Olen ajatellut hankkivani jommankumman kyseisistä autoista. S80 houkuttelee siinä mielessä, että takanakin on tilaa mukavasti matkustajia ajatellen. Ja kyseiset autot ottaisin dieselinä. Onko Volvon D5 185 tai 205 hv (S80) kestäviä koneita? Mitenkäs sitten automaattilaatikot kestää Volvolla käyttöä?
Mitäs muita käyttökokemuksia teillä on kyseisistä autoista dieselinä? Ja onko paljon vikaa kyseisissä malleissa? Olen siis Saksasta hakemassa jompaakumpaa kyseistä laitetta.
Mitäs muita käyttökokemuksia teillä on kyseisistä autoista dieselinä? Ja onko paljon vikaa kyseisissä malleissa? Olen siis Saksasta hakemassa jompaakumpaa kyseistä laitetta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyviä ja kestäviä autoja molemmat, mutta osta Suomesta niin ainakin tiedät varmemmin mitä saat. Nuo Saksan uitto pelit sisältää melkoisen riskin, paitsi jos ostat jostain oikeasta merkkiliikkeestä, mutta hinta on sitten toinen.
Millähän perusteella Saksantuonnit ei olisi hyviä? Eikö pääasia ole, että autonsa sieltä ostaa liikkeestä, eikä yksityiseltä? Kyllä nämä firmat, jotka niitä hakeva työkseen tietävät, mitkä liikkeet Saksassa ovat luotettavia ja valtuutettuja ja mitkä taasen ei. ole. Eikä se hinta Saksassa ole merkkiliikkestäkään ostettuna päätä huimaava, kun vertaa vastaavaan Suomesta ostettuu ja varusteet on paljon paremmat Saksasta ostettuna.
Olen kyllä kuullut, että näissä malleissä olisi vikoja automaattilaatikoissa sekä moottoreissa, että olisi suuttimia, jakohihnoja sekä turboja paukahdellut. Sekä eräs ns. Volkkariuskovainen kertoi, että Volvon D4:sta menee sylinterilohko kieroksi, kun autolla ajettu 200-300 tkm. Miten tuo on mahdollista?
Toiset vaihtoehdot mulla on ollut Audin ja Bemarin sekä Mersun vastaavat mallit kokoluokaltaan. Tosin näissä sakemanni ehdokkaissa olisi sitten kolmilitranen veekuutosdieseli nokassa. Päätyisinkö sitten suosiolla sakemanniin?
Korjaus äskeiseen viestiin: "D4" piti olla D5.
osta ihmeessä saksanseisoja kun oot kerta kuullut että näissä volvoissa moisia vikoja!