Vuoden työttömyyden jälkeen näitä kirjeitä alkaa tulemaan yksi per viikko. Jossain kirjeessä jopa kaksi haettavaa paikkaa.
Viikko sitten tuli kirje, jossa toisessa oli haun viimeinen päivä samana päivänä klo 16.
Tänään tuli kirje, jossa haettava paikka oli sellainen, jossa vaatimukset olivat täysin erilaiset kuin minun koulutukseni, kokemukseni ja osaamiseni. .
Käsittämätöntä, että TE-toimisto lähettelee kirjeitä, joissa vaaditaan hakemaan täysin utopistisia työpaikkoja, joihin ei ole mitään edellytyksiä.
Järjetöntä kyykyttämistä!
TE-toimiston työhönosoituksista
12
457
Vastaukset
- Vyötön vyöläinen
No yrittävät vyötöntä vyöttää mutta ei vyö-asioita noin hoideta.
- Anonyymi
Kysykää työkkäristä jos saisitte luvan opiskella työmarkkinatuella nettilukiossa koko lukion oppimäärän. Kirjojakaan ei tarvitse ostaa. Näin vältätte nuo pakkohaut.
- eivät huoli töihin
sairaslomaa vaan kehiin tai paska työhakemus kyseiseen paikkaan.krapulaisena työhaastatteluun ja tupakka-asti povarissa.naiset voi vielä kertoa halustaan perustaa perhe 1-2v visään.
Miten mahdollista on se, että työttömälle langetetaan karenssi, vaikka hän hakisi ohjeitten mukaisesti edellä kuvatun kaltaisiin työosoituspaikkoihin mutta työnantaja ei häntä palkkaisi, koska hän ei täytä kaikkia työhön liittyviä edellytyksiä?
Esimerkiksi käy työ, johon osoituksen saanut hakija olisi sopiva - lukuunottamatta ajokorttia, joka on ehdoton edellytys tuossa työssä onnistumiseen ja jota hänellä ei ole.- Anonyymi
piruitte kirjoitti:
Miten mahdollista on se, että työttömälle langetetaan karenssi, vaikka hän hakisi ohjeitten mukaisesti edellä kuvatun kaltaisiin työosoituspaikkoihin mutta työnantaja ei häntä palkkaisi, koska hän ei täytä kaikkia työhön liittyviä edellytyksiä?
Esimerkiksi käy työ, johon osoituksen saanut hakija olisi sopiva - lukuunottamatta ajokorttia, joka on ehdoton edellytys tuossa työssä onnistumiseen ja jota hänellä ei ole.Sinuna ottaisin heti yhteyttä työcoachiisi (TE) ja sanoisin suorat sanat.
Ei kansalaisia pitäisi kohdella näin!
Muistakaa että usein normaali ihmisten face to face (tai puhelin) kommunkointi voittaa aina keinotekoisen online-kommunikoinnin.
Sama voi tapahtua, jos täysin oikeutetusti pyydät eroa työstä, jota et millään pysty tekemään, ystävällisesti ja asiallisesti. Saat kuitenkin kk-karenssin mikä voi olla pienituloisille kammottavaa, ja ei todellakaan edesauta hyvää relaatiota TE toimiston kanssa. Muistakaa kuitenkin, että tahoja on monta: ei kannata syyllistää yhtä ensin ottakaa yhteyttä ja selvittäkää.
- 18
No kysyppä siltä työkkärin esimieheltä jotain kivaa, vaikka heidän ohjeistuksiaan noiden kirjeiden lähettämisestä ja miten varmistavat, että kirje on saapunut sinulle ennen ajan umpeutumista.....
Kun et saa semmoista vastausta mikä sinun kuuluu julkisuuslain nojalla saada, niin voitkin kysellä sen vastauksen oikeellisuutta eduskunnan oikeusasiamieheltä.
Saattaa tietysti olla noinkin, että joudut jossain välissä kysymään samaa Ely-keskuksesta. ("onko taholtanne ohjeistettu toimistoja/toimistojen esimiehiä...")
Sinun tapauksessasi asiat eivät voi mennä huonommaksi, niin sinulla ei ole mitään hävittävääkään.
Saattaa kuitenkin olla, että jättävät sinut rauhaan koska heidän tietokoneessaan on merkintä siitä, että EOA tutkii...... - työtön Thaimaassa
Itsehän en halua nimeäni pilattavan, jotta hakisin työpaikkoja, joihin minulla ei ole koulutusta, kokemusta tai muutakaan edellytystä.
Työvoimatoimisto yrittää kyykyttää, mutta kirjeet NetPostiin ja Thaimaahan lomailemaan. Kyllä virkailijaa v****ttaa 2000 euron kuukausipalkalla lähetellä kirjeitä työttömälle!!!! - juupajoop
Onko teillä tietoa kuinka usein työkkäristä tarkastavat, eli soittavat työnantajalle ja kyselevät onko työtön hakenut osoitettuun paikkaan? Ja onko heillä oikeus kysellä millainen työhakemus oli ja miksi henkilöä ei valittu tehtävään?
- tarkistuksista5
Ei koskaan, ellei ole aihetta epäilyihin.
- oma valinta
Tulisipa minullekin työkkäristä tuollaisia kirjeitä.
ei edes pojalleni ole tullut, vaikka on yli vuoden ollut työttömänä.
en ymmärrä tätä paljon puhuttua 3 kuukautta, minkä jälkeen kunnan olisi velvollisuus aktiivitoimenpiteisiin nuoren työllistämiseksi.
jos työtön olet omasta tahdostasi, etkä siis työnhakijana, niin sun ei edes kuuluisi olla työkkärin kirjoilla, eikä kelan päivärahalla.
näin ei olis pelkoa myöskään työhönosoituksista, mitä toiset odottavat kieli pitkällä.
sulla ei olis muutenkaan pelkoo siten kelan työttömyyspäivärahasta.- oma on valinta
Hmmmmm, työhönosoitus ei ole sen kummempi asia kuin KAIKKI paikat työ-ja elinkeinotoimiston (mol.fi) sivuilla. Ei se ole lottovoitto, eikä edes todellakaan tae työpaikasta. Miksi odottaa kieli pitkällä, kun voit hakea niitä satoja, ettei peräti tuhansia työpaikkoja, joita nettisivuilla on.
Toiset on työttömiä tahdostaan, muttei todellakaan kelan päivärahalla, vaan liiton korvauksilla ja Thaimaassa asustelemassa, silloin ottaa vaan päähän noi työhönosoitukset, kun joutuu pari sähköpostia lähettämään.
- Anonyymi
Nämä ovat n.s. automaattikirjeitä, jotka pitäisi kieltää myös ympäristönäkökulmasta.
Huom! Työttömänä voi tulla kaksi kirjettä jossa uhataan (peloittelua/terrorismia) että vedetään markkinatuki ja kaikki, koska työhakukriteerit ei täyty.
Ota yhteyttä työcoachiisi. Kun otin, hän pahoitteli tilannetta ja suositteli laittamaan palautetta Työmarkkina.fi sivuston kautta. Hän lupasi että selvitellään tämä, koska olen säännöllisesti seurannut ja päivittänyt omia tietojani, kuukausittain.
Nämä kansalaisten terrorisoimia automaattikirjeitä pitäisi kieltää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829