Kuinka pääsee Bangkissa Siam Park City vesipuistoon. Onko siis luotettavaa bussia tai vesipuiston omaa nouto taksia. Onko esimerkiksi retkitoimistoa joka järjestää retkiä vesipuistoon. Bangkokin yksityisiin taksikuskeihin ei ole luottamista. Nimimerkillä keskelle ei mitään dumpattu yksinäinen matkailija. Jätettiin todella alueelle jossa kukaan ei puhunut englantia.
Siam Park City -vesipuisto
7
631
Vastaukset
- ja ei kun menox
- Two easy ways for private cars and taxis : along Serithai rd. heading forward Minburi, turn left to Siam Park Avenue ( Serithai soi 75 , 7 km. from Bangkapi junction). Along Ramindra rd. heading forward Minburi, turn right to Siam Park Avenue opposite to Nopparat Rajadhani Hospital ( Ramindra km.12)
From Ardnarong-Ramindra Expressway, take Ramindra exit heading Minburi. Go straight forward passing km.8 bridge. Fashion Island Department Store will be on your left, go straight. 1 km from Fashion Island, there will be Nopparat Rajadhani Hospital on the same side. Turn right to Siam Park Avenue at the traffic light opposite to the hospital.
From Eastern Outer Ring Rd. (Bangna - Bangpa-in), take Serithai exit heading Minburi. Go straight forward for 1 km. Turn left to Siam Park Avenue. - HeidiRo
Hei, kiitos viestistäsi. En tarkoittanut siis ajo-ohjetta. Ehkä matkatoimisto joka järjestää matkan ja lipun sinne? Olen niin laiska että maksan että joku hoitaa kaiken ja mie hyppään vaan kyytiin.
- mene laiska taxilla
mene taxilla. 99% thaimaan taksikuskeista rehellisiä, aivan niinkuin suomessakin. Tai osta reissu jostain paikallisesta toimistosta.Monien hotellien aulissa on myös paikallisia retkimyynti tiskejä joista on mahdollisuus ostaa erillaisia reissuja, ja ne ovat aina edullisempi kuin suomalaisten matkatoimistojen kiskuri hinnat.
- HeidiRo
Oletko käynyt Bangkokissa ja ottanut siellä taksin? Kuskit tulevat Bangkokiin pienistä maakunnista ja eivät todellakaan tunne Bangkokin katuja. Enemmän kuin todennäköistä että joudut väärään paikkaan. Asiasta viisastuneena voin kertoa.
- taxi meter man
Thaimaalainen ei koskaan sano 'en tiedä' Hymyilee vain :)
Eipä nämä stadin kuskitkaan usein löydä minnekään ilma navigaattoria !
Bangkok on sentään suurkaupunki.
- HeidiRo
Eikö se niin ollut, että joku taksikuski stadissa ei tiennyt missä on eduskunta? Bangkokin kaltaisessa suurkaupungissa taksilla matkustaminen voi joskus olla jopa uhkarohkeaa (yksin naisena matkustava). Luonnollisesti tätä ei ole Thaimaan "pienissä" lomakohteissa (eli lähes kaikki muut paikat).
- Tuk tuk kuskit
Ne on pahimpia Bangkokissa, eikä tuk tukilla ole edes mielyttävää siinä pakokaasujen hajussa matkustaa. Kyllä taxi meter kuskit yleensä avuliaita ovat ja yrittävät löytää perille kännykkää käyttämällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061538Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 911201
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031064- 471035