Carina II:n latausongelma

Pena.

Minulla on kaksi Carina II:sta, joissa kummassakin on latausongelma. Toisessa latauksen varoitusvalo palaa koko ajan, vaikka lataus toimii normaalisti. Miten valon saisi toimimaan normaalisti? Auton käytön kannalta tämä ei ole iso ongelma -paitsi jos laturin hihna katkeaa. Silloin ei saa katkeamisesta mitään ilmoitusta, koska valo palaa koko ajan.

Toisessa autossa valo ei pala missään vaiheesssa, eikä laturi myöskään lataa. Kysymys: Mikä voisi olla lataamattomuuden syy? Hiilet ovat uudet ja laturissa ei varmaankaan ole mitään vikaa. Veikkaisin vian syyksi johdotusta tai relettä tai jotain sellaista. Miksi latausvalo ei pala, kun moottori ei ole käynnissä, mutta virta on päällä? Voisiko virtalukon/valon/releen ohittaa suoralla johdotuksella? Tässä Carinaguruille mietittävää.

3

1826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • carinalla pääsee

      Mulla on Carina 2:sta loppunut laturin hiilet, kun 400000 km tuli täyteen. Niiden vaihto-operaatioon tarvittiin kolvi, kun en viitsinyt pitimineen ostella. Hyvin pelaa. Silloin, kun vika tuli, latausvalo ei sammunut lainkaan.

    • Kaksi vikaa..

      hiilet loppu tai johto tärissyt poikki, romiksesta toimiva laturi ei maksa paljoa..

    • Carina 2 4 afe 90

      Omassa syttyi kanssa valo yks kaks, purin laturin ja huomasin hiilien olevan lähes kuin uudet .Mitään vikaa en löytänyt. Liikuttelin hiiliä , kaikki oli ok.
      Ehkä jossain liitoksessa oli hapettumaa tms, mahdollisesti akunkengän hapettuma. Kasasin kaikki paikoilleen ja latausvalo sammui kun auto käynnistyy. Kilometrit tuolloin oli joku 431 000km. Ehkä hiilet oli tuohonkin vaihdettu joskus. Nyt ajettu joku 437 000 ja ei ole ongelmaa näkynyt enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      69
      4864
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2088
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1354
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      47
      1276
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe