Minulla on kaksi Carina II:sta, joissa kummassakin on latausongelma. Toisessa latauksen varoitusvalo palaa koko ajan, vaikka lataus toimii normaalisti. Miten valon saisi toimimaan normaalisti? Auton käytön kannalta tämä ei ole iso ongelma -paitsi jos laturin hihna katkeaa. Silloin ei saa katkeamisesta mitään ilmoitusta, koska valo palaa koko ajan.
Toisessa autossa valo ei pala missään vaiheesssa, eikä laturi myöskään lataa. Kysymys: Mikä voisi olla lataamattomuuden syy? Hiilet ovat uudet ja laturissa ei varmaankaan ole mitään vikaa. Veikkaisin vian syyksi johdotusta tai relettä tai jotain sellaista. Miksi latausvalo ei pala, kun moottori ei ole käynnissä, mutta virta on päällä? Voisiko virtalukon/valon/releen ohittaa suoralla johdotuksella? Tässä Carinaguruille mietittävää.
Carina II:n latausongelma
3
1624
Vastaukset
- carinalla pääsee
Mulla on Carina 2:sta loppunut laturin hiilet, kun 400000 km tuli täyteen. Niiden vaihto-operaatioon tarvittiin kolvi, kun en viitsinyt pitimineen ostella. Hyvin pelaa. Silloin, kun vika tuli, latausvalo ei sammunut lainkaan.
- Kaksi vikaa..
hiilet loppu tai johto tärissyt poikki, romiksesta toimiva laturi ei maksa paljoa..
- Carina 2 4 afe 90
Omassa syttyi kanssa valo yks kaks, purin laturin ja huomasin hiilien olevan lähes kuin uudet .Mitään vikaa en löytänyt. Liikuttelin hiiliä , kaikki oli ok.
Ehkä jossain liitoksessa oli hapettumaa tms, mahdollisesti akunkengän hapettuma. Kasasin kaikki paikoilleen ja latausvalo sammui kun auto käynnistyy. Kilometrit tuolloin oli joku 431 000km. Ehkä hiilet oli tuohonkin vaihdettu joskus. Nyt ajettu joku 437 000 ja ei ole ongelmaa näkynyt enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291548- 381463
- 681243
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa551200- 691014
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198996Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255991- 74935
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16850Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106838