TÄmän olisi voinu laittaa edelleen viestiin AKK:n hölmöt tekoset. Croskart on nyt muka tulossa lajiksi ja oikein sarjan laittavat jo pystyyn, vaikka yhtää autoa ei ole tilattu eikä myyty.
Halpa on laji aloittaa 9 vuotiaalle. Kalusto ja tuleltasuojaavat puvut, hanskat, kengät, yms, niin hintaa tulee ehkä himpun alle 15 000 euroa. Ei ihan joka isä-poika parin harrastus. Haloo!
Mahtaakohan noita tuleltasuojaavia alusasuja ja pukuja olla edes 120 cm pitkälle 9 vuotiaalle mukulalle.
Taitaa käydä samalla tavalla kuin akk:n hienosti tuomalla renault sarjalle eli kuolee ennen kuin edes pääsee oikein alkamaan. Taitaa saada akk sportsin mahoyny ja lajipäällikkö mäki ajella kahdestaan kisoissa.
Halpa on laji aloittaa 9 vuotiaalle. Kalusto ja tuleltasuojaavat puvut, hanskat, kengät, yms, niin hintaa tulee ehkä himpun alle 15 000 euroa. Ei ihan joka isä-poika parin harrastus. Haloo!
Mahtaakohan noita tuleltasuojaavia alusasuja ja pukuja olla edes 120 cm pitkälle 9 vuotiaalle mukulalle.
Taitaa käydä samalla tavalla kuin akk:n hienosti tuomalla renault sarjalle eli kuolee ennen kuin edes pääsee oikein alkamaan. Taitaa saada akk sportsin mahoyny ja lajipäällikkö mäki ajella kahdestaan kisoissa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tässä unohtuu että aidot ja pysyvät lajit syntyvät harrastajien toimesta luonnostaan kuten esim. jäärata-ajo. Liittoa tai tahoa tarvitaan myöhemmin kun syntynyt laji halutaan organisoida. Nyt mennään perseellä puuhun.
Ampumatta pianistia ennekuin olen ensimmäisen nuotin kuullut, jaksan kyllä odottaa ensi kesään ennenkuin tuomitsen idean - taloustilanne vaan ei ole paras mahdollinen lanseerata kalliimman pään lajeja. Näinä aikoina sulkapallo vie helposti pidemmän korren.
Mul on jo pari kappaletta tallissa, ei tarvii kuunnellä köyhien kitinää.
Groisos puhuu pehmeitä. Yks ainoo auto on suomessa akk:lla ja sillä ne meinaa sarjaa ajaa. paljonkohan akk sports oy on luvannu maksaa rallicross järjestäjille, että pari autoa pääsee ajeleen rataa ympäri. Mitäpä jos olisivat laittaneet tuonkin rahan vaikka kartingin sm sarjan kehittämiseen tai junnusarjojen kehittämiseen. olis menny paljon parempaan.
Katos ku ylijäämälle pitäisi keksiä joku reikä, jotta ensivuonnakin sais saman verran tukiaisia ja näin saatais ensvuoden budjetti vähintäinkin saman suuruisena. Ettekö vieläkään taju noita kuvioita? Koulun penkille siitä ja vähän äkkiä.... hah hah
GrossFart on oikein hyvä laji. Syöt paljon hernekeittoa ja sipulia ja jo lähtee kovaa GrossFart.
Paljon halvempaa sitä paitsi kuin Crosskart. GrossFart saattaa jopa naurattaa jotakuta, toisin kuin Crosskart. Ei siinä tuu kun itku rahoja poltellessa.
Tällaisessa taloustilanteessa monella ei ole varaa harrastaa nykyisiäkään lajiä saatikka sitten tätä uutta Croskarttia? Ketkä aikoo harrastaa tätä uutta ja super kallista lajia?! Onko autoja kuinka saatavilla? Onko olemassa tuolle sopiva ratoja?
Paremmin tuo minusta suomeen lajina sopii kuin karting, jonka radat vähenee ja ja niiden aukioloajat muuttuvat alati mahdottomiksi. Jääratoja ja crossiratoja löytyy joka niemeistä ja notkosta.
Parempi lähteä selkeillä suomisäännöillä kun harmaatuoda viilattua ruosti/norjakrääsää.
Olen ihan varma että muutama kesä niin tuoll aon enemmän harrastajia (huom : harrastajia) kuin kartingilla. Muutenkin näyttää rennommalta touhulta.
Jos jo viidellätoista tonnilla ajaa kauden niin sehän on halpaa ku saippua ku harrastaja kartinki maksaa AKK:n toimiston mukaan tonnista viiteentonniin kuussa
Siis 15 tonnia on pelkät aloituskulut. Sen päälle tulee sitten kisakulut päälle. TOki kisakulut ei varmaa ole ihan samaa luokkaa ku kartingissa.
Ja ei varmaan ole enempää harrastajia kuin kartingilla. Kartingin harrastajalisenssillä ajoi yli puolet aikonaan, kun se oli olemassa eli kuski määrä on satoja. croskartissa ei tule olemaan kahden vuoden päästä 15 kuskia enempää yhteensä, joten älkää ny hullut lähtökö mihinkään croskarttiin mukaan. eka kartingia ja sit jos sora kiinnostaa niin jokkis tai rallicross.
Säännöistä..................
5. Jarrut
5.0. Jarrut
Jarrut ovat käytössä ainoastaan taka-akselille. Jarrujärjestelmän pitää toimia virheettömästi, nopeasti ja turvallisesti. Jarruletkut pitää vetää niin, että ne ei voi vaurioitua mahdollisessa törmäyksessä. Jarrujen pitää olla neste tyyppiset, muutoin vapaat.
Aika hyvä sääntö-->Jarruletkut pitää vetää niin, että ne ei voi vaurioitua mahdollisessa törmäyksessä.---> ei taida onnistua edes F1:ssä kukaan tekemään jarruletkuja jotka eivät vauroidu minkäänlaisessa törmäyksissä....
2.4. Lokasuojat
Autossa tulee olla muovista tavivutetut lokasuojat, sekä edessä että takana. Ne tulee kiinnittää hyvin runkoon, jotta ne eivät pääse irtoamaan. Lokasuojat tulee asentaa niin, että auton sisälle ei pääse len-tämään kiviä.---> tässä toinen aika vaikea sääntö--->Lokasuojat tulee asentaa niin, että auton sisälle ei pääse len-tämään kiviä---->onkohan hylyn paikka jos kiviä löytyy auton sisältä..............
No ei mitään tsemppiä uudelle luokalle, mutta osan näistä sääntöteksteistä olisi voinut jättää kirjoittamatta.
Lainaus: FarthWader20.9.2011 14:57 2 Avaa Sulje Ruotsissa voit itse kolvata rungon kasaan, osta osat sieltä sun täältä, ja homma on halpaa ja harrastamista. Luokituksessa on kuvat minimiputkista ja liitoksista.
Suomessa kisoissa käytettävien runkojen on oltava AKK:n kautta hankittuja, iskarit pitää hankkia AKK:n määrämäältä toimittajalta (BIGEM), kilpailua ei tule, ja hinnat pysyy korkeana.
Kaikki osat on AKK:n leimaamia, yksinoikeus myyty sisäpiirin henkilölle, joka kerää hilloa päältä ja tavallaan omistaa luokan.
Kirjaimellisesti ihan hanurista.
Ollaan mietittu jokkisradoille vastaavaa ruotsin säännöillä.Teet miten teet, mutta säänntöjen mukaan. Osat ostat mistä haluut, ja kulkee sen mukaan. Lainaus loppu.
Kannatan tuota jokkisradoille tuotavaa "kilpailevaa" sarjaa tähän crosskartiin esim ruotsin säännöillä.
Mielenkiinnolla seuraan mitä saatte aikaan.
AKK olisi syytä miettiä, mikä on sen alkuperäinen tehtävä, olla osien/ autojen maahantuoja ja jälleenmyyjä, makkaramyyjä vai ihan oikea liitto, joka hoitaa vain sille kuuluvia asioita.
ei minunkaan kaaliin mene miksi en voisi ostaa käytettyä kalustoa ruotsista ?
Tää on sitä niin sanottua piilo kurruptiota ja taitaa täyttää tuon eun kartelli säännöksen
Onneksi on täysin vapaata ostaako ko autoa vai ei. Toisin on ja oli rengasasioissa.
Rallissa Piereelisoppari onneksi kaatui. Endurancessa on nyt sääntö jolla määrätään yksityyppirengas ostettavaksi yhdeltä toimittajalta suomesta. Samaa rengasta saisi euroopasta suoraan lähes puolta edullisemmin. Kallista kai se merkkaaminen. Samaa mieltä siitä että miksi AKK:n pitää olla kehittelemässä uusia luokkia. Radalle on taas tulossa uusi luokka kun ei entisissäkään ole liiemmin kuljettajia näkynyt. Olisi kyllä syytäkin vaihtaa johtoa liitossa, johtoon joka keskittyy liittona olemiseen eikä kaiken säätämiseen. markkinointiyhtiö hoitaa omat asiansa eikä puutu liiton puolen asioihin. Nythän näin ei ole Sports määrää mitä liito tekee. Eikä sen pitäisi olla toisinpäin.
Kyselin vähän akk:sta, että montako kroskartia on myyty. Ei yhtään ole tilattu, joten lajin voi unohtaa heti. Ei siis kannata edes haaveilla kroskartista, se ei tuu toteutuun. Halvempaa on aloittaa vaikka rata-autoilussa f-ford tai legends. Kunnon kisoja ja autotkin kilpa-autoja, eikä mitää leikkikaluja, kute tää AKK kroskart.
Nyt alkoi jo kroskartin lisämääräykset, vaikka ei vielä ole koko lajiakaan. ovat näköjään ymmärtäneet, että on liian kallista, joten vaan yksi moottori ostettavissa. Ei siis tule käynnistymään eli ostakaa mieluummin legends tai formula ford, jos haluatte harrastaa autourheilua paljo edullisimmin
Eikö ketään kiinnostais esim. seniori luokka, joka voitais laittaa noin huvikseen pystyyn. Lokka ilman rajoituksia ja muutama leikkimielinen kisa vaikka kesässä/talvessa. Autot ja koneet vapaat ja keksis jonkun tasoitusjärjestelmän eroja tasoittamaan. itsellä barracuda runko cbr900rr moottorilla. Täällä ainakin yksi osallistuja=)
Miettikää minkä turhan panostuksen sekä raha että henkilö akk laittaa tuohon jokkislajiin. Tietääkö joku et montako autoo on myyty. Tai turun seudun pojatkin haukata pashaa ku lähtivät mukaan. Miksei mallia voitu ottaa naapurimaista niin vois olla vaik samoissa kisoissa?? Miettikää jos tämäkin raha laitettais kartingin kehittämiseen?
No nyt on lajipäällikkö esitelly croskartia oikein lehdessä ja kehuu edulliseksi lajiksi aloittaa, vain 14 000 euroa maksaa auto. No siihe kun vielä ostat tulenkestävät ajoasut, kalsari, sukat, hanskat, huput ja kypärän niin saa laittaa pari tonnia lisää. Jos se on lajipäällikön mielestä edullista aloittaa harrastus 9 vuotiaalle, nin voi päivää. Ja lajipäällikön mielestä karting on siks huonompaa, ku siinä joutuu joka vuosi ostaa uuden autonä!!! Mitähän se oikein ajattelee, ku tuollasia päästelee. Ei todellakaan suurinosa harrastajista osta joka vuosi uutta autoa. Toki luokan vaihdoksessa joutuu ostaa auton, mut se ei tapahdu joka vuosi. Voi päivää, että meillä on tuollane lajipäällikö joka päästelee tuollaisia ja vielä julkisesti. Ei oo ihme ettei kiinnosta tehä karting hommia. Sanoo lehtijutussa että tekee kaiken kunnolla johon ryhtyy...no tuosta voi olla montaa mieltä. No ehkä se alkoi kaahaileenkin kunnolla ku ajeli treella keskustassa kaiteista läpi.
Ei siis akk:lla haluakaan tehdä enää edullista harrastusta jo 14 000 euroa on heidän mielestä halpaa aloittamista. ei tule kovin montaa harrastajaa noilla lausunnoilla, siitä voi kiittää akk henkilöitä.
Katkeruus paistaa läpi kun miehestä ei tullutkaan F1-kuskia...
Huikean menestystarinan on taas akk luomu. 6 croskartia on saatu kahdessa luokassa radalle. Sehä on jo kolme per sarja. No kaikki saa mitalit päättäjäisissä croskartin SM kisoista. Muistatteko miten kävi formula renaultin kanssa? Niitä tais olla kans kuus ja sit akk onnistui luokan lopettamaan. Mycket bra.
juu kartingin voi aloittaa kerhoautoilla joki ilmaiseksi tai 20,- kerta ja sitten selviää alle 1000 euroa autolla 7 - 9 vuotiaaksi, sitten voi ajaa 9 - 13 vuotiaaksi 500 - 600 runkoon ruuvattavalla 200 - 1300 (uusi R95)/1600 / uusi KF6) mosalla. Loppu on huoltajaiskänkaverien ja alan harrastajien, kerhojen ja kauppiaiden kanssa hyvin hoidettuna ihan tavallisen talliaisen harrastusbudjettiin sopiva määrä. AKK sotkee vain asioita. Kerhojen vetäjien ja puuhaihmisten jaksusta on kiinni nuorten keskuudessa tehtävän työn määrä, joka lopulta ratkaisee autourheilun tulevaisuuden. AKK voisi siinä auttaa esimerkiksi huolehtimalla siitä, että turhat valitukset ym. eivä't työllistäisi ratojen vetäjiä liikaa. Mutta se ei taida olla mediaseksiskästä. Parempi on aina keksiä pyörä uudelleen ja höynäyttää joku toimittajaporukka mukaan hehkuttamaan. Sikälihän se on hyvä että lajipäälliköllä on tuossa krosskartissa puuhaa, niin ei niin paljon ehdi sotkea varsinaista kartingia.