Aina kun keskustellaan siitä, että miksi vl-uskovainen ei ole ilmiantanut vl-pedofiilia, vaan salannut rikoksen ja suojellut rikollista, alkaa äärettömän monisanainen ja perusteellinen selitys siitä, millä perusteella laki EI VELVOITA tekemään rikosilmoitusta.
Eikö vl-uskovaisilla ole lainkaan kykyä empatiaan?
Jokainen, edes jonkinlaisen oikeustajun omaava ihminen haluaa, että tällainen erittäin törkeä rikos loppuu välittämästi, uhri pääsee välttämättömän ammattiavun piiriin ja rikollinen saa oikeudenmukaisen rangaistuksen. Ja tämä tehdään, vaikka laki ei edes VELVOITTAISI!
Mutta mitä tekee ja on tehnyt vuosikymmeniä vl-uskovainen? Alkaa miettimään verukkeita, millä voisi antaa lapsenraiskaamisen jatkua puuttumatta siihen!!!
Eikö vl-uskovaisilla ole lainkaan kykyä empatiaan?
Jokainen, edes jonkinlaisen oikeustajun omaava ihminen haluaa, että tällainen erittäin törkeä rikos loppuu välittämästi, uhri pääsee välttämättömän ammattiavun piiriin ja rikollinen saa oikeudenmukaisen rangaistuksen. Ja tämä tehdään, vaikka laki ei edes VELVOITTAISI!
Mutta mitä tekee ja on tehnyt vuosikymmeniä vl-uskovainen? Alkaa miettimään verukkeita, millä voisi antaa lapsenraiskaamisen jatkua puuttumatta siihen!!!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minäkin toivoisin vl-uskovaisen kertovan, mihin perustuu tämä asetelma. Teidän unkontonne mukaan ehkäisy on kielletty ja lapsi on Jumalan lahja. Sitten joku vl-isä tuhoaa tämän lapsen elämän kauheimmalla tavalla mitä voi edes kuvitella. Onko näin todellakin Raamatun mukaan oikein? Miten äiti tai joku uskon sisar tai veli voi salata tämmöisen, onko se todellisen uskovaisen toimintaa?
Samaa mieltä- aivan käsittämätöntä.
Joku aiemmin on sanonut, että srk-baalille pitää tuottaa mahdollisimman paljon uhreja.
Taitaa olla perää siinä väitteessä.
SRK on kehittänyt vl-pedofiliarikollisuuden salaamiseksi EHDOTTOMAN vl-maallikko-rippisalailu-opin. VL-uskolliset noudattavat tinkimättömästi SRK:n määräyksiä, siksi he antavat vl-pedofiilin raiskata lapsia ja salaavat sen loppuikänsä.
Näin on toimittu jo vuosikymmeniä. Tämän rippisalailun karmeat tulokset ovat nyt nähtävissämme!
Järkyttävintä on tämä vl-uskonnon näennäisopetus rikosten sovittamisesta myös maallisen lain edessä ja kaksoisviestintä, että annetaan ulospäin ymmärtää olevansa niiiiin lainkuuliaista sakkia, kirkon selkäranka ja kaikkea muuta ylevää. Sitten todellisuudessa toimitaan täysin päinvastoin. Rikokset salataan hamaan hautaan jopa vl-järjestön ylimmän johdon toimesta.
Lastenraiskaaminen on vl-opissa niin pieni synti, että siihen okainen vl on sydämessään valmis ja näinollen sen voi ihan hyvillä mielin rippisalata. Mutta miten on murhan synnin laita? Rippisalataanko sekin?
VL-oppi on erittäin tiukka esimerkiksi korvakorua- ja kynsilakkasynnin kanssa. Ei ole rajatapauksia, eikä selityksiä sallita -pihalle vaan!
Mutta kun ollaankin tekemisissä ihan oikeiden, vakavien ongelmien kanssa alkaakin selittely. Ei vl-perheenäiti tietenkään ilmianna kotona lapsia raiskaavaa aviomiestään, koska laki ei lähiomaisen ilmiantamatta jättämisestä ole rangaistusta määrännyt. Mihin on kadonnut äidinrakkaus? Miksi sitä ei ole edes sinapinsiemenen vertaa?
Jotenkin ymmärtäisin paremmin jos mies kävis vaikka maksullisissa, mutta en millään voi ymmärtää kuinka äiti voi elää vielä tällaisen pf-miehen kans....HYI
Olen aivan samaa mieltä, että jos lasten raiskaaminen on todella kiinni seksin puutteesta, niin hommaisi itselleen rakastajattaren tai kävisi maksullisilla naisilla. Mutta että mennä raiskaamaan omia lapsiaan!
Avioliiton ulkopuolinen seksisuhde toisen tasavertaisen aikuisen kanssa ei ole rikollista eikä vahingoita toista osapuolta. Mutta onko sellaisesta miehestä edes normaaliin seksikyhteeseen naisen kanssa, joka kokee omaksi seksuaalisuudekseen omien lastensa raiskaamisen?
Ja vl-yhteisön väitteet, etei vl-kotiäiti ole "huomannut mitään" vaikka mies on raiskannut useita yhteisiä lapsia yhteisessä kodissa vuosikaudet, on aivan pelkkää pas.kapuhetta ja valehtelua. Tottakai äiti tuollaisen huomaa. Ja jos ei tosiaankaan tuollaista huomaa, mitä muutakin jää "huomaamatta"? Kummassakin tapauksessa olisi lapsille parasta ottaa heidät yhteiskunnan huostaan ja turvaan tuollaiselta "äidiltä".
Ihan kauheaa liioittelua ja mustamaalaammista.
Mikä on liioittelua ja mustamaalamista?
VL-mallikko-rippisalailu-oppiko?
Kiistätkö sen?
Mitään sellaista kauheata ei uskovaisten keskuudessa ole mitä lehdissä on niitä juttuja. en lue niitä kun tiedän, että ne on vaan jumalanvaltakunnan pilkkaamista.
Oletko nyt ihan tosissasi? Väitätkö, että esim. nämä viimeaikoina esiin tulleet pf-rikokset eivät olisi tosia?
Jokainen meistä voisi alkaa salailla samalla perusteella rikoksia, kuin osa VL:stä ovat tehneet.
Jokainen voi sanoa, että kuulun kompostilaiseen hengellisyyteen ja meillä rippisalaisuus on ehdoton...
Jep jep - kaverukset tekevät ryöstön ja rippittäytyvät saaliinjaon jälkeen toisilleen ja julistavat synninpäästön ja jatkavat sen suojassa talosteluaan.
Onpa kätevää. Olen kuullut, että jossakin porukassa hyödynnettäisiin jo tuota .......
Täyttä soopaa tuo edellinen harhakäsitys ryöstön tehneistä. Meillä ei opeteta noin. Rikoskumppanit EIVÄT VOI antaa toisilleen anteeksi.
Ei ole soopaa ! Jo lapset hiekkalaatikolla tietaa etta kiroilla voi, kun isa illalla saarnaa synnit anteeksi!
Mutta HOITOMIEHET ovat antaneet anteeksi toisilleen hoitokokousjulmutensa. Yhteenkään uhriin, joita vastaan he ovat rikkoneet, ei ole yhteyttä otettu ja pyydetty anteeksi.
Ihan tavallista vl-oppiahan tuo on!