nyt kun pitäjänsaarelaiset saavat ohitustiensä niin kuka luulee että haminan keskustaan tulisi turisteja? sama juttu käy kun loviisalle.
hiljenevä hamina
exdem
371630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ohitus tie piristys ruiske HAMINALLE, ja Pitäjänsaarelle, kaikki matkailijat ohjautuu tänne KESKUSTAN kauppa-liikkeisiin.
Näivettymisen aika ohi, näinhän se on. ?
Ei oteta Virolahtee mukaa keimeihin, pärjätää ominee paljo pare....
Monessa taajamassa on kirottu läpiajoliikennettä. Sitten saadaan ohitustie.
Jopa hiljeni. S-ketju tekee kiireellä ABC asemia uuden tien varteen ja kauppaliikkeet siirtää toiminnot perässä.
Ihan sama mitä haminaan on tulossa, kaupunkilaiset nousevat barrikaadeille ja valittavat sen kumoon. Nyt taputetaan käsiä kun ohitustie vie kaupoista asiakkaat. Ihan kuin täällä haluttaisiin koko kaupungin kuihtuvan olemattomiin.
3 Kirkon kylä Haminasta tuloo, kaupunki nimen voi poistaa, palaa juurillee Vehkalahden kirkonkyläksi, ympyrä sulkeutuu.
hamina kuolee, emme jää kaipaamaan!
Koko kymenlaakso palaa rämettyneeksi rajaseuduksi jonka läpi venäläiset ajavat kaasu pohjassa kaupoille. Porvoo ja Iitti ovat viimeiset läntisen sivilisaation tukikohdat ja siitä itään ovat idän barbaariset tavat ja loputon kurjuus.
MENE KARHULAN TORILLE.
Näät kanjonin vaikutuksen. Tori on täynnä ihmisiä ja rekat pyyhkivät kanjonissa kohti kotimaataan.
No eihän kanjoni mikään ohitustie olekaan kun kulkee keskustan LÄPI ei monen kilometrin päästä että silleen....
Kun ohitustien linjauksesta alettiin puhua, ja tuli tietoon, ettei ohitustie kulje keskusta tuntumassa, menivät Haminan yrittäjät lähetystönä kaupungin hallituksen puheille ohitustien saamiseksi Haminan elinkeinoelämää kohottavalle paikalle, siis keskustan tuntumaan.
Tuolloin pitäjänsaarelainen kaupungin hallituksen jäsen torjui ehdottomasti yrittäjien ehdotuksen kaupungin edun nimissä.
Tässä sitä nyt ollaan. Voimme vain toivoa, että Summan risteysalueen tonteille on tulossa riittävän valovoimaisia kauppaketjuja ja yrityksiä, etteivät kaikki ohikulkijat aja edelleen suoraan Jumalniemeen, jonka vetovoimaa lisätään tuntuvasti Karhulan uusien ramppien teholla.
Hamina tarvitsee nyt todellista vetovoimaa, jota ei enää saada ohitustielinjauksen keskustasta karkottaneiden pinkeistä hymyistäkään.
Koetetaan porukalla keksiä Haminalle joku todella vahva turistimagneetti.
Jumalniemi riittää hyvin. Sinne ajaa n. 20min. Salmenkylästä ja Husulasta.
Ostan jotain huonekaluja vuosittain mutta Haminasta ostin viimeksi 2001, muistaakseni Jyskistä silloin. Robbari ainoa kauppa missä asioin Haminassa ruokakaupan lisäksi. Jumalniemessä käyn ainakin kerran viikossa. Myös
Motonet vetää väkeä nyt lisää siihen suuntaan.
Karhula on huono esimerkki. Puhuttaessa ohitustien vaikutuksista ei pidä ottaa mukaan läpiajotietä.
Toki kanjonissa on hyvä puoli siinä,että liikkeillä ei ole paikkaa minne muuttaa.
selvyyden vuoksi Jumalniemen kauppakeskuksesta ja sen tehostamiseksi rakennettavista rampeista erotukseksi Karhulan kanjonista.
Turha huolia näistä asioista ollenkaan sillä muutaman vuoden kuluttua Hamina ja Kotka yhdistyvät yhdeksi eteläisen Kymenlaakson suureksi kaupungiksi.
Sitten se on ihan sama vaikka kaikki alueen suuremmat kauppaliikeet olisivat keskittyneet jumalniemeen.
Sama ilmiö kuin Kouvola-Kuusankoski.
Marketit on välimaastossa kera satojen pikkuliikkeiden. Vanhoissa keskuksissa joku yksittäinen kävelijä. Eikä sinne porukka eksy kuin jonkun teemapäivän johdosta.
Kaupunki hiljenee. Kautta aikain on Suomalaiset lähteneet töiden perään jopa Amerikkaa myöden. -60 luvulla puoli miljoonaa siirtyi Ruotsiin.
Suomi muuttuu tummaihoisiksi ja palaa lähes luonnontilaan missä paimentolaiset hoitelee heimoriitojaan ja Eu tuomia lampaita.
Joo, 50 vuoden päästä tummaihoiset "suomalaiset" viettävät itsenäisyyspäivää Tuntemattoman Sotilaan arabiaksi dubattua negatiiviversiota katsellen ja esi-isiensä urotekoja muistellen. Päivän muihin askareisiin kuuluu luonnollisesti Kelan kaavakkeiden täyttely ja pommien rakentelu, ennen päivän rukoushetkeä paikallisessa moskeijassa.
Valitettavasti on niin ettei Haminan keskustaan tule mitään suurempaa menestyvää liiketoimintaa (kauppakeskusta) päivittäistavarakaupan alalle vielä vuosiin. Nykyinen tila on 70-80-luvulla toimineiden kunnallispoliitikkojemme perintö, sillä kauppakeskusasia, paikallisten palveluiden kehittäminen ja tukeminen olisi pitänyt panna alulle aikaan kun Jumalniemeä rakennettiin ja paikalliset osuusliikkeet ajoivat sen aikaiset tavaratalot alas. Meidät on opetettu käymään ostoksilla Kotkassa, sinne kävi staman tie ja sinne käy tämän kunnan tie. Haminasta tulee jatke ketjulle Karhuvuori, Aittakorpi, Kymi, Karhula....valitettavasti.
Siirretään passintarkastus Haminaan, niin sitten venäläiset pysähtyvät Haminassa. Nou broblem.
Rekkajonot vie toisen kaistan. Turistiladat viereisen. Parkkimittareita kujan varsi täyteen. Myöskin sakkorysiä. Johan rupes rahaa kertymään.
Mutta eihän me perus haminalaiset hauta mitään uutta tänne meillä on Sokkari ja se on tarpeeksi. Kaikki uudet yrittäjät menköön pois! Sehän olisi pyhäin häväistystä jos Haminaan tulisi vaikka jotain uutta! :D :D
Se täällä Haminassa vaan on aina ollut että mitään uutta tänne ei haluta. Karkotetaan loputkin...
Hamina uuden nousun kynnyksellä, jos ei muuta, nii uusii kirpputoria, ja mamujen pitsapaikkoja. Tulevaisuus näyttää valoisalta, Kotkakin liitetää pika puolin suur-HAMINAA, eihän se ominee pärjäiskää, nii Kotka.
Se joka sanoo " Hamina kuolee, emme jää kaipaamaan " ei ajattele ihmisten tunteita. Ette selvästikään ole Haminasta, sillä ette näe miten vilkasta siellä on. Ihmisiä joka puolella. Itse olen asunut koko ikäni haminassa, eikä se näytä kaatuvan.
Jotta selventäisin edellistä viestiäni, sanon että tarkoitin vain tuota " Eaglitisity, vai mikä olikaan tyyppiä.
Hamina rauhoittuu.
Sitten on miellyttävää asua haminassa.
Meidän mielenvikaistenkin.
Mitä me enään peräämme palveluijen perään Haminassa !
Hamina on jo menettänyt lähes kaiken erikoistavara kaupan palvelut ja niitä on enään turha haaveilla takaisin.
Nykyään ja tulevaisuudessa ne hoidetaan Kotkassa , Kouvolassa tai ajetaan Hesaan ( kohta on nopeat yhteyden sinnekin. )
Ja kaikelle Haminan näivettymiselle piste on ohitustien valmistuminen.
Hamina kokee saman kuin on käynyt Loviisalle,Porvoolle. ( Läheltä mainittakoon )
Kuinka Haminan keskustan elinvoimaisuus voitaisiin säilyttää ja vahvistaa sitä,
siinäpä kysymys ?
Mitä Hamina tarjoaa nykyään keskustassa:
- Päivittäistavara-palvelut
-Pizzerioita
-Kampaamopalveluita
-Yhden kenkäliikkeen
-Muutaman vaatelikkeeen
-RAVINTOLA PALVELUT ( JOS JÄTETÄÄN POIS LOUNASRUOKAILU )
EI MITÄÄN !
-Ohitus tien valmistuttua voidaan laulaa että kylätie on hiljainen !
-Jos ja kun ( toivottavasti ) Haminaan rakennetaan kauppapaikkoja ne rakennetaan tulevan Haminan "kehätien " ympäristöön.
Ja samalla Haminan Keskustan näivettyminen nopeutuu !
Hei sekä toista kymmentä hierojaa :D noh useampi nyt kuitee ainakin
Ei myö tänne mittään kauppoja lissää tarvita.
Nuot mitä nyt on, riittävätten ihan mainiosti.
Voidaan tässä tulevassa kehityksessä nähdä hyviäkin puolia, kuten tuo aikaisempi nimimerkki barbituurikin totesi.
Lisäksi ku tulloo niitä tyjiä liiketiloja, saatamme saada lisää kaikenlaisia pienniä kuppiloita, kirpputoreja yms. mukavata.
Niinpä niin, kaikki keskittyy Kotkaan. Siihen on parikin syytä. Yksi huomaatava on vielä toistaiseksi oma osuuskauppamme, joka pakottaa ihmiset Pasaatiin ja Prismaan ja Kotkan hotelleihin. Haminan torinvarren Sale on siitä todiste. Toinen syy on se, että haminalaiset tekevät mitä tahansa, ettei paikallinen yrittäjä menesty koska on kateellinen jos hänellä on vaikkapa itseä parempi auto tai talo. Jokainen käynti ostoskäynti Haminan ulkopuolella näivettää erikoisliikkeitten tasoa eli sitä saa mitä tilaa. Sitäpaitsi mikään ei ole haminalaisille niin suurta herkkua kuin se, että joku hanke menee pieleen.
Oispa Haminan lahden yli silta, niin näkyvissä olisi kuin tarjottimella kaupunki, joka pitää nähdä myös lähempää.
Tuo ajattelu malli on tuttua niin Kotkassa,Kouvolassa yleensä täällä Kaakonkulmalla.
Kadehditaan jos menee hyvin ja kun huonosti kulkee potkitaan lisää et ei varmasti selviä!
Jos Haminalaiset itse käyttäisivät paikallisia palveluita, niin muutkin yrittäjät ja yritykset tulisivat tänne.
Äänestetään me Haminalaiset vaan samoja hemmoja niin mikään ei muutu paitsi lisää kirpputoreja ja pitsa paikkoja. JA SEN VUOKSI VOIDAAN VAAN ITSEÄMME SYYTTÄÄ .
vitu mina paista pizza joka paivä te vaan narisete.minun liha hyva tuore lia.
Nyt on Haminalaistenkin ajateltava Jumalniemeä.Ollaan kauas katsovia ja ostetaan sieltä niin ainakin sinne tulee lisää liikkeitä.Ei tarvitse sentään Hesaan mennä!.Jumalniemihän on aika lähelläkin .
milloin oli se tapahtuma, jossa Haminan Yrittäjät ry:n hallitus kävi kaupunginhallituksen juttusilla ohitustieasian tiimoilta?
Asia oikein kuvan kera Kymen Sanomissa.
Tiedolle olisi nyt käyttöä.
Hamina olisi ihan kiva paikka asioida, ellei melkein joka paikassa asiakkaaseen suhtauduttaisi kuin kohti ryömivään skorpioniin..
HAMINA VAJOAA ALAS KUIN LEHMÄNPASKA.
KIITOS ERITYISESTI SDP:N HERROILLE KOKKONEN JA HÄMÄLÄINEN.HOMMASSA TIETENKIN MUKANA MUITAKIN VILPILLÄ PÄÄTÖKSEN TEKOON PÄÄSSEITÄ "POLIITIKKOJA".
VEITTE TEHDAS HÖLMÖILYLLÄNNE TYÖPAIKKOJA JA OSTOVOIMAA PAIKALLISILTA,NYT TÄMÄ PIENI KAUPUNKI KAATUU.
OLIKO RINTATASKUUN SAADUT "KYLKIÄISET" SEN ARVOISET?
KYSYY PETTYNYT EX-HAMINALAINEN.
Kuka oli se Pitäjänsaarelainen kaupunginvaltuutettu? Nimi esiin tai turhat pulinat pois!!!