Kaljasta paha olo, onko siinä jotain myrkkyä

mietis kelijä

Tätä nykyä kaljasta tulee paha olo jo juodessa. Pitkään luulin etten vain kestä alkoholia enää kuten ennen. Lisäharmina tuli se, että loivensin oloani - yllätys yllätys - kaljalla, joka auttoi hetkeksi, mutta hetken päästä oli vain huonompi olo.

Sitten tajusin, että hetkinen, se on nimenomaan kalja mistä huono olo minulle tulee, ei alkoholi sinänsä. Jo 4 tuoppia kaljaa päivän mittaan aiheutti pahoinvointia ja ruokahaluttomuutta. Sitten syöminen helposti jää ja olo on kahta kauheampi.

Tuli mieleen sellainenkin, ettei vaan suomalaiset panimot sotkisi jotain ainetta kaljan joukkoon, jotta porukka joisi lisää ja "parantaisi" huonoa oloaan? Näin saadaan lisäverotuloja, ihmisten terveydellähän ei tunnetusti ole väliä.

Nyt kun hoksasin tämän, voin hyvin ottaa sivistyneesti viikonloppuna muutaman drinkin kirkasta ja se on siinä. Ei mitään ongelmaa. Kenelläkään samoja kokemuksia?

9

5828

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin..

      Se on sitä suomalaista kemikaalikaljaa...ota saksalaista bilsua.

    • ryugiojpkl

      Vastaus kysymykseesi; on siinä myrkkyä, sitä alkoholia. Ooks vähä tyhmis?

      • mietis kelijä

        Joo, huomasinkin jo ettei palstalla liiku kuin uskoon tulleita AA-heppuja ja tyyppejä jotka laskevat selviä päiviä. Kaikki kunnia heille, mutta jännä ettei muusta saa puhua. Palstan nimi kukn on "Alkoholi".

        Kirjoitin, että kirkkaasta ei tule huono olo.

        Hyvästi, palsta, palaan sinne mistä tulinkin.


    • Kiljumiehentielläpitää

      Itellä menee kaljasta ja kirkkaista maha sekaisin, koko seuraava päivä vaan oksettaa vaikka ei ois juonu ees liikaa... Kiljulla ei tule tätä ongelmaa mutta suodattamattomana kyllä tulee samana iltana ulos mutta ei mee maha kuralle ja okseta.

    • RAL-

      Joku aine ei vaan sovi kaikille. Esim. hiivat.

    • viimeisiä_varoituksia

      Haimatulehdus saattaa olla tuloillaan. Lopeta heti alkoholi. Hakeudu lääkäriin.

    • Aimoaskites

      Mikäli kalja saa aikaan hikoilua, kuumia aaltoja ja lämpöilyä... Vatsan yläosassa oudon täyteläinen olo ja oikean kylkikaaren alue aristava ja kutiava, niin kyseessä on haima-ja maksatulehduksen ensioireita. Mikäli iho kutiseva, punaisia täpliä, mustelmia ja verenpurkaumia, niin maksa ei toimi kunnolla.
      Ripulointi, sydämen tykytys, näköhäiriöt , näkökentän pikselöinti ja satunnaiset kuuloharhat, niin munuaisten ja maksan toiminnan häiriöt vaikuttavat jo aivotoimintaan.
      Minusta tuntuu , että sisuskalusi eivät kestä kaljaa, alkoholi ja suuri nestemäärä ovat liikaa ja myös munuaiset oireilevat , siksi väkevistä saat helpotusta. Yleensä oireiden vähetessä ilmaantuu uusi ilmiö....Keltaisuus. Sitten osaat varmaan hakeutua lääkäriin, joka kertoo, että hoitoa....ole...ole..ole...kannattaa mennä ajoissa.

    • mä en ole koskaan ymmärtänyt oluen juontia. mielummin viiniä tai väkevimpiä.

    • ei.voi.olla.totta

      Ei suinkaan kaljassa mitään kiellettyjä myrkkyjä ole?
      Kaljaan laitetaan vaan ensin vettä, hiivaa ja maltaita sekä tietenkin käymistä nopeuttavaa kemikaalia. Sitten kun kalja on sopivan vahvaa siihen lisätään käymisen pysäyttämiskemikaalia. Sen jälkeen kaljaan lisätään vielä aromivahventeita, homehtumisenenestokemikaalia, sameudenpoistokemikaalia ja väriainetta.

      Niin että kuinka ihmeessä kaljasta nyt huono olo tulisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      170
      1633
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      100
      1000
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      904
    4. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      111
      853
    5. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      49
      821
    6. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      118
      733
    7. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      409
      629
    8. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      22
      614
    9. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      52
      584
    10. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      583
    Aihe