Pitäisi harkita "Social and Emotional Learning" -tyyppisen opetuksen lisäämistä peruskoulun opetustarjontaan. Meillä tässä Jokelan ja Kauhajoen surullisessa maassa sille olisi kysyntää - mistäpä muustakaan näissä tapauksissa on ollut kyse, kuin siitä, etteivät henkilöt ole pystyneet tunnistamaan ja kanavoimaan tunteitaan, saati ottamaan muita ihmisiä huomioon. Etiikka ja moraali - se olisi toinen tärkeä oppiaine.
Täytyy muistaa, että kaikki lapset eivät saa näitä opetuksia valitetavasti kotonaan. Siksi kouluilla on tässä tärkeä paikka (vaikkei se vanhempia ja kotiopetusta voi korvatakaan - mutta paikata se voi).
Toivoisin nykyiselle opetusministerille rohkeutta laittaa liikkeelle muutoksia, jotka tekevät tulevista lapsista ja nuoristamme omanarvontuntoisia kansalaisia; ehjiä ja aktiivisia.
Social and Emotional Learning -opetusta annetaan jo niinsanotuissa IB-alan kouluissa. Tiedättekö konseptin? (http://fi.wikipedia.org/wiki/International_Baccalaureate)
Idea: "koulutuksen tarkoitus oli kannustaa kriittiseen ajatteluun ennemmin kuin asioiden ulkoaopetteluun"
Etiikka ja moraali oppiaineeksi!?
HuutavaPulaKaikesta
1
153
Vastaukset
- Mä tiedän 98
Olen samaa mieltä, pelkään välillä, et meidänkin kouluun tulis sellanen ammuskelija. Kerran luultiin, et tuli, mut ei onneks tullutkaan. Kaikki eivät edes tunne sanaa "moraali". Mutta kai se vaan on opiskeltava itse, niin kun mä tein, kun ei kerran opeteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16211510- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565984Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664957- 174724
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014265- 953605
- 803280
- 481781