Näinkö se alkaa?

ahem

Olen nyt pari viikkoa yrittänyt syödä terveellisemmin, mutta monen vuoden sokeririippuvuus näytti kyntensä ja koko ajan kauhea suklaanhimo. Jossain vaiheessa päässä vaan napsahtaa, ja ostan läjän suklaata, vetäsen ne yhteen menoon ja jälkeenpäin olo on kamala, syyllisyys painaa päässä ja suklaaklöntti vatsassa. Oksettaa, mutta täytyy napata hammasharja avuksi, kun ei itsestään tule ylös. Liian kauan oottelen ennenkun sen teen, eli paljoakaan mitään en saa enää ylös siinä vaiheessa. Nesteitäkään en tarpeeksi juonut.
Oksentaminen on kamalinta, mitä tiedän. Oksennusta on nenässä, kurkku tuntuu karhealta ja maku ei millään lähde pois. Ihan kun olisi viikon kuumeessa/flunssassa ollu, vaikka kymmenen minuuttia sitten olisi ollut täysin terve.

Tein tätä ensin vain niinä parina iltana kun ahmimiskohtaus iski, nyt oksettaa joka ruuan jälkeen. Naama tuntuu turvonneen... Vannoin itselleni, etten koskaan ala harrastamaan tätä, mutta vihaan pyöreää suklaamahaani niin paljon, mutta mulla ei oo tarvittavaa aikaa tai itsekuria vaan kieltäytyä sen syömisestä ja juosta kilometrejä päivässä!

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voieii

      Jep, noinkin se voi alkaa jos annat sille vallan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      127
      8259
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      456
      7453
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5646
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      90
      4598
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      138
      4580
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4142
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      15
      2954
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2690
    Aihe