Joillain palstoilla on erittäin häiritseviä mainoksia palstan oikeassa laidassa, jos osoitin menee vahingossakaan niiden päälle, ponnahtaa vasemmalle tekstien/kirjoitusten päälle mainosruutu!! Todella häiritsevää ja hermoja repivää, kun sen joutuu aina ruksimaan pois tai odotteleen että se häviää! Eipä tulis mieleenkään ostaa yhtikäs mitään tuotteita noin ärsyyttävien ja suoraa sanoen v*ttumaisten tunkumainosten perusteella....
Ongelma on nähtävissä mm. perhe-palstoilla
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/23
Oikealla alempana siis toi Perhekioski/Kiosked-mainostaja. Laittakaa nyt jotenkin niin että sen koko mainoksen saa siitä rastilla pieneks jos ei niitä typeriä ja pelkästään kaiken tielle tulevia ponnahdusikkunoita voida poistaa!
Ongelma on nähtävissä mm. perhe-palstoilla
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/23
Oikealla alempana siis toi Perhekioski/Kiosked-mainostaja. Laittakaa nyt jotenkin niin että sen koko mainoksen saa siitä rastilla pieneks jos ei niitä typeriä ja pelkästään kaiken tielle tulevia ponnahdusikkunoita voida poistaa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja mitään ei näytä tapahtuvan, eipä tietenkään.. tunkuruudut senkun on ja pysyy. Että näin ahkerasti suoli24 "kuuntelee" käyttäjien toiveita.. tuskin edes vaivautuu lukeenkaan tätä koko palstaa.
eipä ole mainoksen mainosta, puhumattakaan ponnahdusmainoksia. kun käyttää "pakollista" mainosestoa eli esim firefoxissa ad block plussaa.
kuusinumeroisia kuukausittaisia mainostuloja s24/aller ei tietenkään rupea ajamaan alas käyttökokemuksen parantamiseksi.
eston saa päälle firefoxissa??!!
https://addons.mozilla.org/fi/firefox/addon/adblock-plus/
Eli pitää itse asentaa lisäosa, ei kovin vaikeaa.
latasin sen ja merkki näkyy nyt tuolla vas. alakulmassa mutta kaikki mainokset edelleen näkyvissä, se h*lvetin Kioskedkin... ???
seuraavaksi tarvitset suodatinlistan kuten wiltterin:
http://www.wiltteri.net/
sieltä ad block plussan asetuksista löytyy asetukset joissa voi ottaa käyttöön valmiita jatkuvasti päivittyviä suodatinlistoja.
Muut mainokset ja kuvat kyllä hävis mutta sen kirotun kioskedin ponnahdusikkunat on ja pysyy vaan sitkeesti...!!??? On se ny p**kele....
onhan sulla firefoxin omissa asetuksissa estetty ponnahdusikkunat?
options -> content -> rasti ruutuun block pop-up windows. sovella suomenkielelle.
Niin mistä sellanen löytyy? Asetuksista en ainakaan löytäny sellasta.. siis kun koitin ettiä tuolta vas. yläkulmasta kun on oranssi Firefox-laatikko ja nuoli. Vai mistä sellasiin options jne. asetuksiin mennään?
tässä muutama ohje, englanninkielellä helpoimmat ohjeet. mulla on niin kustomoitu englanninkielinen selain, etten osaa neuvoa.
http://support.mozilla.org/fi/kb/Ponnahdusikkunoiden esto
http://support.mozilla.org/en-US/kb/Pop-up blocker
löysin sen asetuksista, mutta se oli jo päällä...!? huoh, toivotonta kai alkaa jo oleen että niistä pääsis mitenkään eroon :(
suoli24 kuuntelee palstailijoiden toiveita... raivostuttavat ponnahdusikkunat ei oo kadonnu 2 kuukauden päästäkään mihinkään :( --- Millon näille TEHDÄÄN JOTAIN??!!!
Ovat kyllä törkeitä pomppijaisia.
Ei oo haitannu enää aikoihin.. laittaa selainikkunan vaan niin kapeeks ettei ne näy ollenkaan ;) nopeempi muutenkin vedellä sivupalkkia alas kun ei tarvi aina siirtää niin pitkää matkaa puolet sivusta turhaa tilaa vievien mainosten yli.