Miksi kissat rakastavat pahvilaatikoita?

Siinä kysymys

Vastatkaa!

19

1166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinä vastaus

      Olisin varmaan rikas jos tuon tietäisin :D :D

    • Olisi kyllä kiva tietää :D Meillä tyttökissa syö enemmän pahvilaatikoita kuin degut :D

      • H

        Meilläkin pikkutyttö tuhoaa pahvilaatikon nopeammin kuin gerbiili;)
        Poika katselee joskus vieressä, kun tyttö istuu pahvilaatikossa ja nakertaa, välillä on ajanut tytön pois laatikostakin ja kokeillut itse maistaa, mutta kun on yhden palan puraissut niin lähtee tiehensä kuristen, ei poika vaan millään ymmärrä mikä tuossa pahviboksissa on se juttu!? Saapahan neiti tuhota kaikki laatikot.... Se vaan on jännää, että tuo pahvin pilkkominen on joillakin kissoilla "geeneissä" enemmän kuin toisilla:)


    • t

      meilläkin kissat piilottavat sinne leluja. joskus ruokaa.

    • melluri

      Meidän kissat tykkää kamalasti kans pahvilaatikoista! Ne tykkää vaania siellä ja varsinkin jos laatikosta on jotyakin muistoja entisestä kodista? Pahvilaatikko on mukava ja lämmin pesä

      • kissat tarvii jotain mihin ''terottaa'' hampaita... Kysyppäs itteltäs miks sä syöt purkkaa? No siks kun se on hyvä hampaille... mut miks sitä pureskellaan niin pitkään?


      • kissamama
        melluri kirjoitti:

        kissat tarvii jotain mihin ''terottaa'' hampaita... Kysyppäs itteltäs miks sä syöt purkkaa? No siks kun se on hyvä hampaille... mut miks sitä pureskellaan niin pitkään?

        Pahvilaatikko ei kyllä teroita kissan hampaita... :D


      • ihohioåhiåiop
        kissamama kirjoitti:

        Pahvilaatikko ei kyllä teroita kissan hampaita... :D

        Ei todellakaan.

        Pahvilaatikko on kissalle pelkkä pesäsuoja. Sen lisäksi pahvi on oikein hyvä eriste ja vieläpä kuiva eriste. Siitä syystä se on lämmin.

        Kissa nukkuu kyllä ihan minkä tahansa kuivan päällä, mutta pahvilaatikko tarjoaa sen lisäksi suojaisan kolon jossa on vain yksi aukko jota puolustaa ja josta vaania tai tarkkailla ympäristöään. Kissa on villieläin jolla on villieläimen vaistot. Laatikko suojaa kissaa sivuilta ja sallii kissalle nopean reagoinnin jos esimerkiksi varjo osuu kohdalle. Kissahan herää maailman nopeiten syvästäkin unesta. Lisäksi jos laatikko on hyvällä paikalla, se voi sieltä vartioida että reviirilla, eli kotona on kaikki hyvin.

        Tarkkailkaapa vain niin huomaatte että kodissanne kissa etsii sellaisen paikan "nukkumis"paikakseen josta se näkee jokaiseen huoneeseen tai niihin huoneisiin joissa perheenjäsenet liikkuvat. Tuo paikka vaihtuu esimerkiksi sen mukaan katsooko koko perhe iltaisiin televisiota tai nukkuuko perheenjäsenet omissa huoneissa jne. Vasta sitten kun kissa haluaa nukkua yksinään ja olla rauhassa, se etsii sellaisen paikan jossa se voi oikeasti olla turvassa. Esimerkiksi sängyn alla, kaapin alahyllyllä vaatteiden takana, jne.

        Jos kissa pureskelee laatikoita tai muuten hajoittaa niitä, se on taatusti turhautunut eikä kattia leikitetä tarpeeksi. Sisäkissaa pitäisi leikittää päivittäin aamulla ja illalla vähintään viisitoista minuuttia kunnes kissa väsyy. Kissalle pitäisi tarjota sen lisäksi vaanimisleikkiä tai pakoonjuoksuleikkiä niiden palloleikkien lisäksi. Pelkkä ulkona käyttäminen ei tyydytä kissan liikunnan tarvetta.

        Ellei kissa pysty leikkimään vaanimisleikkiä tai pääse esimerkiksi juoksemaan huoneesta toiseen, pakenemaan omistajaansa (eli leikittämään omistajaansa), se turhautuu ja kohdistaa sen tuhovimmansa siihen mihin sattuu mieltymään. Kissa ei ikinä tuhoa ympäristöään tarpeettomasti tai huvikseen koska kissa on vaistoiltaan vaaniskelija, ja tärkeintä kissalle on se ettei se erotu ympäristöstään tai esimerkiksi tuhoamalla tai muokkaamalla varoita saaliseläimiä siitä että paikalla on kissa. Siksi kissalle on tärkeää tutustua uuteen ympäristöön. Mitä hyötyä leijonillekaan siitä olisi että ne kaivaisivat savannilla kuoppia ja ruohot irti maasta ja osoittaisivat gnuille ja muille että paikalla mellastaa iso katti.


    • kehrääkehrää..

      Luulisin että kissa tykkää pahvilaatikosta koska se tuntuu lämpimälle tassuissa, kissat rakastavat lämpöä.

    • Thinking in the box

      Luultavasti kissojen evoluutiossa on jotain, joka on tehnyt pahvilaatikoista erittäin tarpeellisia lajille. :D
      Meilläkin asuu 2 laatikkofetissin kynsissä kamppailevaa karvakorvaa. Heti kun lattialle laittaa laatikon, sinne tunkee vähintään yksi kisu. Mitä ahtaampi laatikko, sen kivempaa.

    • Justuspörri

      Edesmennyt kissamme käyttäytyi ihmisten silmien edessä täysin moitteettomasti, mutta kun silmä vältti se oli heti räpsimässä kynsillä toista kissaamme takapuolelle. Sitten kun toruttiin tämä "kiltti kissa" painui vaatehuoneeseen, jossa oli vielä muutosta pahvilaatikoita jäljellä. Mielipahansa, agressionsa ja patoutumat se purki pahvilaatikoiden järsimiseen. Lattialla oli iso kasa pahvin palasia terapian jälkeen. Laatikon reunat olivat aivat jyrsittyjä. Kaikenkaikkiaan hän oli kyllä tyytyväinen oloonsa.

      • ei kisulia toruta

        Ei ihmekkään, ei kissaa saa torua. Koiria voi torua, mutta kissat vain stressaantuvat jos niitä toruu. Voihan olla, että kissa vain haki huomiota tempulla, jos se vain tapahtui kun olitte muualla?


    • se on eläin se

      Onkos teidän kissat ihmisiä vai ihmiset kissoja jotka laitatte yöksi ulos tai kuljetatte valjaissa. Tuntuu tosi oudolle kun ihmiset puhuvat kissoistaan tai koiristaan HÄN. Eläin on AINA SE. Vaikka kissat ja koirat onkin rakkaita meille, ovat sittenkin se. Tuntuu ihan sivistymättömille sellaiset jotka sanovat eläimistä, hän.

      • niinhän se on

        Puhun useimmista ihmisistäkin se -muodossa ;) Se kuuluu puhekieleen mutta jos osaisin luontevasti käyttää hän -sanaa käyttäisin sitä myös lemmikistäni. Lemmikkini on perheenjäsen siinä missä velikin.


      • ihme meuhkaamista

        Eiköhän tuossa ollut kyse lähinnä kielellisestä tehokeinosta. Ja mitä väliä, vaikka joku sanoisikin eläimestään "hän"? Myös joissakin murteissa korvataan usein "se" sanalla "hän". Hän-sana käyttö jostain tietystä eläimestä puhuttaessa saattaa tulla myös englannista.

        Vaikutat itse aika sivistymättömältä.


    • Justuspörri

      Tuo hän -sanan käyttö lemmikistäni kuvastaa jollain tavoin sitä arvostusta perheessä, mitä tuo edesmennyt kissamme nautti. Se -sanan käyttö eläimestä on jollain tavalla loukkaavaa omasta rakkaasta eläimestä ja varsinkin edesmenneestä. Ehkä jostain tuntemattomasta eläimestä voisin käyttää se -sanaa, koska sille ei ole vielä kehittynyt arvostusta.

    • Kisufani

      Miellä on 8.kk kissa. Kun isä osti meille sähköpianon ja se tuotiin teitysti pahvilaatikosa joka oli valtavan suuri. Isä meni kahville ja kissa jäi tuojjottamaan llaatikkoa. Samassa se hyppäsi sinne ja jäi makaamaan pahvilaatikkoon...Jonka sisällä oli piano XDD. Isä tuli ja otti kissan pois pahvilaatikon päältä. Hetkenpäästä kissani meni pahvilaatikon viereen ja kellahti siihen nukkumaan. KISSOISSA JA PAHVILAATIKOISSA ON MANGEETTIA XD. Yksinkertainen selitys. No ei.. Kai ne vain tykkäävät nukkua siinä..kai se jotenkin on lämmin tai jotakin...??

    • amaliar93

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe