Miten saa tytön kuivaks?

apua tarvitseva

Tyttöni on kohta 3 v eikä millään halua mennä potalle? Kesän koitettiin olla ilman vaippaa muttei auttanu. Potalla olen koittanut käyttää vähän väli muttei millään halua tehdä asioita pottaan. Mikä neuvoksi?

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieras

      Opetin kesällä kolmen päivän aikana sukulaistytön kuivaksi. Tyttö oli tuolloin 2 v 4 kk. Sitä ennen käytti aina vaippoja. Opetusmenetelmä oli seuraava: vaipat pois lapselta, matot pois lattialta ja potta keskelle lattiaa. Aina kun tuli vahinko, näytin lapselle lammikon ja pyyhittiin se yhdessä ja kysyin silloin, mihin olisi pitänyt tehdä. Aina ruoan jälkeen, ulos mennessä ja sieltä tullessa sekä heti herätessä ja nukkumaan mennessä istutin potalle. Parin päivän ajan tuli paljon vahinkoja, mutta kolmantena päivänä oppi.

    • ädsöfakäsdöfl

      Toi edellinen on hyvä vinkki.
      Tosin jotkut lapset vaan ei tykkää potasta vaan ovat päässeet kuiviksi kun on tajuttu päästää pöntölle, jotkut kansien kanssa jotkut ilman.
      3-vuotias ei tarvitse enää vaippaa, korkeintaan yöllä.

      voisit joku aamu kertoa lapselle että nyt ei enää laiteta vaippaa koska olet jo niin isoksi kasvanut ja vaipat on heitettävä roskiin. Ja sitten lapsen kanssa yhdessä ne sinne viedään (muutama riittää mutta kaikki näkyviltä pois).
      Tai sitten rikot vaipan/vaippoja ja näytät niitä ja samalla kerrot että vaippa on mennyt rikki koska se ei enää tarvitse mennä sinulle käyttöön ja nyt se heitetään roskiin.

      • ....

        Ei kannata opettaa lasta heittämään täysin käyttökelpoista tavaraa roskiin vain, koska se on käynyt itselle tarpeettomaksi. Kyllä kaatopaikoilla vaippoja riittää ilmankin, että niitä tahallaan revitään ja heitetään käyttämättöminä menemään. Vajaan kertispaketin voi esim. lahjoittaa eteenpäin, laittaa kirppispöydälle myyntiin pikkurahalla samalla kun myy muutakin jne. Kestovaipoista puhumattakaan. Jos vaipoista haluaa tuohon tapaan luopua, voi asian esittää lapselle toisinkin: pakataan yhdessä vaipat pussiin tai laatikkoon, ja annetaan jollekin pienemmälle lapselle, kun hän itse ei enää niitä tarvitse. Tilalle lapsi saa sitten tietysti "hienoja" alkkareita tai harkkahousuja lisäämään pottailumotivaatiota. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2678
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2157
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1727
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1298
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1065
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      989
    10. 128
      931
    Aihe