Koti-Dvd:n muokkaamisesta

blond77

APUA! Nyt menee hermot! Olen vienyt tärkeät kotivideo vhs:t alan liikkeeseen, jossa ne muutettiin dvd-muotoon. Nyt haluaisin muokata niitä, tehdä lyhyemmän koosteen yms.
Olen yrittänyt käyttää Windows movie maker:iä ja Windows liven elokuvatyökalua.
Mutta en saa dvd:tä edes siirrettyä näihin ohjelmiin!!! (ainakaan niin, että ne näkyisivät niissä.)
Luulisin ongelman olevan väärässä tiedostomuodossa. Mutta miten voin vaihtaa tiedostomuotoja?
Nyt dvd:n ovat jotain BUP-,IFO- ja BSplayer-tiedostoja..

8

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      DVD:n normaalit tiedostot ovat IFO-tiedostot, BUP-tiedostot jotka on varmuuskopioita IFOista sekä VOB-tiedostot jotka ovat tietynmuotoisia MPEG2-tiedostoja (tarkemmin sanottuna mpeg-ps tiedostoista olevia variantteja, normaalisti mpeg-ps ei sisällä tekstitystä mutta tämä vob-variantti voi sisältää tekstityksenkin).

      En suosittele että yrität työstää noita windowsin työkaluilla, niillä ei saa kuin itkua ja harmia. Kokeile sen sijaan vaikka Avidemuxia jolla saat standardinmuotoisia tiedostoja jotka kelpaa dvd:llekin.

    • ghjjff

      niin tai osta oikea editointiohjelma, joka lukee levyjen tiedostoja suoraan... esim. pinnacle studio.

      • miksi ostaa

        Miksi ostaa kun kunnon softaa saa netistäkin ilmaiseksi, siis tarkoitan laillisesti ilmaiseksi kuten vaikka juuri tuo Avidemux, VirtualDubMPG jne. Netti on täynnä ilmaisohjelmia (joko freewarea tai open source-softaa) eikä jokaista tarkoitusta varten tarvitse todellakaan ostella ohjelmia hyllyt täyteen. Kantsii ensin kokeilla noita ilmaisia ennenkuin ryntää kauppaan, ite pysyn noissa ilmaisissa kun ne täyttää tarpeeni täysin.


      • niintainäin
        miksi ostaa kirjoitti:

        Miksi ostaa kun kunnon softaa saa netistäkin ilmaiseksi, siis tarkoitan laillisesti ilmaiseksi kuten vaikka juuri tuo Avidemux, VirtualDubMPG jne. Netti on täynnä ilmaisohjelmia (joko freewarea tai open source-softaa) eikä jokaista tarkoitusta varten tarvitse todellakaan ostella ohjelmia hyllyt täyteen. Kantsii ensin kokeilla noita ilmaisia ennenkuin ryntää kauppaan, ite pysyn noissa ilmaisissa kun ne täyttää tarpeeni täysin.

        lycka till, jos aloittajan hermot menevät windows movie makerin kanssa, niin samoin menee virtualdubin ja muiden ilmaisten kanssa. Hyvällä all-in-one editointiohjelmalla saa jopa helposti jotain valmiiksi asti.


      • Ilmaisellakin pärjää
        niintainäin kirjoitti:

        lycka till, jos aloittajan hermot menevät windows movie makerin kanssa, niin samoin menee virtualdubin ja muiden ilmaisten kanssa. Hyvällä all-in-one editointiohjelmalla saa jopa helposti jotain valmiiksi asti.

        Oletkos sä kauppias tai jotain kun haukut ilmaiset ohjelmat lyttyyn?? Mulla on kokemusta ilmaisista ohjelmista, kokeilin joskus myös Windows movie makeria kun vielä aikoinaan käytin windowsia ja pakko sanoa että Movie Makerilla menee hermot eikä se edes tuota dvd-yhteensopivaa materiaalia vaan matsku menee Microsoftin omaan formaattiin (WMV). Mutta VirtualDubilla sain ihan iisisti tehtyä videoita omiin tarpeisiin, nykyään käyttikseni on Ubuntu joten käytössä on eri ohjelmat mutta nekin ilmaisia ja hyviä.


    • blond77

      Kiitos vinkistä! Joo, en ole noilla ilmaisohjelmilla onnistunut... Nämä tietokonejutut ku muutenki menee melkein aina vähän yli hilseeni...
      Silti halu osata sitä sun tätä on kova!
      Onkohan noi maksulliset editointiohjelmat kallita ja mistä kannattaa etsiä?

      • kalliita on

        Onhan ne aika kalliita, varsinkin Adoben tuotteet joissa maksaa nimi aikalailla.


      • ghkkkgh

        satasella saa hyvän... pinnacle, ulead, magix, adobe premiere elements, onhan noita. Tai ilmaisilla vuoden opintojen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3568
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2363
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2006
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1616
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1254
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      903
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      73
      898
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      889
    Aihe