aviopuolison perintöoikeus

Hei! Lakia tunteneille varmaan yksinkertainen kysymys aviopuolison perintöoikeudesta. Eli meitä on kolme sisarusta, isämme kuoli hiljattain. Ei testamenttia eikä avioehtoa. Perunkirjoitus tekeillä. Nyt on tullut ilmi että isäni isän kuolinpesä on jakamatta eli jonkin verran metsää. Nyt pesä aiotaan jakaa, maat myydään. Eli kuka saa isämme osuuden, me hänen lapset? Eikö äitimme saa siitä jakamattomasta pesästä mitään?

Olen yrittänyt surffailla enkä selvää vastausta ole löytänyt.
101418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aviopuoliso ei peri mitään ilman testamenttia, jos kuolleella on rintaperillisiä (= lapsia, lastenlapsia...). Koska teidän tapauksessanne on lapsia, ainoat perilliset olette te kolme sisarusta.

Mutta riippuen hänen omasta varallisuudestaan, äitisi voi saada tasinkoa, jos on ollut puolisoaan köyhempi. Eli siinä vaiheessa tuo isäsi osuus hänen isänsä kuolinpesään lasketaan mukaan.

Äänestä

Kiitos tuhannesti selkeästä ja nopeasta vastauksesta!!!

Äänestä

ei aviomiehellä ole osuutta aasian

Äänestä

Onko tosiaan näin. Minullakin on vastaavanlainen ongelma, että en löydä isäni perintöoikeudesta mitään, kun äiti kuoli.

Onko avio-oikeus jotain muuta kuin perimistä?

Äänestä
  • Avio-oikeus on eri asia, vaikka monet sen tarkoituksella tai suurimmaksi osaksi kai hieman tietämättömyyttään sekoittavat. Maallikkotekstiä avio-oikeudesta, tosin siinä hiukan ehkä mutkia oiottu, mm. osituksen sovittelun osalta http://fi.wikipedia.org/wiki/Avio-oikeus. Asiaa puolison perintöoikeudesta http://www.laki24.fi/pepe-perimysleski-puoliso.html.

    Kannattaa googlailla ja lukea ajatuksen kanssa (ei yleensä kuitenkaan keskustelupalstavastauksia, koska ne voivat olla mitä tahansa), kyllä ne siitä aukeavat. Miten ne sitten sopivat sinun tilanteeseesi, se riippuu tilanteestasi ja siitä et sanonut mitään, joten ei ole mahdollista antaa mitään vastauksia.

    Äänestä

  • Jos äitisi ei ole tehnyt testamenttia isäsi hyväksi, ei isäsi ole äitisi perillinen eikä hän siis peri äitisi omaisuudesta yhtään mitään.

    Ainoa leski, joka perii puolisonsa, on sellainen, jonka puolisolla ei ole rintaperillisiä. Muuten leski ei koskaan peri ilman testamenttia.

    Avio-oikeus on täysin eri asia kuin perimisoikeus.

    Se, miten paljon äitisi omaisuudesta tulee sinulle ja miten paljon isällesi, riippuu 100-prosenttisesti siitä, mikä on isäsi oman omaisuuden määrä.

    Äänestä

Apua vielä kaipailisin, eli nyt olemme käyneet oikeusavustajan luona perunkirjoituksen vuoksi ja samalla kysyin tuosta äitimme osuudesta isänisän jakamattomaan pesään. Hänen mielestä äiti saa isänisän jakamattomasta kuolinpesästä avioliiton perusteella puolet ja me lapset toisen puolen. Hän sanoi että koska isänisä on kuollut jo vuonna 1965 ja vanhempani ovat menneet naimisiin vuonna 1970 niin avioliittoon mennessä omaisuus on yhteistä eli myös tämä jakamaton pesä. Eli ei ole testamenttia eikä avioehtoa. Onko juuri näin? Nyt en tiedä ketä uskoa, yksi sanoo yhtä ja toinen toista.

Toki olen vielä yhteydessä johonkin asianajajaan ja kysyn vielä häneltä mutta mitä mieltä olette, tietääkö joku?

Äänestä

Omaisuus ei muutu yhteiseksi avioliitolla. Kuolinpesäosuus on isäsi omaisuutta. Perunkirjoituksessa eritellään kummankin puolison omaisuus ja velat - leski saa tasinkoa, jos on köyhempi. Leski ei peri.
Onkohan tämä nyt selkeää?

Äänestä

Siis kuvio menee niin että isäsi ja äitisi omaisuus lasketaan yhteen ja jaetaan kahdella.
Esim näin

Isä
Asunto (50 %) 50 000
Auto 5 000
Pankkitili 10 000
Kuolipesäosuus 35 000
----------------------------------------
Yht 100 000

Äiti
Asunto (50 %) 50 000
Pankkitili 25 000
------------------------------------------
75 000

Vanhemien yhteenlaskettu omaisuus on 175 000 jaetaan kahdella, josta äidin osuus on 87 500 ja lasten 87 500. Lisäksi äidillä on elinikäinen oikeus asua yhteisessä kodissa. Isän omaisuudesta maksetaan esimerkissä tasinkoa äidille 87500 - 75000 = 12 000 €.

Sitten on olemassa vielä tasinko privilegi, jota leski voi halutetessaan käyttää siinä tapauksessa että on varakkaampi kuin vainaja. Hän voi kieltäytyä luovuttamasta omasta omaisuudestaan tasinkoa.

Äänestä

Kiitos Lellu, vastasit niin että nyt minäkin ymmärsin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minna 78 kirjoitti:

Hei! Lakia tunteneille varmaan yksinkertainen kysymys aviopuolison perintöoikeudesta. Eli meitä on kolme sisarusta, isämme kuoli hiljattain. Ei testamenttia eikä avioehtoa. Perunkirjoitus tekeillä. Nyt on tullut ilmi että isäni isän kuolinpesä on jakamatta eli jonkin verran metsää. Nyt pesä aiotaan jakaa, maat myydään. Eli kuka saa isämme osuuden, me hänen lapset? Eikö äitimme saa siitä jakamattomasta pesästä mitään?

Olen yrittänyt surffailla enkä selvää vastausta ole löytänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu