Verenvuoto/raskaana/ivf

Hei

Meille tehtiin PAS josta nyt raskaana viikolla 6
Voiko johtua runsaista lääkkeistä että mulla on pari kertaa tullut verenvuotoa? Vai mitä tää nyt on? ..muuta kun mieltä raastavaa ja ärsyttävää :D
Kuinkahan yleistä tää on?
7350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hei!
Onko vuoto ollut tiputtelua vai runsasta? Ihan punaista vai ruskeaa tuhrua? Mulla tiputteli ICSI:n tuoresiirron jälkeen rv10 saakka, välillä ihan punaista verta. Silti kaikki oli hyvin. Kävin yksityisellä ylimääräisessä ultrassa rv:lla 10, kun en muuten saanut sielunrauhaa. Tuolloin lääkäri sanoi, että tiputtelu alkuraskaudessa on aika yleistä. Liittyy istukan kasvuun tai jotain, en muista ihan tarkalleen.

Toivotaan, että sinulla on kaikki hyvin!

Äänestä

Valitettavasti et pysty tietämään onko kaikki hyvin vai ei - verenvuotoa ei periaatteessa kuuluisi koskaan tulla normaaliraskaudessa, mutta joskus sitä voi syystä tai toisesta tulla vaikka kaikki on hyvin.

Itselläni tuli verenvuotoa keskenmenneessä raskaudessa niin, että ensin tuli ihan hieman ja sitten kolmeen päivään ei mitään ja sitten ruskuaispussi vuoti ulos viikolla 7 =(

Suosittelen menemään ultraan, viikosta 6 0 pitäisi näkyä jo sydän jos on näkyäkseen! Tsemppiä!

Äänestä
  • meiasin kanssa sanoa ettei aina kyllä ole hyvä merkki jos verta tulee. joski itselläni tuli eka raskauen alussa ihan kirkasta ja nn. ruokalusikallisia kerrallaan. olin aivan shokissa ja painuin ultraan. mulla alkoi just tuhru verta tulemaan ,aamulla kävin ultrassa rv 5 4 ja kaikki oli ok. nyt olem aivan paiikissa oko tää ormaalia vai mitä tää o. aaiemmin on keksenmeoja tullut,mutta silloin verta tuli ja paljon.valui reisiä pitkin.mutta kai nekin on yksilöllisiä.. pelkään kyllä taas pahita,niin monta ku on niitä takaa. kipuja ei ole,muttei ollut silloinkaan. voi itku :"(
    kertokaa jotain kuulumisia?? miten aloittajalla menee?

    Äänestä

  • anaconda-72 kirjoitti:

    meiasin kanssa sanoa ettei aina kyllä ole hyvä merkki jos verta tulee. joski itselläni tuli eka raskauen alussa ihan kirkasta ja nn. ruokalusikallisia kerrallaan. olin aivan shokissa ja painuin ultraan. mulla alkoi just tuhru verta tulemaan ,aamulla kävin ultrassa rv 5 4 ja kaikki oli ok. nyt olem aivan paiikissa oko tää ormaalia vai mitä tää o. aaiemmin on keksenmeoja tullut,mutta silloin verta tuli ja paljon.valui reisiä pitkin.mutta kai nekin on yksilöllisiä.. pelkään kyllä taas pahita,niin monta ku on niitä takaa. kipuja ei ole,muttei ollut silloinkaan. voi itku :"(
    kertokaa jotain kuulumisia?? miten aloittajalla menee?

    anteeksi kirjoitusvirheet!!! näppäimet on osittain rikki ja keskityin niin paljon kirjoittamiseen etten huomannut virheitä. koittakaa saada selvää. olo aika ontto ku ei saa selvää onko toivoa vai ei ..

    Äänestä

Moikka!
Sain hyviä uutisia ultrassa :) Sielä näkyi syke ja kaikki oli niinkuin pitääkin. Nyt kolmena eri päivänä tullut vuotoa eikä niille löytynyt syytä. Saattaa olla istukan muodostumisesta johtuvaa ja kohdunkaula vuotaa..? Ehkä. Ei lääkäri varmaksi osannut sanoa. Mutta pääasia että sain tietää kaiken olevan hyvin...

Äänestä

Hieno juttu :) Ainahan ne vuodot säikäyttää. Onneks on ultrat keksitty, ni saa sielunrauhan. Turvallista 9kk:n matkaa!

Äänestä

hienoa ja onnea paljon. mulla kans oli tänään ulta ja kaikki oli kuten pitääkin. alkio oli jo kaksinkertainen viimekäyntiin verrattuna. ihanaa :) kijoittele kuulumisia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynpäs vaan kirjoitti:

Hei

Meille tehtiin PAS josta nyt raskaana viikolla 6
Voiko johtua runsaista lääkkeistä että mulla on pari kertaa tullut verenvuotoa? Vai mitä tää nyt on? ..muuta kun mieltä raastavaa ja ärsyttävää :D
Kuinkahan yleistä tää on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu