No niin poijjaat!

Jos jollakin lessulla on televisio ja katsoi juuri Ykkösen aamusta, entisten Jehovan todistajien kertomuksia erotessaan yhteisöstään.

Onko teillä lestadiolaiset yhtäläisyyksiä heidän erotettuihin tai eronneisiin?

Miten teillä on esimerkkiksi verensiirron hyväksyntä? Tämä Entinen jehovalainen kertoi, miksi hän itse erosi yhteisöstään. Hänen lapsensa syntyi keskosena, ja se olisi tarvinnut veren siirron jäädäkseen eloon.
Tää isä ratkaisi asian niin, että voiko antaa Jumalan elämään luodun kuolla, jos häntä voi verensiirrolla auttaa. Tällainen hurja tapaus johti hänet ratkaisuun eroamaan Jehovantodistajista, vaikka tiesi ne vaikeudet mitä siitä seuraa. Entisten ystävien menetykset vanhempien tuomiot. Hän kesti sen ylimenokauden, ja on nyt vapaa omille ajatuksilleen, silti voi olla hyvinkin uskovainen omissa oloissaan.

Tiedän, että teillä lestadiolaisilla on samoja tapauksia. Mitä mieltä olette tästä Jehovalaisista eronneesta isästä veren siirronkin suhteen.
Oletteko myös hyljänneet hyvät päivät ja Herran rauhat teidän yhteisöstä eronnelta.

Vaimoni ei juuri ota kantaa, näihin uskon asioihin, mutta hän kyllä mykistyi täysin katsottuaan tuo aamulähetyksen. Että voiko toiset ihmiset säännöstellä toisten ajatukset ja elämä täysin. Siinä ei ole Jumalalla mitää tekemistä vaan itsekkäillä uskonlahkon johtajilla, jotka ovat saa.anan vallassa kaikissa suljetuissa uskonyhteisöissä.
13166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Meidän ainoa päämäärämme on sulautua uskossa Kristukseen ja Kristuksen kautta Jumalaan. Olemme Jumalan perheväkeä.

Jumalan peheväkeä eivät toisin sanoen kiinnosta tippaakaan esille ottamasi asiat.
Siksi olen kehoittanut sinua poistumaan koska plörinäsi täyttävät tilaa Kristuksen Jeesuksen todistamiselta, joka on ainoa merkittävä asia tällä palstalla.

Sinullakin on paikkasi. Suomi24.fi:ltä löytyy palstoja sinunlaisellesi keskustelijalle ihan varmasti.

KUvaava esimerkki: Jos liikennelentäjien keskinäiseen ammatilliseen keskuteluun tarkoitetulla palstalla roikkuisi henkilö, puhuen koko ajan sian ripulitaudista, niin kyllä he kehoittaisivat tätä henkilö poistumaan mahdollisimman pian sellaiselle palstalle, jossa puhutaan eläinten ongelmista.

Uudestisyntyneet ihmiset elävät tykkänään eri arvomaailmassa kun sinä, sinulle tärkeät asiat eivät merkitse uudestisyntyneille mitään, siksi kirjoittelusi on hyvin ikävää tilantäytettä. Kun sinulta puuttuu lisäksi taju kohteliaasta, toista osapuolta kunnioittavasta keskustelusta, se vain pahentaa asiaa entisestään.

Kerrataan vielä että tällä palstalla eivät keskustele pedofiilit eivätkä miestappajat vaan Jumalan lapset. JUmalan lapset ovat syntneet uudesti Jumalan siemenestä, siksi he ovat uusia luomuksia, kaikki vanha (mitä sinä tänne tuppaat ja mitä sinä edustat) on kadonnut.

Äänestä

Älä veikkonen hermostu. Tällä palstalla on juuri tarkoitus puhua lestadiolaisuudesta. Oliko tässä mitään epäkohteliasta. Sen sijaan nyt itse epäkohtelijaasti käsket palstalta pois, ivallisesti pilkaten ripulitautisiin ja eläimiin. Onko niin, että te vain saatte lyödä ulkopuolista kuin vierasta sikaa. Nyt lyön minä.

