Varaajaksi joku 1500 litrainen. Noita atmoksia kehutaan toimiviksi ja jotenkin vaikeaksi saada tekijät apuun aritermillä on luettua netistä.
Eli onko joku käytännön hankaluus kattilan huollossa tai jotain esteenä tuolle atmokselle? Tilaa on pannu huoneesa kyllä mutta pieni kattila varmaankin riittää n 105m2 talon lämmitykseen joka on ihan ok eristetty.
Isompikin kattila ja varaaja mahtuu mutta saako sillä mitä hyötyä? -25 pakkasella lämmitys kerran vuorokaudessa? tuolla pienemmällä ehkä pahimmilla keleillä kahdesti pvssäkö? ei kyllä huvittaisi!
Eli onko joku käytännön hankaluus kattilan huollossa tai jotain esteenä tuolle atmokselle? Tilaa on pannu huoneesa kyllä mutta pieni kattila varmaankin riittää n 105m2 talon lämmitykseen joka on ihan ok eristetty.
Isompikin kattila ja varaaja mahtuu mutta saako sillä mitä hyötyä? -25 pakkasella lämmitys kerran vuorokaudessa? tuolla pienemmällä ehkä pahimmilla keleillä kahdesti pvssäkö? ei kyllä huvittaisi!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta mieluummin Ariterm 35 se on erinomainen puukattila, todella Suomen paras.
Ariterm 25+ varastopesän tilavuus 95 litraa ja Atmoksella 87 litraa eli suunnilleen saman verran mahtuu puita kerralla. Sinänsä 25+ käyttökokemuksia ei liene missään kerrottu kun kyseessä on uusi kattila, jos lastentauteja on yhtä paljon kun 35+ tai Biomaticin kanssa niin ei hyvälle näytä. Atmos on tehnyt noita pannuja jo viime vuosituhannella mutta Suomessa niistäkään ei ole juuri kokemuksia sen enempää. Ricahan niitä on maahantuonut aikaisemmin ja nykyisin taitavat tulla ainakin osin Virosta tilattuna.
Sinänsä riittääkö uunillinen vuorokauteen - kuinka paljon tällä hetkellä menee lämpöenergiaa talvipäivänä? Tuolla pari taulukkoa esimerkiksi
http://www.nunnauuni.com/suomi/tuotteet/lampoluokat.html
Noissa ei ole huomioitu lämpimän käyttöveden tarvetta, mutta ehdottamissasi kattiloissa palaa kerralla noin 20 kg puuta = 80 kWh, hyötysuhteella 80% saat uunillisesta 64 kWh joten se ei riitä -30c pakkasella edes matalaenergiatalossa.
Jos noista pitää valita niin ehdottomasti Rica Atmos, se on teknisesi aivan toista luokkaa kuin Ariterm. Ymmärrän että pitäisi suosia suomalaista mutta miksi pitää ostaa historiallisia vehkeitä? Naapurille kannattaa suositella Aritermiä, mutta jos joudut itse lämmittämään niin valinta on Atmos.
ota vaan se atmos. Yhdellä tutulla on tuollainen pienitehoinen atmos ja hyvin toimii. Se on jotain 10 vuotta vanha vehje ja siinä oli muistaakseni vielä pienempi varastopesä kuin tuossa eikä sopinut kuin normi klapimittaiset puut.
Tuossa 25gs:ssä näyttää olevan 130litran varastopesä ja se on paljon enemmän kuin kilpailijoilla.
Kaverilla vaan on 700litran varaaja kattilan perässä ja se on selvästi liian pieni. joutuu vajailla pesällisillä kikkailemaan ja usein lämmittäämään. Mielummin liian iso varaaja kuin pieni.
Ota vaan Alatalkkarin Veto P-40. Aatamin aikuinen keksintö, mutta toimiva. Ja puolta halvempi, kuin nämä uudet. Väljät tilat savukaasuille, siksi helppo puhdistaa.
Lämmitän joka päivä kahta omakotitaloa ( omaa ja vanhempieni). Omassani on Veto P-40 alapalo , ja toisessa Ariterm 35 .
Suurinpiirtein samalla puumäärällä , molempien 2000 litran varaajat lämpiävät.
Aritermiä joutuu rokkäämään , jotta puut putoaisivat hiillokselle. Mutta P-40 pelaa kuin "aseman vessa" ei mitään häiriöitä.
Kuulee sanottavan, että Veto P-40: ssä pitää polttaa niin lyhkäisiä puita ( pesänleveys 40 cm). Ei pidä paikkaansa. Jos haluan polttaa 60 cm klapeja, niin laitan puut pystyyn. Puut palavat pystyssä yhtä hyvin , kuin lappeellaan.
Jos laittaa Stokerin sivuluukusta näihin kahteen kattilaan - niin palopään päivittääinen putsaus ja huolto ei onnistu Ariterm 35 kattilassa. Ilman ettää vetää stokerin irti kattilasta. Mutta Veto P-40 .ssä palopää on varastopesässä ja siksi helppo putsata täyttöluukusta.
Aritermin 25 ja 35 mallien vertaaminen on kyllä turhaa koska 25 on käänteispalo ja 35 vanhemman tekniikan alapalo. Itse pohdin keväällä tätä samaa Atmos vai ariterm valintaa ja päädyin jälkimmäiseen lähinnä siitä syystä että atmokseen menee vain klapi mittainen puu kun taas aritermiin mahtuu puolimetrinen. Tosin atmoksellakin on isompia malleja joihin menee jo se puolimetrinen.Helpottaa kummasti puiden teossa kun ei tarvi kikkailla niin lyhyiden puiden kanssa. Samoin pannuhuoneen koko puolsi aritermiä joka on mitoiltaan ja nuohousta miettien mulle sopivampi.Atmosta kun tarvii aukoa myös takaa kun aritermin saa nuohottua pelkästään eestä
Muutaman kuukauden kokemuksen perusteella ainakin oon tyytyväinen valintaan...varaaja on 2000 litraa ja näillä keleillä lämmitän joka toinen päivä n 1.5 pesällistä. Jos lämmittäis joka päivä ei tarttis polttaa eden täyttä pesällistä
Kuinka paljon varaajasi jäähtyy 2 päivässä? Eli lämpötilat kun lopetat lämmityksen ja kun aloitat sitten taas lämmityksen?
Varaaja on läpeensä 85-90 lämmityksen loputtua ja ennen seuraavaa lämmitystä keskeltä n 40-50 ja pohjalta n 20. Ylälämpöä en tiedä koska siellä ei ole mittaria