Pahin tilanne missiolla?

sotajutuista pitävä

Kertokaapas sankarit kokemuksianne rintamalta?

21

992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _-_-_-_-_-

      Aika pahoja näyttävät olevan : )

    • ---

      Sankarit ei kerro mitään, käykääpäs itse hankkimassa "alhaalta" kokemuksia

    • yksmonista

      Ja sitten se vaitiolovelvollisuus......

      • Se voimassa 5v

        Pakko olla vaiti tai kusettaa päin naamaa, koska siellä ei tapahtunu mitään, enkä osaa valehdella.


    • olihan paha olo!

      Pahin tilanne oli varmaan se, kun oltiin ryypätty 05:00 saakka ja aamulla yhtäkkiä olikin klo 08:00 jotain turhaa jouhatreeniä keksitty. Olihan se justiinsa perseestä ja syvältä jouhata kauheessa kännissä.

    • hhhhhhhhhhhhhddd

      Ei se rt-missio tarkoita että varmasti ja aina jotain tapahtuu, mutta kun tapahtuu niin ei siitä julkisesti pahemmin huudella... Nyt jokaisen pitäs mennä itteensä ja pohtia miksi sinne lähti? Sotaa ja kunniaa hakemaan vain hoitamaan hommia vai henkseleitä paukuttelemaan?

      • ei voi kuin nauraa:)

        Siis tota noin, kyllähän suomalaisten missioilla sattuneista huudellaan aina ja saatnan kovaan ääneen. Muistan joskus Kosovossa kun olin vuonna 2009: Se oli jotain maaliskuuta suunnilleen ja Lipljanin Suvidossa, meidän rauhanturvaajien jääkärileirissä, oli jotkut ihme kevätjuhlat. Siellä oli meininki sellainen, että ihan kuin sirkus olisi ollut käynnissä tai joku lasten kevätrieha/ teatteri. Siellä heitettiin saapasta, pyöritettiin jotakin pannun rengasta ja sittenhän siellä vouhotettiin ja ulvottiin kuin jossakin vammaishoitolassa. Kaikki halusivat olla niin jumalattomasti esillä ja äänessä. Ihan hirveä lastenteatteri siis, jossa jokainen hakee huomiota huutamalla ja riehumalla kuin mikäkin ääliö. Kähtävää (Kosovolaista) totta kai viTutti se huutaminen, eli sehän soitti sitten illalla totta kait leiriin pommiuhkauksen. Kauhee sokkailu alkoi tietenkin ja toiminta oli ihan amatöörimäistä. Jos siellä olisi ollut pommi, ei sieltä olisi lähtenyt kukaan ite kävellen pois, koska sinne leiriin ei kummoinen tuhnu tarvitse olla, niin sanoo järkikin miten siellä käy paineaallon seurauksena jo. Ei mennyt kuin noin tunti sen säälittävän toiminnan ja sokkailun alkamisen jälkeen tai ennemminkin, kun jo luki IS:n ja IL:n sivuilla se juttu "SUOMALAISTEN RAUHANTURVAAJIEN LEIRISSÄ POMMI". Pystyis siis rauhanturvamieskin lukemaan lehdistä mitä oli sattunut jo ennen kuin tilanteesta informoitiin paikanpäällä.
        Todellisuudessa siellä ei ollut yhtään mitään pommia, vaan se epämääräinen mutisija oli puhelimessa tulkittu jonkun sokkailijan toimesta pommiuhkaajaksi. Koko leiri oli stnanmoisessa kännissä, kun kukaan ei sitä vouhotusta selvinpäin jaksanut katsella -myöskin allekirjoittanut.

        Eli kyllä tiedotus pelaa aika reaaliaikaisesti, vaikka mitään pommia ei olisi.
        Aina joka napsu juosten kiikutetaan ilmoittamaan mediaan, se on varma!
        Mitä enempi lehtiin hysterisoidaan, sitä enemmän ja mieluummin EU:n veronmaksajat syytää rahaa näihun turhiin operaatioihin, joissa mitään muuta tilannetta ei ole kuin se tylsistyminen siihen itseään liikaa julkituovaan idioottien joukkoon ja tylsyyteen ja toimettomuudeetn sekä haasteettomiin tehtäviin.
        Niin ja kyllähän Suomessa on julkisuuslaki, eli kaikki hemmetin omaan jalkaan ampumiset ja tilanteet kyllä heti huudetaan ja hysterisoidaan ihmisille, mutta omaan jalkaan ampuminen tulee viikon viiveellä;)


    • kfkkfkfkfkfkf

      Olin ite siellä joskus ja kyllä porukka olutta otti, mutta oli jotenkin järki mukana, eli aamulla oli kaikki kunnossa.. Jos ei ollut kunnossa niin R-kortti ja ongelmia.. Olit vuonna 2009? 2004 oli vähän eri meininki lopussa vaikka muuten rauhallista.. MUTTA: Tästä voidaan nähdä että eri vuosi/porukka ja eri meininki, eli jokaisella on omat kokemuksensa ja ne eroaa näköjään aika paljon toisistaan.. Ja kyllä, jonkinlainen siivilä on lehdistön ja tapahtumien välissä, kaikki nimittäin ei todellakaan mene läpi ja olin itsekkin hemmetin yllättynyt siitä kun sensuuri vallitsi vielä nykyäänkin... Osa oli aiheesta, siis ihan aikuisten oikeesti, ja osa oli sen takia, jotta kotona luultaisiin että kaikki on hellanlettan....

      • Hohhohho

        2004 piti olla kirvesmies ja 2009 ei kirvesmies pääassyt.
        2004 rakennettiin ja se oli sitä "rauhanturvaamista".
        Enin osa rt-jutuista on kusetusta ja heikkohermojen paisuttelya. Media nyt paisuttelee joka asiaa.

        2004 otettiin jokainen työtön maajussi iussiolle, eli kaikki kelpasi.


    • LH

      Oli itsella kokemuksia taustalla tai ei, se ei ole viestini pointti, miksi kuvittelet minun haluavan jakaa niita kanssasi anonyymisti netissa?

      Voin sanoa, etta kayn omat keskusteluni rauhanturva-ajoista hyvine ja huonoine puolineen palveluskavereideni kanssa, enka koe minkaanlaista tarvetta purkautua taalla.

      Todellisia tarinoita et tule kuulemaan a. koska ihmiset eivat nain yleensa koe tarvetta jakaa mahdollisesti henkilokohtaisia kokemuksiaan ja b. koska kukaan ei halua kuunnella aiheetonta vittuilua ja nalvimista niiden ihmisten toimesta, jotka eivat koskaan ole olleet missaan/eivat paasset joukkoihin.

      Pahoitteluni skandien puuttumisesta, kirjoittelen tata viestia Afrikasta. EN ole taalla tosin rt-hommissa.

    • ghgjfgjdf

      Pointsit LH:lle..... Totta..

      • Rt-miehen kanta

        Ei todellakaan. Rauhanturvaajat on omia turhia reissujaan ja kokemustaan paisuttelevia urpoja, tai sitten minä olen aika kylmähermoinen jätkä, kun minusta siinä reissussa ei ole mitään mainitsemisen arvoista. Tuli käytyä, mutta ei se autuaaksi tee. Ihan perus kokemus elämässä.


    • WOD

      Pahinta oli, kun Iipoissa oli joku hemmetin juhlapäivä eikä Tipukylässä myyty olutta! Piti ajaa Aviviin supatilseelle ryyppäämään.

    • FOM

      jalla oli pahinta mitä mitä kävi.

      • Kossusaunan ruuna

        Pahinta oli kun Kossusaunan löylyvettä ei oltu lisätty ha se, kun babyoili unohtui pois sanareissulta ja muita ei illut saunassa lainaamassa luistoa, eli piti olla toppina ja bottomina ns. kuivana - ts. rymäytellä vaihdetta silmään ilman kytkintä - niin kuin rt-poikien kanssa sanottiin:)


    • 69 A Golan

      Kyllähän se oli se kahden viikon viinakielto.
      Että vitutti.

    • Westend-kessu

      Saunassa ei ollut vettä kun menin sinne ja sitten joku rekkakuski oli laittanut siihen ohjeen, että "ei kylmää vettä kiukaalle, kiuas jäähtyy sillä".
      Olen kessu Espoosta ja olen mielestäni hyvä johtaja.

    • UNFICYP,UNIFIL,UNDOF

      Kyproksella 74 tuli vähäsen kranaattia tupaan.
      Libanonissa oli vähäsen rauhallisempaa.

    • tykimies:___

      Pahin oli se tilanne, kun tuli vähän hiki ja housuun tuli pisi ja kaki.

      • Eri hommat

        Joku nyt sotkee keskenään Libanonin ja Lapinjärven. Aivan eri juttuja. Ja aivan eri kokemukset!

        Sivari omalle palstalleen, hus!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      175
      1209
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe