Olisiko käänteispalokattila hyvä hankinta ok-taloon? Ainakin on kehuttu hyvää hyötysuhdetta ja päästöjen vähyyttää, hajut ja savutkin palavat. Vai onko liian kova homma lämmittää kämppää "käsipelillä" Onko olemassa käänteispalokattilan ja kaksoispesäkattilan yhdistelmää jossa on myös öljypoltin?
Kannattaisiko käänteispalokattila?
naftaliin
8746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jäspin biotriplex on se millasta etsit. Tarvii tosin varaajan rinnalle kun sen vesitila ei riitä muuten.
http://www.kaukora.fi/biolammitys/jaspi_biotriplex
pellettipuolelle voit laittaa öljypolttimen.
Käänteispalotekniikka on hyvä askel oikeaan suuntaan puhtaasti polttavissa kattiloissa, ensin puuaines kaasutetaan ja sitten se kaasu poltetaan yli 1000c. Esimerkiksi yläpalokattilasssa ei eihdi polttamaan kaikkia kaasuja kun palotapahtuma on hallitsematon, alapaloinen on sinänsä sama kun käänteispaloinen mutta käänteispalossa on kaasutuspesä erikseen ja pieni reikä josta savukaasut menevät polttotilaan.
Toisaalta manuaalisesti säädetyt ensiö ja toisioilma eivät ole hyvä juttu koska polttotapahtuma on erilainen sytyksessä, varsinaisessa palossa ja lopussa joten fiksummissa laitoksissa on jäännöshappianturit hoitamassa palotapahtuman kontrollointia, Jäspissä ei ole. Toinen "puute" on lyhyt tulipesä johon menee vain 33cm klapit eikä esimerkiksi puolimetriset.
Se miten kova homma on riippuu ihan polttajasta. Minkä verran nyt palaa öljyä vuodessa?
Miten onnistuu roskien tai sahanpurun/hakkeen polttaminen. Eikös veto ole niin kova että pikkuroinat lentää pesästä piippuun palamattomina?
Purista briketeiksi ensin sahanpurut, hakkeet pistä ensin vasaramyllyn läpi ennen briketöintiä.
Käänteispaloinen ei oikein sovellu purun polttoon. Toki pieniä määriä voit mättää puiden päälle mutta kilo pari kerralla menee korkeentaan.
Ota huomioon pannun varastopesän (=panoksen, jonka kerralla pikkuhiljaa poltat, maksimikoko). Ainakin joissakin keskieurooppalaisissa aika pieni. Esim. omassa alapalossani n. 70litraa. Aika kasa puita eli lämpöä vetehen yhdellä pannuhuonevisiitillä...
Millä sahanpurut voi puristaa briketeiksi, onko myynnissä siihen tarkoitettuja värkkejä?
http://www.brikettpressen-shop.de/
tuossa lienee yksinkertaisin laite. Googleen kun kirjoitat brikettipuristin löytyy laitteistoa.
100 pinolitraa on vähän yli 30 kg - Jäspin biotriplexissä
535 x 250 x 38 eli noin 50 litraa - 15 kg kerralla puita.
15 kg puumäärä = 60 kWh, jos siitä sais sen 80% talteen eli noin 50 kWh lämmittää se 1000 litran varaajaa 43 astetta. Toki kattilan vesitilan se lämmittää ensin - 240 litraa.
Esimerkiksi Keskieurooppalaisista kattiloista Attack DPX 25 kW Standard pannussa on 125 litrainen varastopesä - noin 40 kg puuta ja samalla kaavalla laskien 160 kWh/ 128 kWh - sillä 1000 litran varaaja on liian pieni - 108c - 2000 litran varaajalle lämmönnousua 54c kerralla.
Toki ensin kannattaa selvittää vanhan talon suhteen kuinka paljon lämmitysenergiaa kuluu normipäivänä ennenkuin alkaa suunnittelemaan kattilan vaihtoa ja varaajan laittoa ym.
tuossa olisi hyvä kattila sinulle. VAihtopolttokattila joka polttaa puuta käänteispalotekniikalla tai vaihtoehtoisesti siihen saa kiinni öljy- tai pellettipolttimen.
http://www.ricadesign.com/index.php?article_id=379