pojan pituuskasvu

Olemme usein jäähallilla lätkäisien kanssa pohtineet poikien pituuskasvua. Pituus kun on (valitettavasti ?) aika iso tekijä siinä miten lajissa voi edetä.

Voiko esim. 9v. lapsen pituudesta vetää mitän johtopäätöksiä kuinka pitkäksi hän kasvaa ?
2320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Totta kai voi. Netistäkin löytyy laskureita, joihin lapsen koon ja iän lisäksi tulee vanhempien mitat.

Äänestä

Eikös neuvolassakin kerrota vähän ennusteita tulevasta pituudesta? Minun nuorimmaisen aikuispituudeksi on enneustettu 163 cm ja se ei todellakaan ole pojalle kovin paljon. Tällä hetkellä pituutta vähän yli 120 cm ja ikää pian 9 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


että sellasta sano kirjoitti:

Olemme usein jäähallilla lätkäisien kanssa pohtineet poikien pituuskasvua. Pituus kun on (valitettavasti ?) aika iso tekijä siinä miten lajissa voi edetä.

Voiko esim. 9v. lapsen pituudesta vetää mitän johtopäätöksiä kuinka pitkäksi hän kasvaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu