Miten siihen päädyttiin ja mitkä olivat perustelut?
Planckin pituus
9
488
Vastaukset
- KL
Tiedätkö mikä on Planckin vakio?
Se on kvanttiteorian perusvakio, joka esiintyy monissa yhteyksissä, mutta ensimmäiseksi se tuli tunnetuksi mustan kappaleen säteilyn (lämpösäteilyn) yhteydessä. Sen aallonpituusjakauma riippuu lämpötilasta tavalla, jonka selittäminen osoittautui ongelmalliseksi, ja lopulta Planck joutui olettamaan, että säteily onkin kvantittunutta. Jos sen taajuus on f, yhden energiakvantin suuruus saadaan kertomalla tämä taajuus eräällä vakiolla h, jota sanotaan Planckin vakioksi ja jonka suuruus on noin 6,626 * 10 potenssiin -34 Js.
Jo Planck itse oivalsi samoihin aikoihin, että fysiikan kannalta luonnollisin mittajärjestelmä olisi sellainen, jossa se ja eräät muutkin tärkeät luonnonvakiot olisivat yhden yksikön suuruisia. Hän laatikin teoreettisen yksikköjärjestelmän, jossa Planckin vakio (h), valon nopeus (c) ja Newtonin gravitaatiovakio (G) ovat suuruudeltaan 1. Näistä voitiin johtaa yksiköt muillekin suureille, myös pituudelle. Saatu pituusyksikkö tunnetaan Planckin pituutena, ja se on neliöjuuri lausekkeesta hG/c³ (luokkaa 10 potenssiin -35 metriä).
Tavallisissa SI-yksiköissä sen sijaan h:n laatu (dimensio) on Js = kgm²/s, valon nopeuden m/s ja gravitaatiovakion m³/kgs², joten lausekkeen hG/c³ laatu on kgm²/s * m³/kgs² / (m/s)³ = m² ja sen neliöjuuren laatu näin ollen m, eli kyseessä todella on pituuden laatuinen suure.
Se kuitenkin on jopa atomiytimen läpimittaan verrattuna hyvin pieni. Paljon myöhemmin on kuitenkin päädytty siihen, että tällä pituudella on perustava merkitys gravitaation kvantittumisen kannalta ja että se samalla on pienin pituus, jolla on fysikaalista merkitystä (teorian yksityiskohtia en tunne).
Useimmat muutkin Planckin yksiköt ovat joko hyvin suuria tai hyvin pieniä, ja moonet niistä ovatkin teorian mukaan eri suureiden suurimpia tai pienimpiä mahdollisia määriä. Esimerkiksi Planckin aika on hyvin lyhyt aika, jossa valo kulkee Planckin pituuden matkan. Mielenkiintoista kuitenkin on, että massan yksikkö, Planckin massa, on aika lailla konkreettisempaa suuruusluokkaa, noin 21 mikrogrammaa, lähellä pienimmän paljain silmin näkyvän pölyhiukkasen massaa.- harrastelija....
Kiitos taas erittäin selkeästä vastauksesta.
- KL
Oikaisu edelliseen: Planckin pituuden ja muiden Planckin yksiköiden määritelmässä ei käytetä varsinaista Planckin vakiota (h) vaan sitä jaettuna 2π :llä, minkä kvanttiteorian myöhempi kehitys osoittikin perustavammaksi vakioksi kuin itse Planckin vakio on. Eli Planckin pituuden lauseke onkin itse asiassa hG/2πc³.
Vakiolle h/2π käytetään myös omaa merkkiä, jossa h:n yläsakaraan on merkitty poikkiviiva. Sitä en voi tässä kuitenkaan käyttää, koska sitä ei ole näppäimistössä, ja toisin kuin eräitä muita erikoismerkkejä (esimerkiksi π), en ainakaan vielä löytänyt myöskään sellaista nettisivua, josta sen olisi voinut kopioida tänne copy/pastella.
- Kirpun muna
Osaisiko joku selventää tarkemmin Planckin massan olemusta. Tuntuu oudolta että se on niinkin suuri kun kumminkin on kvantti-ilmiöistä kyse. Wikipediassa mainitaan näin:
"It is traditionally said to be about the mass of a flea, but more accurately it is about the mass of a flea egg."- ndfg
Planckin massa on sellaisen kappaleen massa, jonka Schwarzschildin säde on yhtä pitkä kuin Planckin pituus (eli se "lyhin mahdollinen pituus"), toisin sanoen se on pienin mahdollinen mustan aukon massa. Se ei siis tarkoita pienintä mahdollista massaa.
Hienoa keskustelua! Mutta selittäkääpä vielä miten tähän kuvioon liittyy "hienorakennevakio", 317?
- KL
Hienorakennevakio ei ole 317 vaan noin 1/137.
Edes Planckin yksiköissä ei kaikkien ns. luonnonvakioiden arvo ole 1. On olemassa sellaisiakin yleisiä vakioita, jotka ovat samanlaatuisten suureiden suhteita ja joiden lukuarvot näin ollen ovat käytetystä mittajärjestelmästä riippumattomia. Eräs sellainen on protonin ja elektronin massojen suhde, joka on noin 1836.
Myös hienorakennevakio on dimensioton vakio. Se saadaan yhdistelmänä vakioista
e² / 2 εo hc,
missä e on elektronin varaus eli alkeisvaraus, h Planckin vakio, c valon nopeus ja εo ns. sähkövakio eli tyhiön dielektrisyysvakio. Viimeksi mainittu esiintyy kertoimena sähköopin kaavoissa, ja se osoittaa, kuinka suurella voimalla sähkövaraukset tietyllä etäisyydellä vaikuttavat toisiinsa. Sen suuruus on 8,854187817·10 potenssiin -12 C² / (Nm²).
Hienorakennevakion voi siis katsoa kuvaavan sähköisen vuorovaikutuksen voimakkuutta, kun alkeisvaraus on suuruudeltaan se, mikä se on. Planckin yksiköissäkään alkeisvarauksen suuruus ei ole 1, vaan hienorakennevakion käänteisluvun neliöjuuri.
Hienorakennevakio esiintyy atomifysiikan kaavoissa monissa yhteyksissä. Esimerkiksi Bohrin atomimallin mukaan se olisi vetyatomin kiertonopeuden ja valonnopeuden suhde. Mutta asiayhteys, josta se on saanut nimensä, liitttyy atomien spektreihin: niissä spektriviivoihin liittty hienorakenneviivoja, joiden taajuuksien ja pääviivan taajuuden suhde on hienorakennevakion suuruinen, noin 1/137. Kiitos, muistin luvun hieman väärin..
"Mutta asiayhteys, josta se on saanut nimensä, liitttyy atomien spektreihin: niissä spektriviivoihin liittty hienorakenneviivoja, joiden taajuuksien ja pääviivan taajuuden suhde on hienorakennevakion suuruinen, noin 1/137. "
Tarkoittaako tämä sitä, että säteilyn värähtelyssä on modulaatiota, jonka jaksot ovat 137 perustaajuuden jakson monikertojen mittaisia? Jos 137 olisi oikeasti kokonaisluku, se olisi hyvin mielenkiintoista. 137 on alkuluku.. Mutta jo se, että se vakio on melko lähellä tasalukoa 137 viittaa siihen, että sillä "virheellä" voisi olla joku ihan erityinen merkitys...- KL
Muistaakseni joku fysiikan professori aikoinaan sanoikin, että jos joku löytää jonkin syvällisen yhteyden vakioiden h, c ja e välillä (Planckin vakio, valon nopeus ja alkeisvaraus), siitä saattaa saada alkunsa uusi fysiikan perusteoria.
Vaikka hän ei suoraan sanonutkaan, tästä voisi päätellä, että jos sellainen "syvällinen yhteys" on olemassa, sen täytyy jollakin tavalla sisältyä juuri hienorakennevakion arvoon. Onhan se näiden vakioiden avulla johdettava dimensioton vakio. Toistaiseksi mikään teoria ei selitä, miksi vakio on juuri sen suuruinen kuin se on. Mutta jos sille voidaan johtaa jokin puhtaasti matemaattinen lauseke, jossa ei ole muita fysiikan vakioita, pelkkiä matemaattisia vakiota, kokonaislukuja, funktioita ja laskutoimituksia vain, ja jonka tulos kuitenkin on hienorakennevakion suuruinen niin tarkoin kuin se voidaan mitata, ties mitä siitä voisi vielä päätellä.
Sellaisiakin epäilyksiä on tosin ajoittain esitetty, ettei hienorakennevakio olisikaan vakio vaan muuttuisi, joskin hyvin hitaasti, ajan ja ehkä paikankin funktiona. Pari vuotta sitten jokin kosmologinen havainto taisi viitata sellaiseen - vai voitiinko se jo osoittaa virhepäätelmäksi? Vai voitaisiinko jonkin uuden perusteorian avulla kenties jopa johtaa kaava, joka osoittaa hienorakennevakion arvon vaikkapa alkuräjähdyksestä kuluneen ajan funktiona?
Toisaalta: jos se muuttuu, on myös jonkin sen tekijöistä muututtava - valon nopeuden, alkeisvarauksen, Planckin vakion tai sähkövakion - tai kaikkien näiden. Tuskinpa olisi periaatteessakaan selvitettävissä, mikä näistä muuttuu, tai sitten se taitaisikin olla vain mittayksiköiden määritelmästä riippuva asia - metrihän on nykyisin määritelty valon nopeuden avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6115147Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?273184HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2672410- 1281743
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271463Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3541383Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101203- 121105
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P74936- 115895