perheisiin ja rakentakaa Kotkansaarelle edullisia vuokra-asuntoja, jotta saadaan elävöitettyä keskustaa. en toki tarkoita, että eläkeläiset unholaan, vaan tasapuolista huomioimista!!
miksi koko ajan rakennetaan senioriasuntoja? panostakaa nuoriin
21
501
Vastaukset
- Villi arvaus
Koitahan arvata missä ikäluokassa ja elämänvaihessa on sodanjälkeiset suuret ikäluokat menossa jotka ovat vallankahvassa ; )
- 4 yhteistä vuotta
Laulumiehentalon tontille rakennetaan vuokra-asuntoja. Muutamme ko taloon.
30 metriä ruokakauppaan,50 metrin koulumatka lapsilla.
Työpaikalle on 200m ja mieheni työpaikalle 500metriä.
Junalla(asemalle,muutama satametri) matkustamme vanhempiemme luokse myllykoskelle.
Autosta luovuimme ja niillä rahoilla maksamme vuoden vuokrat etukäteen.- laulum.talo
Mistähän tiedät että muutat siihen taloon? Eikö ilmoitus valinnasta tule vasta joulukuun loppuun mennessä? Vai onko osa saanut jo ilmoituksen?
- 4 yhteistå....
laulum.talo kirjoitti:
Mistähän tiedät että muutat siihen taloon? Eikö ilmoitus valinnasta tule vasta joulukuun loppuun mennessä? Vai onko osa saanut jo ilmoituksen?
luulen ,että saan asunnon.voi olla että en saa.
- neiti Hovinsaarelta
laulum.talo kirjoitti:
Mistähän tiedät että muutat siihen taloon? Eikö ilmoitus valinnasta tule vasta joulukuun loppuun mennessä? Vai onko osa saanut jo ilmoituksen?
Ai niin Lauluheikki. trallallaa trallalla, Heikki se langoilla leikki. Heh.
- torin lähelle
Onnittelen onnistuneista ja perustelluista ratkaisuista asumispaikan suhteen.
Aikanaan tuli päätettäväksi ostaako asunto kaupungista vai ostaako paljon tilavampi ja halvempi asunto esim. Karhuvuoresta. Se olisi tarkoittanut pitkiä koulumatkoja ja vuorotyöläisille ilm. kahden auton hankintaa. Päädyttiin keskusta-asumiseen. Matkoista ja autoista säästyneillä rahoilla oli mahdollisuus hankkia ihan riittävän tilava asunto myös keskustasta. Se on osoittautunut rahaa ja aikaa sääsväksi ratkaisuksi, sillä kaikki työ- ja koulumatkat on sujuneet kävellen.
Nykytrendin mukaan se olisi vielä ekologistakin, vaiukka ei 80-luvulla sellaista vielä ajateltu.
Vanhustentalojen rakentaminen yhä kiihtyvällä vauhdilla on nyt nimenomaan perusteltua sillä suurista ikäluokista jää 100.000 per vuosi eläkkeelle ja he tarvitsevat lähitulevaisuudessa valtavasti juuri palveluasunto tyyppistä tukea. Se on yhteiskunnalle paljon halvempaa kuin laitoksissa asuttaminen.
(vertailun vuoksi kerron, että nyk. ikäryhmä on vajaa 60.000/v.)
Apua/hoivaa/palvelua tarvitsevan väestönosan määrä tulee olemaan erittäin korkea seuraavat 20-30 vuotta ja se tarkoittaa jättiläismäistä haastetta koko yhteiskunnan palveluille ja tukiverkostolle. .
- Oisko?
Herrat taitavat saada, kaiken etukäteen? Ja asunnot ennenkuin niitä on rakennettu.
- 4 yhteistä......
muutamme jos meidät valitaan.haluamme sitä kovasti.
- Nöyrät kiitokset
Senioritaloja rakennetaan eläköityvälle Kotkan työväenyhdistykselle. Nuoria perheitä ei tänne kaivata. Lapsista ei ole kuin haittaa, tarvitsevat vain kaikenlaisia palveluita. Punaisessa Kotkassa eliittidemarit tarvitsevat asunnot jos ketkä. Se on palkkio elämän mittaisesta demarivallan pönkittämisestä ja silmien sulkemisesta todellisuudelta.
- Mikä ettei
Seniorit on varmoja maksajia, eivät rällästä, häiriköi, riko paikkoja, ovat siistejä, ei lapsia huutamassa. Mikä sen parempi? Pitävät huolen rauhallisuudesta.