Ymmärrän hyvin teidän huolenne yhteisöstä lähtijöistä, eli karannesta.Ensiksi se on teille suuri naaman menetys jos joku lähtee.
Sen jälkeen loppuu hyvät päivät ja Herran rauhan toivotus, koska se korpee syntistä ihmistä, jos sittenkin sattuu olemaan hyvä olo lähtijällä. Siksi te lyötte suuren pyörän päälle, että lähtijä saisi vieläkin pahemman olon, mitä teidän keskuudessanne säännöilänne olette hänelle antaneet.

Lestadius jonka nimeen aloitatte herätyskokouksenne, rinnasti ehkäsevät naiset perke.eseen, sekä nimitti sellaisia äitejä huoraksi.Lestadius poltti tupakkaa eli piippua, se ei ollut raamatussa kielletty. Tupakointi tappaa ihmisen ennen aikojaan, mutta naisten pitkien housujen käyttö, korvakorut ei tapa. Ehkäisy ehkäisee äidin ennen aikaisen tuhon ja jopa kuoleman. Jota te paksupäiset saanamiehet pidätte huorien tekosina Lestadiuksen tapaan.

Juuri tuossa luin lestadiolaisäitien tuskasta, miten he kärsivät masennuksista ja pahasta olosta. Ehkäisy on kielletty, koska se on raamatussa kielletty. Mutta Hedelmöitymis hoito on sitten sallittu, vaikka se on vastoin Luojan tekosiaan kohtaa. Ja vielä ehkäisykiellosta. Onhan se joku tavoite sekin kun tulee paljon lapsia, niin lestadiolaisuus varmistuu jälkipolvillekkin.

Kerrataan vielä. Tällä palstalla keskustelevat myöskin insestin tekijän puolustajat ja synnnin sovittajat. Mitään Jumalan lapsia ei ole olemassa, sen enempää kuin ainoita Jeesuksen pelastajia ja Jumalan hyväksyjiä. Jumala on hyväksynyt meidät maailmaan, ja hyväksyy armollaan sitten meidät kaikki samalta viivalta sinne, mitä emme kukaan tiedä, ei edes suuri lestadiolaismaallikkosaarnamies... ainakaan.

Ja lopuksi, sinua ja Jumalan lapsiasi kiinnostaa aina enemmän ja enemmän nämä tarinat joita olen kirjoittanut tänne, koska sinä luet niitä sydän syrjällään. Niissä on aina itua, joka jää itämään teissäkin.

Äänestä
  • Ja höpö höpö , Ellei ole usko , ei ole pelastusta ole vaikka
    kummonen savo karjalan ukko. pitäisi tietä myös asiat .
    eikä tyhjää jumputtaa.

    Äänestä

  • Fered. kirjoitti:

    Ja höpö höpö , Ellei ole usko , ei ole pelastusta ole vaikka
    kummonen savo karjalan ukko. pitäisi tietä myös asiat .
    eikä tyhjää jumputtaa.

    sinä uskot luciferin epäjumalaan ja olet JUMALA, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN PILKKAAJA! SE TOTUUS ON SINULLE USEITA KERTOJA TODISTETTU sinun OMILLA AIVPIERUILLA!

    JUMALAA JA JEESUSTA USKOVAT EIVÄT PALVELE MURRAJIEN JA PEDOFIILIEN RIKOLLISJÄRJESTÖN herra epäjumalaa!

    Äänestä

kirjoitit:
"Meidän ainoa päämäärämme on sulautua uskossa Kristukseen ja Kristuksen kautta Jumalaan. Olemme Jumalan perheväkeä."

Omia uskovaisia, pikku lapsiakin tappaneen lahkolaisenko Jumalan perheväkeä???
Seurakuntalaisten lapsien perseitä repivät pedofiilinne, ovatko nekin Jumalan väkeä???

JOTENKIN MINULLA ON VAHVASTI SE YMMÄRRYS, ETTÄ OLETTE EKSYTETTYÄ PALVELEMAAN luciferia epäjumalineen JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMISSÄ HEITÄ PILKATEN HEISTÄ VÄÄRÄN TODIDTUKSEN ANTAJINA!

