tupakoitsijat hyi!

kamala käydä siinä työttömien kirpparilla, kun ukot istuu vuorotellen ikkunalaudalla tupakalla.. kamala käry ja haju! Istutaan vielä oikein kieltokyltin vieressä vaikka oikein lukee ettei saa polttaa.
Menkää nurkantaakse käryttämään, kokoajan siinä samat tyypit töröttää jotka päivät istuu kahvia juoden ja lehtiä lukien.
Ei tämmöinen astmaatikko moniallerginen moista siedä.
16409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei tarvi olla ees astmaatikko eikä moniallerginen, kyllä se ärsyttää ja haisee pahalle siitä huolimatta. En tykkää minäkään!!

Äänestä

Menipä mihin tahansa asioille, niin aina saat savupilven läpi marssia. K-superin edessäkin naiset vääntävät sätkää mennen ja tullen. siinä sitten ne sätkät poletaan maahan toisten siivottavaksi. Sikamaista touhua ja sitä hajua. Hyi!

Äänestä

Eilen bussipysäkillä sai pitää huivia nenän edessä ku mies poltti tupakkaa. Hyi.

Äänestä

No arvatkaapa, miltä lapsista tuntuu, kun hoitotäti/ohjaaja käy nurkan takana ja tulee sitte hönkäileen lapsen lähelle.

Äänestä

aivan kauhialta jos eivät ole jo kotona joutuneet altistumaan

Äänestä
  • On teillä isot murheet..todella moni vammaisten ajattelua..suurin hold on pään sisällä..Itse en polta,mutta järki pelaa sen verran että ymmärrän tupakan savun haitat pieniksi haitoiksi kaikkeen muuhun haittaan verrattuna.. Mut jos on pakko ammatti-valittaa jostain..senkun vaan..

    Äänestä

  • savuton:-).. kirjoitti:

    On teillä isot murheet..todella moni vammaisten ajattelua..suurin hold on pään sisällä..Itse en polta,mutta järki pelaa sen verran että ymmärrän tupakan savun haitat pieniksi haitoiksi kaikkeen muuhun haittaan verrattuna.. Mut jos on pakko ammatti-valittaa jostain..senkun vaan..

    Jassoo, sulla järki pelaa sen verran, että ymmärrät tupakan savun haitat pieniksi!No kerroppa mikä on terveydelle haitallisempaa hengittää kuin tupakinsavu?

    Kerronpa sulle kuitenkin, että ns terveyden asiantuntijat saattavat olla kanssasi hieman eri mieltä!

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Jassoo, sulla järki pelaa sen verran, että ymmärrät tupakan savun haitat pieniksi!No kerroppa mikä on terveydelle haitallisempaa hengittää kuin tupakinsavu?

    Kerronpa sulle kuitenkin, että ns terveyden asiantuntijat saattavat olla kanssasi hieman eri mieltä!

    Tupakan ajojahtia koko juttu..Ns.Terveyden tukipilarit juuri on saaneet aikaan ns.liioittelun passiivisen tupakoinnin hatoista.Ja hei! vielä ulkotilassa ja siitäkin viitsitään valittaa..

    Minäpä kerron sinulle,kun järki pelaa..Esimerkiksi auton pakoputkesta tulee lähes kerralla tappavaa häkää tuhat kertaisesti.Jos et usko,voit testata autotallissa.Oleskelet tupakoitsijan kanssa tallissa tunnin,niin korkeintaan sun vaatteet haisee tupakalle.En kyllä suosittele samaa temppua auton käydessä tallissa,sillä silloin sieltä täytyy hakea ruumisautolla pois.

    Nuotio:Mitähän sieltä tulee..Luullakseni savua,pienhiukkasia,häkää..Riippuen mitä poltetaan.EI terveellistä!

    Grilli:Sytytys nesteellä sytytetty on hyvänä lisänä edellisiin nuotion aiheuttamiin päästöihin.

    Mennään hieman ylemmäs..Oulu tehtaiden piippuja jatlettiin siksi että kaikki saaste ei putoa suoraan kaupungin alueelle,vaan jakautuu paremmin mpäritökuntiin,esim Haukipudas on oikein otollisessa paikassa tuulen käydessä sopivasta suunnasta,joten mitä luulisit turpeen ja hakeen tuottavan palaessaan.?

    Jo ruohoa leikatessasi saat sata kertaisen annoksen häkää tupakkaan verrattuna,tai moottori sahaa käyttäessäsi..

    Mutta luulen että turhaan paasaan,sillä se tupakka haisee niiiiin pahalle ja ottaa päähän kun joku saa nauttia siitä,eikä sairastu välttämättä lainkaan ja sinä sait vaivoja vaikka et polta..Onhan se epäreilua,mutta ei anna aihetta kiihkoilla..

    Äänestä

Oishan nuita isompiakin murheita, mitkä tuntuu nekin kyllä pieniltä kun vilkaisee päivän uutisia... Mutta saahan sitä näitä pieniäkin purnata jos asia vaivaa. Eikös nämä palstat sitä varten ole? Jos ärsyttää, ei kannata käydä lukemassa eikä varsinkaan vastailla näihin :)

Äänestä
  • onhan se juuri noin. muuten aika laimeaa tää kirjoittelu tänne on.

    Äänestä

samaa mieltä aloittajan kanssa. Muutenkin ärsyttää ne pari ukkoa jotka AINA istuvat kirpparilla ja kyttäävät suu auki kun sinne menee. Semmonen laihempi, joka ei ehkä käy ihan 100% täysillä, ja toinen on semmonen röllömaha. Ja myyjät haisee kessulle, oksettavaa! Eipä siellä tukitoimin työllistettyjä ole muutenkaan ohjeistettu, miten myyjän tulee käyttäytyä.

Äänestä

Eikö se sille käyttäytymiselle oo iha v1tun sama, ovat sentään menneet töihin eivätkä oo sohovalla makkaamasa! miks muuten nyrpiä puttaalainen istuu konneella keskellä arkipäivää valittamassa??? (oma selitys vuosiloma)

Äänestä
  • jos sua kiinnostaa niin paljon, voin ilmoittaa että teen keskeytymätöntä kolmivuorotyötä ja juuri nyt sattuu olemaan yhden päivän vapaa, huomenna alkaa taas 6 työvuoron putki. Helpottiko uteliaisuuttasi?

    Äänestä

  • edelleen nyrpiä kirjoitti:

    jos sua kiinnostaa niin paljon, voin ilmoittaa että teen keskeytymätöntä kolmivuorotyötä ja juuri nyt sattuu olemaan yhden päivän vapaa, huomenna alkaa taas 6 työvuoron putki. Helpottiko uteliaisuuttasi?

    siis täsmennyksenä, eilen aamulla 16.11 pääsin vapaalle klo 06.00 ja huomenna 18.11 töihin klo 05.00 :D

    Äänestä

Passiivisen tupakoinnin haitoista ei ole kunnollista näyttöä.

Äänestä

menkää hoitoon suomi on vapaa maa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hengenahdistus kirjoitti:

kamala käydä siinä työttömien kirpparilla, kun ukot istuu vuorotellen ikkunalaudalla tupakalla.. kamala käry ja haju! Istutaan vielä oikein kieltokyltin vieressä vaikka oikein lukee ettei saa polttaa.
Menkää nurkantaakse käryttämään, kokoajan siinä samat tyypit töröttää jotka päivät istuu kahvia juoden ja lehtiä lukien.
Ei tämmöinen astmaatikko moniallerginen moista siedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu