Saatais elintarvikkeita edullisemmin. S-RYHMÄ vallan otti köyhät kyykkyyn.
EHDOTTOMASTI RUOKAKAUPPOJA,,USEAMPIA RYHMITTYMIÄ.
5
198
Vastaukset
- suitset Sulo
Saadaan edullisemmin ruokaa ,kun olisi useita kauppa ryhmittymiä.
Nyt on pakko ostaa ,kun ei ole kilpailua,, - Harmittelija.
Olevinaan s marketin asiakkaat omistavat kaupan,mikä illuusio.
Ulkomailla on oikeasti toimivia kauppoja joissa asiakkaat antavat itse työpanoksensa ja maksavat alussa jäsenmaksun.
Miksei toimisi myös suomessa,no ehkä siksi että eu:kieltäisi kaiken edullisuuden ja muut kaupparyhmittymät menisivät kyykkyyn,joten ne vastustaisivat hamaan tappiin.
itse olisin valmis sijoittamaan 1000e jäsenmaksusta joka olisi ikuinen ja työpanokseni.
kohtuus liene olisi 500-1000e katveella.
Uskon että asiakkaita olisi paljon.Kukin järjestäisi 2-3tunnin työpanoksen viikkossa ja olisi vapaehtoista tehdä harrastuksen puitteissa kokopäivä läpi vuoden.
Kauppa voisi olla auki periaatteessa läpi yön,jos halukkaita riittäisi myös yö aikaan olemaan toissä.
Olen aikavarma että kannatusta olisi,ruuan hinta olisi todella halpaa.
Oletteko samaa mieltä ja olisiko tuolle ajatukselle oikeasti halukkaita asiakkaita/omistajia.
Miettikää 500 asiakasta 1000e maksulla on 500000e jne,,,,,,- ijdkisknajsk
Onhan meillä ollut kyläkauppoja ja muita vaihtoehtoja, mutta ei niitä sitten kukaan ole käyttänyt kuin jonkun hiivapaketin ostoon. Ei se lyö kauppiaan leiville. Ja kuka lähtee kaupaan töihin työpäivän jälkeen? ei varsinakaan talkoilemaan?!? Ihan höpö höpö juttuja!
- .
ijdkisknajsk kirjoitti:
Onhan meillä ollut kyläkauppoja ja muita vaihtoehtoja, mutta ei niitä sitten kukaan ole käyttänyt kuin jonkun hiivapaketin ostoon. Ei se lyö kauppiaan leiville. Ja kuka lähtee kaupaan töihin työpäivän jälkeen? ei varsinakaan talkoilemaan?!? Ihan höpö höpö juttuja!
.
- Harmittelija
ijdkisknajsk kirjoitti:
Onhan meillä ollut kyläkauppoja ja muita vaihtoehtoja, mutta ei niitä sitten kukaan ole käyttänyt kuin jonkun hiivapaketin ostoon. Ei se lyö kauppiaan leiville. Ja kuka lähtee kaupaan töihin työpäivän jälkeen? ei varsinakaan talkoilemaan?!? Ihan höpö höpö juttuja!
Et lukenut tarkkaan,ei siis kylä kauppa,kysymys ei ole kauppiaasta.
Kauppiaana ovat periaatteessa kaikki omistajat.eihän sinne tarvitsisi työpäivän jälkeen edes lähteä,tekee viikon loppuna 2-3 tuntisen.Ja työttömiä tai muuten aktiivisia on varmasti että homma toimisi,kuten eläkeläiset jotka homman kyllä hallitsevat.
Hommia olisi kaikenlaisia kuten siivous jne,lajittelut,......
Tämä lyö ällikällä kaikkien kauppojen hinnaston,kauppiaathan maksaa itselleen palkan,ja henkilökunnanpalkka.
Tämä ei ole höpö juttu,ulkomailla on jo tämä käytäntö ja on halpaa,siinä lidllin hinnat tuntuisi todella kalliilta saatikka s-market,k kauppa,tarmo kauppa.
Tästä kaupasta ostetaisiin kaikki ruuat,ei vaan hiivapakettia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140