- liinamaija
kyllä pitää satsata nuoriin perheisiin, jotta Kotkansaari saadaan taas eläväksi. toivottavasti uuden vuokratalon vuokrat pysyvät lapsiperheille kohtuullisina!!
- Kansa on unohdettu
Nykyhallitus unohtaa nuoret. Kovasti vain eläkeikää ylös ettei vain työpaikkoja
vapautuisi. Nuorten asumisen hoitaa yksityiset vuokrakiskurit.
Myöskin veteraaneille rakennettiin kiireellä palveluasuntoja. Päästiin näyttämään miten monta miljoonaa on niihin veteraaneihin uhrattu. Ei he mitään saannu.
Hiton kalliin huoneen. Arvatkaapa,kuka rikastuu noilla rakennuksilla kun viimeinen sotaurho luopuu.
Ei täällä ihmisiä ajatella. Eräät paskiaiset pelaa itselle komeaa tiliä - ))%%&
Täällä tahallisesti koko ajan halutaan kiertää se tosiasia, että jo vuosia on Kotkassa enemmistö ollut ei-vasemmistolaisilla.
Halutaan antaa se kuva, että kaikki valinnat olisivat kähmittyjä. Näin ei todellakaan ole! - Kansa on unohdettu
En tunne puoluekarttaa. Aihe ei kiinnosta. Mutta olipa vallassa kuka hyvänsä
niin epäselviin sotkuihin pitää kiinittää huomiota.
Koska lähes kaikki puolueet pelaa arvelluttavin keinoin. Nimenomaan omaa tai puolueen etua. Jos pelaa kansan hyväksi,niin pienen vilpin voi antaa anteeksi. - Kypsä marja jo.
Kotkassa on myymättömiä asuntoja pitkälti toistasataa ja vuokra-asuntoja myös hyvin paljon. Mutta seniorien asunnoista pulaa. Vanhempi ihminen kaipaa rauhallisempaa asuinympäritöä. En syytä nuorempia, mutta heillä on elämänrytmi erinlainen kuin vanhemmilla ihmisillä. Siksi vanhemmat haluavat rauhallisuutta, ja turvallisuutta. mitä yleensä on seniorien asuintaloissa.
Kun uusia vuokra-asuntoja tehdään jos / kun ne ovat yksityiste omistuksessa on vuokrataso aivan eri luokkaa kuin kunnallisissa asunnoissa. Ja kuntahan ei nykyisin niitä rakenna. Nyt nämä "säätiöidyt" yhtiöt, kun rakentavat, pitävät kyllä huolen vuokratasosta! Bisnes on bisnestä!!- Lauluheikkikö
Veikkaan,että noin 50 neliön kaksion vuokra on 800 euroa :
- yks lypsykeino
Noiden säätiöiden touhut on lähes aina kytköksissä poliittisiin päättäjiin.
Myöskin huolehtivat vuokratasosta erittäin hyvin. Lisäksi sinne valitaan asukkaat,joille kaupunki maksaa vuokran ja korvaa pikku remontit isolla rahalla.
Säätiö on siitä kiva,että ei tarvitse välittää tyoehtosopimuksista eikä maksaa veroja.
- näin on
Rivitaloasunnot 76 kappaletta
Omakotitalot 126 kappaletta
Ja sadat kerrostaloasunnot päälle. - Asunto?
Etenkin palvelutalot ovat "lähellä" jotakin poliittista puoluetta, ryhmittymää!
Näin on Kotkassakin. Koskenrinteen Kodit demareiden, Anna Kodit kokoomus ja myös Fuksin niityn talot ja niin edelleet. Mitä niitä liekkään? Hyvä se on , että niitä on! Tarvittaisiin kai niitä lisää? - 2.polven kok
Onko fuksi rauhallista aluetta ?
- Asunto?
En kirjoita alueesta, vaan rakennuksen asukkaísta. Kaupungin alueella on vaikea löytää täysin rauhallista paikkaa (liikenne?), koska kaupan ja muidenkin palveluiden toivotaan olevan lähietäisyydellä, seniori-asuintalosta.
Nykyisin saadaan rakennus kyllä hyvin eristettyä ulkopuolista melua vastaan, jos halutaan. Ei senioreja tarvitse eristää takametsiin.
Fuksinniityn taloihin en voi ottaa kantaa, koska en asu siellä? Tietääkseni vaihtuvuus on niissä pientä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4162279Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122109Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501425Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821099Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel581005Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia403983Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41878- 153875
- 56829
- 79815