TAI PYSTYTTEKÖ YLLÄ MAINITUT RIKOKSET OSOITTAMAAN JUMALAN JA JEESUKSEN TAHDOKSI????
Ellette pysty todistamaan Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi yllä mainittujakaan rikoksia, niin olet antanut VÄÄRÄÄ TODISTUSTA RIKOLLISENA JA RIKOLLISUUDEN TUKIJANA!

Äänestä

Nii, täällä jumputtavat kaikki omia näkemyksiään tyhjistä päistään, niin lestadiolaiset kuin heitä arvostelevat.

Mitä mieltä teuta muuten olet äiti Ammanista? Arto Nyberin ohjelmassa "munkki" Taavi Kassila selosti kuinka Jumalainenihmjnen hän on. Kertoi mm.korkeinta elämän filosofiaa, jonka pohjalla on oleva hyvä Jumalan tunnettavuus.
Kertoi, että kaikilla uskonnoilla on edusta Jumalan alapuolella, Esimekit olivat: Jeesus-Budda, Socrates ja äiti Amma.
Mielen pitäisi saada pyhäksi, ekostaan eroon.Että näin

Taidan mennäkkin tapaamaan äiti Ammaa. Hänen luonaan on kuulemma hyvä olla. Päin vastoin kun täällä sekopäisten seurauntalahkolaisten maassa.

Äänestä
  • Pitäiskö paikkansa , Kyllä meill' on sydämmellisiä ihmisiä
    myös , mutta kun ei ole kukaan tarvinnut , arvostelua kyllä .
    Olisi mahtavaa kun puhuisi siitä mitä on kokenyt , eikä
    luuloa jostakin .

    Äänestä

Mahtavaa on myös kuulla ja nähdä jos joku on kokenut Jumalan syvän tuntemuksen muuallakin, kuin lestadiolaisten herätyskokouksissa.
Mitä taas luuloon tulee, niin älkää luulko olevanne vai ainoita pelastettuja. Luulo, tulijävestä millä lapsiakin jo pienenä pelotellaan.

Onko joku tullut sanomaan sinulle olet Jumalan lapsi tai tulijärvi on tuossa.
Ehkä luuloinen samanlainen vanhempi tai maallikkosaarnamies, joka ei ole nähnyt ja kokenut sen kummempaa, on sinullekin lapsena ne luulonsa kertonut.

Otin vain esiin tuon luulemisen,koska niin hanakasti sitä minulle kauppasit.Konkretiaa pitää olla, sielläkin päin, eikö niin?

Äänestä

Kuules SU!! Meillä on helpommat synnit!! Verta saa antaa.

Syntejämme on esim huoruus, panettelu, takanapäin puhuminen ja epäily, tosin nehän meitä ei juurikaan vaivaa.
Ehkäisystä ei ole tullut uutta asetusta, mutta se lienee jo sallittu.?

Merkittäviä ulkoisia syntejä, millä hartauden määrä on mitattavissa, esim naisilla pitkäleveä hame, liina ja nuttura, tyttölapsilla letit ja hame, harmaa väri on hyvä, sekä miehillä puku ja kauluspaita ilman kravattia. Tupakka ei ole synti, mutta jo yksi viinryyppy on jo lankeemus.

Äänestä
  • Merkittäviä hyveitä millä hartauden määrä on mitattavissa, esim naisilla pitkäleveä hame, liina ja nuttura, tyttölapsilla letit ja hame, harmaa väri on hyvä, sekä miehillä puku ja kauluspaita ilman kravattia. Tupakka ei ole synti, mutta jo yksi viinryyppy on jo lankeemus

    Äänestä

  • Millä tavalla helpompaa on kirkolliveroja maksamalla ja rikollistä lähetystyötä tukemalla tilata murhia rikollisjärjestöltä????

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

    Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."



    http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

    Äänestä

  • v,ed.3p kirjoitti:

    Millä tavalla helpompaa on kirkolliveroja maksamalla ja rikollistä lähetystyötä tukemalla tilata murhia rikollisjärjestöltä????

