Voisiko joku auttaa, että miten minun tulisi toimia?
Pari päivää sitten hankimme uros kanin, joka on vasta 8 vkoa. No meidän toinen kani joka on naaras ja 11kk hyökkii ja yrittää purra. Minä olen ollut siinä välissä ettei käy pienelle huonosti. Ja olen ottanut puremat vastaan. Ja meidän naaras myös jahtaa poikasta ja uros kani on tullut minun luokse turvaan.
Pojan voi leikkauttaa vasta parin kuukauden päästä.
Kanit eivät tule toimeen keskenään
2
79
Vastaukset 2
- cuni
pidä kanit eri häkeissä, mutta näköyhteydessä. päästä niitä vuorotellen lattialle niin että voivat tutustua häkin kaltereiden lävitse. älä päästä samaan aikaan lattialle, ettei vain toiselle käy huonosti, ja lisäksi uros voi jo astua naaraan näinkin nuorena. häkit voi myös laittaa vierekkäin niin että kanit näkevät toisensa koko ajan ja pääsevät häkin väleistä haistelemaan toisiaan. anna olla näin ja anna niiden rauhassa totutella toisiinsa. ei pidä edetä liian nopeasti. voi myös välillä tehdä niin että laittaa kanit hetkeksi toistensa häkkiin (siis yksinään) niin että voivat haistella toisen hajua, ja toisen haju tarttuisi vähän niihin.
Anna niiden rauhassa tutustua, ennenkuin laitat samaan häkkiin (ja tosin leikkauta uros sitä ennen), eiköhän se siitä vielä onnistu hyvin. - 4-kanin-omistaja
sinun tulisi totuttaa kanit toisiinsa, muutoin ne puolustavat reviiriään henkeen ja vereen - vaikka kuolemaan! Edellä olevan ohjeet ovat ok, kokeile niitä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.384929- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei203729- 80680
- 70649
- 50635
- 66634
- 36620
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581