Olen vaihtamassa bmw m51d25 diesel koneeseen kyseenomaista ahdinta ja siinä ahtimessa on tuo vesijäähdytys kanava... Voiko sen jättää kytkemättä vai ottaako ahdin siitä itseensä vahinkoa kun ei jäähdy kunnolla? Ahdin on irroitettu Saabin 2,3l aero koneesta ja siihen se vesijäähdytys on kuulemma tullut, kun on aikaisemmin ollut turbojen keston kanssa ongelmia.
Garret t25 ja vesijäähdytys
tds std jne
1
227
Vastaukset
- 1300cc-T
Mulla on vesijäähdytteinen turbo moottoripyörässä ja siihen en ole vesilinjaa vetänyt. Toiminut 7 kesää ilman ongelmia. Tosin autossa ei tule ajoviiman jäähdyttävää vaikutusta kuten pyörässä eikä pyörällä tule niin pitkiä täyskaasuvetoja eli siitäkin syystä turbo pääsee vähemmällä lämpörasituksella.
Tästä nyt ei varmaan ollut sulle paljoa apua mutta ihan noin ajattelemisen aihetta aiheesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179