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

    Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."



    http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

    Tipauttakaa yhteisönne johtajat riviuskovien tasolle ja älkää uskoko heitä
    keksityine "synteineen", vaan uskokaa Raamatun sanomaan!

    Heidän oppinsa on IHMISOPPIA, joka on lähtöisin heidän vallanhimoisista
    aivoistaan !!!!

    Varokaa vääriä profeettoja! He ovat paholaisen asiamiehiä !

    Ilman Jumalan meille antamaa ymmärrystä olisimme kuin eläimiä,
    joilla ei olisi uskoa ! Joten jokaisella riviuskovallakin on oikeus
    käyttää myös omiakin "ajatteluelimiä"!

    Äänestä

  • Kuka noin sanoi viinasta , minun tietoni mukaan yleisesti
    pidetään , o.o prmillee rajana , näyttääkin olevan niin monta
    mielipidettä kun on miehiäkin , on sanottu että Ryyppy on
    synti , ja humala on lankeemus , tiukkikset sanovat että kaikki
    kotikaljasta lähtien pitäisi raakata , se on heidän mieli pide,
    jos me menemme Raamatun maahan siihen aikaan kuin on
    Jeesus elänyt , käytettiin viiniä paljon , nyt en tarkoita henkilöä
    kohti vaan yleisesti .

    Sanon jonkun sanan tuosta solmiosta , ei se tietenkään ole mikään Seura asu mutta siksi sitäkin voi tarpeessa käyttää .
    Silloin kun LLL:n eli ja vaikutti , niin siihenaikaan oli miehillä
    käytössä valkoinen tai harmaa silkkiliina joka on ollut miesten
    kaulassa ja joka peitti kauluksen jäukät piirteet , tämä oli
    uskottomienkin miesten käyttämä , olemme tästä puhuneet
    ja tulleet siihen tulokseen että solmiota ei ollut vielä , tai
    se oli harvojen tiedossa .

    katsokaa vanhoja postillojen alkuolehdiltä löytyy kyllä
    kuva LLL:n kaulasta . voitte itseverrata ja tehdä havainnon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


su kirjoitti:

Jos jollakin lessulla on televisio ja katsoi juuri Ykkösen aamusta, entisten Jehovan todistajien kertomuksia erotessaan yhteisöstään.

Onko teillä lestadiolaiset yhtäläisyyksiä heidän erotettuihin tai eronneisiin?

Miten teillä on esimerkkiksi verensiirron hyväksyntä? Tämä Entinen jehovalainen kertoi, miksi hän itse erosi yhteisöstään. Hänen lapsensa syntyi keskosena, ja se olisi tarvinnut veren siirron jäädäkseen eloon.
Tää isä ratkaisi asian niin, että voiko antaa Jumalan elämään luodun kuolla, jos häntä voi verensiirrolla auttaa. Tällainen hurja tapaus johti hänet ratkaisuun eroamaan Jehovantodistajista, vaikka tiesi ne vaikeudet mitä siitä seuraa. Entisten ystävien menetykset vanhempien tuomiot. Hän kesti sen ylimenokauden, ja on nyt vapaa omille ajatuksilleen, silti voi olla hyvinkin uskovainen omissa oloissaan.

Tiedän, että teillä lestadiolaisilla on samoja tapauksia. Mitä mieltä olette tästä Jehovalaisista eronneesta isästä veren siirronkin suhteen.
Oletteko myös hyljänneet hyvät päivät ja Herran rauhat teidän yhteisöstä eronnelta.

Vaimoni ei juuri ota kantaa, näihin uskon asioihin, mutta hän kyllä mykistyi täysin katsottuaan tuo aamulähetyksen. Että voiko toiset ihmiset säännöstellä toisten ajatukset ja elämä täysin. Siinä ei ole Jumalalla mitää tekemistä vaan itsekkäillä uskonlahkon johtajilla, jotka ovat saa.anan vallassa kaikissa suljetuissa uskonyhteisöissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu