Olen täysin uuno näissä rengasasioissa ja yleensä mies onkin hoitanut ne, mut nyt hän on reissussa ja renkaiden hankinta jäi minun harteille :(. Homma jäi välitettavasti viime tinkaan ja rengasliikkeessä esitin tarpeeni ja sanoivat, että tuo yokohama olisi ihan hyvä. Kun en näistä renkaista mitään tiedä, niin muuta en osannut kuin uskoa myyjiä ja ostin ko. renkaat.
Mut nyt sitten jotenkin jäi mietityttämään, et millaiset mahtavat olla? Renkaissa luki valmistumaa Filippiinit... olenko nyt ihan pulassa näiden renkaiden kanssa vai mitä on odotettavissa? Pääkaupunkiseudun vaihtelevissa talviolosuhteissa lähinnä ajelen.
Mut nyt sitten jotenkin jäi mietityttämään, et millaiset mahtavat olla? Renkaissa luki valmistumaa Filippiinit... olenko nyt ihan pulassa näiden renkaiden kanssa vai mitä on odotettavissa? Pääkaupunkiseudun vaihtelevissa talviolosuhteissa lähinnä ajelen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei ne taida olla lähelläkään huippurenkaita, mutta menettelee normaaliajossa. Mutta hintakin lähes puolet siitä, tai allekin tarjouksissa, mitä huippuluokan merkkirenkaat.
Osta poika vaan kunnon merkki renkaat, tiedät kyllä mitkä.
Aikas huono provoaloitus jälleen kerran.
Sori, mut ei ollut provo. Edelleen vailla kokemuksia, kiitos.
Meillä toissa talvena oli tytön pikku-Suzukissa Yokohama nastarenkaat. Auto oli meillä kouluautona, kun opetin tyttöä ajamaan opetusluvalla. Aivan hyvin se homma sujui, vaikka eiväthän ne mitkään huippurenkaat olleet. Tämä tuli ilmi siinäkin, kun liukkaan kelin harjoituksessa kehotettiin ajamaan jäiseen kaarteeseen tietylä nopeudella, ja meillä ainakin pito jossain vaiheessa petti ja jouduimme hallitsemattomaan nelipyöräluisuun. No, ehkä se oli sen harjoituksen tarkoituskin.
Muuten liikenteessä käyttökelpoiset renkaat ne olivat, ja tyttö ajokokeenkin silloin talvella läpäisi. Tietysti halpisrenkaista kun on kyse, niin ei Yokohamoja huippu-Hakkapeliittoihin kannata verrata, mutta kyllä niillä varmasti varovaisesti ajelemalla talven läpi selviää.
Kaukoidässähän ne monet asiat nykyisin tehdään. Mutta ei sillä valmistusmaalla niin suurta merkitystä ole edes talvirenkaissa. Yokohamahan on japanilainen iso rengasvalmistaja ja tuskin se omaa mainettaan haluaa pilata päästämällä markkinoille ala-arvoisia tuotteita. Tehdäänhän Nokian renkaina markkinoitavat Nordmanitkin jossain siellä kaukoidän suunnalla.
Ennakoiva ajotapa, oikea tilannenopeus, uudet tai muutoin hyväkuntoiset nastarenkaat ja oikeat rengaspaineet. Siinäpä talviliikenteen abc. Halvempikin uusi rengas on parempi kuin kulunut merkkirengas.
itse ostin nimenomaan nuo ig35 klitkat.Tosin virosta ja nelivetoiseen japsiin.Ei nuo nyt huonot renkaat ole,pesi monia euroopas tunnettuja kitkoja parivuotta sit testi jossa oli kolmas.Ja japsit osaa ok kitkat tehdä,esim britgestone blizzak oli eka kitka millä pärjäs suomen talves.Jaa miks japsit osaa tehdä talvirenkaita,kun siellä on talvi keskieurooppaa pahempi,varsinki pohjoisilla saarilla.Eikä tuollakaan liene rouhijat,asfaltin syöjät sallittu.ps testit on osoittanu että paljaal kulutettu nasta ei pese saman verran kulunutta kitkaa missään olosuhtees,siks ammattikuskit suosii muihin verraten kitkoja.
Yokohama IceGuard IG35 on nastarengas. Onko siitä olemassa kitkaversiokin?
Ei se mikään huono valinta ole, hintaansa nähden ihan hyvä rengas. Talvipidossa tuo taitaa olla alle keskitason, mutta ainakin jäällä se pitää paremmin kuin useimmat kitkarenkaat joten hyvä että valitsit nastarenkaan.
Muistaakseni rengastesteissä on todettu kyseisen renkaan omaavan huippu-ominaisuudet asvaltilla mutta talvikeleissä ei pärjää parhaille nastarenkaille.
Yokohama on japanilainen rengasvalmistaja ja tunnettu kilpa-autorenkaistaan joten ihan luotettava merkki.
Nastarenkaaksi kyseinen yokohaman gummi on erittäin hiljainen (vertailupohjana edelliset gudjaarin ultragripit). Tulis vaan tuota lunta!
Kiitos kaikille vastanneille! Eli tosiaan nastarenkaasta on kyse. Jos vain suinkin muistan, niin laitan tänne sitten omat kokemukseni renkaista kunhan se talvi tänne Etelä-Suomeenkin saapuu :)
Uskoisin että yokohama on edullisempien talvirenkaiden parhaimistoa. Yokohaman renkaita on ainakin talvirengasteissä testattu ja ovat pärjänneet suhteellisen hyvin kalliiden merkkirenkaiden joukossa. Muut edullisempia renkaita valmistavat tahot eivät enää edes uskalla antaa renkaitaan näihin testeihin (esim. sava, nankang ja marangoni).
Farkku avensikseen tuli juuri nämä nastarenkaat hankittua ja erittäin tyytyväinen olen hankintaani ollut. Lumipidossa ei ole valittamista ja on mukavan hiljaiset ajella. Rengas saisi olla ehkä hivenen jämäkämpi, kun ehti tottua ajamaan jo kolmena talvena vahvistetun kantavuusluokan (xl) renkailla.
Eipä ole valittamista yokohaman renkaista. Hyvin ovat aina palvelleet, kuten nämä nykyiset ice guarditkin.
Toimiva nastarengas. Kyllä nämä pesevät kitkarenkaat ja monet saman hintaluokan nastat mennen tullen sekä palatessa. Suhteellisen pieni rengasmelu ansaitsee maininnan näin kevään kynnyksellä. Pieni miinus tulee ajo-ominaisuuksista täysin jäisellä alustalla, jolloin ajokäytös on ehkä hivenen liian herkkä.
Kannattaako näitä kiinan ihmeitä suomen talvikeleihin hankkia, kysyn vaan?
Eiköhän se ole parempi, kun hankkii kerralla kunnolliset kotimaiset, niin ei tarvitse kikkailla. Nokialaisella pärjää kelillä kuin kelillä!
Yokohama on japanilainen rengas ja lisäksi maailman suurin itsenäinen rengasvalmistaja (ei kuulu useita merkkejä sisältävään konserniin). Monissa japanilaisessa ja eurooppalaisessa autossa Yokohamoja käytetään ensiasennusrenkaina. Hintaan nähden ihan hyvä talvirengas.
Kotimaiset valmistetaan usein Venäjällä.
Lue joskus tuoteseloste........
Yokohama ice guard stud ig35 pärjäsi taannoisessa tekniikan maailman testissä suht mallikkaasti. Tais tulla samalle sijalle Gislaved nord frostin ja Goodyear ultra gripin kanssa (tjsp). Taakse jäivät Dunlopit, Hankookit ja erinäinen määrä muita oudompia merkkejä.
Menneellä viikolla ajeltiin kaverin kanssa nelostietä jyväskylästä hesaan. Kaveri meinotteli jossakin vaiheessa matkaa kysyvään sävyyn, että oot sitten kesärenkaat kääriny alle. Siihen tuumailin naureskellen, että enpä oo vielä kääriny. Ihmetys oli suuri kun pysähyttiin kahville ja kaveri rupes kattoon auton rengastusta. Ei perskule, nastarenkaat sillä on vielä alla.. on se jaappanin poika osannu hyvin renkaasta melun tappaa!
Kesänakeissa isojen kokojen kohdalla vaikuttaisi olevan kilpailukykyinen hinnan puolesta, onko kokemusta muuten?
Itse istunut viimeksi joskus 70-luvun alussa kuplassa jossa oli Yokohamat, mutta entisaikain ristikudosgummit on mennyttä aikaa.
Ei näillä hinnoilla nappaa suomesta isoja kesägummeja ostella. Suomalaisten rengasliikkeitten hinnoittelumekanismi nostaa halvempienkin renkaiden hinnan lähelle parhaimpien merkkirenkaiden hintoja.
Uudet nastarenkaat pitäisi ennen talven tuloa hankkia ja kahdesta edullisesta merkistä on paikalliselta kauppiaalta tarjoukset kysytty.
Ensimmäinen vaihtoehto on Ässä 2 uusiorengas ja toinen vaihtoehto Yokohama IG35. Vaikea valinta, eli kumman näistä ottaisi?
Uusiorenkaista tulee aina mieleen ekoturbo, zplus ja muut vastaavat "kovamuovirenkaat". Onkohan näiden nykyisten uusiorenkaiden kanssa samat ongelmat havaittavissa?