Tarvitseeko kevarilla ajoon ajovaatteita?

Tyhmäkysymys

Kun jossain lukee että joo, ja jossain että ei, mikä nyt on oikein? Jos tarvitsee, niin mitä? Kaikki mahdolliset vai vain hanskat ja takki? Itse hankin kevarikortin ensi keväänä ja mietin, täytyykö varata sitten rahaa vaatteisiin. Ne kun näyttää olevan aika kalliita ja vaikuttaa kovin suurilta. Itse olen siis 160cm ja hyvin hoikka ja kun katselin kokoja esim. takeissa, niin pieninkin koko vaikutti hieman reilulta.

12

6256

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevarikuski

      Eiköhän se aivan itsestä ole kiinni, miten haluaa itsensä suojata.
      Kevarilla kun pääsee jo satastakin, niin siinä vauhdissa ei välttämättä ole kiva kaatua ilman ajovarusteita. Myös ajoviima tuntuu ilkeältä varsinkin viileämmillä ilmoilla. Sateella taas kastuu.

      Eli voi käyttää samoja ajovarusteita kuin isommallakin pyörällä ajaessa (itsellä on melkein aina kaikki ajokamat päällä, vaikka ajankin "vain kevarilla").

      Mutta ainakin kannattaa laittaa kypärän lisäksi ajohanskat ja -takki, ne suojaavat jo jotain. Jos ei halua käyttää paksuja ajohousja, niin löytyy myös ajofarkkuja, jotka suojaavat ainakin paremmin mitä tavalliset farkut. Itseltä nuo ajofarkut löytyy, ne on ihan ok nahkatakin kanssa käytettynä, jos tarvii mennä kaupungille yms., mutta muuten laitan ihan mielelläni kunnon suojaavat ajohousut jalkaani.

      Myös kunnon kenkiä kannattaa harkita, sillä nilkat hajoavat kaaduttaessa helposti.

      Mutta kuten sanottu, se on ihan jokaisesta kiinni, miten paljon haluaa itseään suojata. Joskus myös vaikuttaa sää tai se, minne on menossa prätkän kanssa; ajelemaan mutkia, matkalle, kaupungille, kavereille yms.

      Suosittelen kuitenkin harkitsemaan kunnon ajovarusteiden hankintaa, sillä niistä on hyötyä, mikäli sattuu niin ikävästi, että kaadut tai joudut kolariin.

      Ja tuo koko-ongelma on kyllä muillakin, itsekin olen aika pieni ja hoikka ja joudun yleensä metsästämään tarpeeksi pieniä ajokamppeita. Tuntuu, että kaikki ajovarusteet suunnataan joillekin jättiläisille...

      • wanhus

        Lain mukaan ainoa tarvittava on kypärä.
        Laittaisin kypärän lisäksi -hupun säilyttämään kypärän puhtaana.
        Hanskat auttaa jo paikaltaa kaatuessa kämmennahkaa pysymään ehjänä, on hidasta paranemaan... Takki auttaa pysymään kuivana ja lämpimäna jopa sateella, ja auttaa asfaltti ihottumaa vastaan. Samoin ajohousut tai -farkut. Kengät turvaa jalkaterää hyvin.
        Alusasut lisäävät mukavuutta ja pidentää ajokautta...

        Nyt saa asuja poisto hintaan monista liikkeistä, ja kannattaa varata rahan lisäksi aikaa ja ajatusta varusteiden sopivuudelle.


    • faahgkalsh

      Nahkatakki on välttämätön. Ajofarkut tai vielä paremmin nahkafarkut jalkaan.

    • fdhdfhdf

      Eihän ne varusteet pakollisia ole paitsi kypärä. Joku goretex puku on ehkä ihan ok ostos jos meinaa ajaa muulloinkin kun ihan keskikesällä. En ole kyllä kellään nähnyt kevarin päällä nahka-asua, paitsi yhdellä muijalla kouluaikaan käytti moposkootterin kanssa :-) Se on vähän itestä kiinni mitä päällensä laittaa.

    • hyvät kuteet parempi

      Katso ajovarustus vaatimukset "inssiajoon", onhan kunnon kuteet päällä
      mukavempi ajella ja varsinkin jos sattuu kaatumaan niin on vähemmän
      kivuliaita vammoja.

    • Nahka suojaa kaatumisissa 100* paremmin kuin "goretex", tosin eihän kaatuilla. Kannattaa ostaa kunnon ajovarusteet heti, ettei tarvi joka vuosi ostaa uusia, halpapuvut päästävät veden sisään kuitenkin jossaan vaiheessa eivätkä kestä käytössä. Onhan totta että kunnollisiin ajovarusteisiin saa uppoamaan paljon rahaa mutta ei tule halvaksi ostaa uusia vuoden parin väleinkään. Goretex ajosaappaat, kunnollinen goretex puku, goretex hanskat (itse en vieläkään ole löytänyt hyviä hanskoja). Eli jos harrastus on pidempiaikainen ja aijot ajella kelillä kuin kelillä, satsaa ajovarusteisiin. Ja kerrospukeutuminen auttaa kylmään, urheilualusasu, mikrofleec väliasu ja sitten ajopuku ni menee melkein pakkasellakin. Nimimerkillä yli 30v ja 25000 vuodessa pyörän päällä.

      • nahkahomppeli

        siinä taas varsinainen nahkapellen kommentti :)


      • vieläkin nahat talle

        Ehkä osaat lukea liikennettä ja tietä paremmin kun just kortin saanut. Väitä nyt vielä ettet ole ikinä ottanut tuntumaa asfalttin tai soraan. Aika samat lukemat taulussa. Goerteksit on kokeneemman asuja. Muuten kyllä heität asiaa ja nahka suojaa nahkaa.


    • santtu93

      itel oli kaikki varusteet aina kengät housut, takki/haarniska jossa selkä suoja munuasvyö kyynärpää suojat ja hartia suojat, ajo kengät ja hansakat tarkotuksen mukaan aina mettä poluilla crossi ja kadulla kunnon ranteita tukevat hanskat ja kerran kun kolarissa ollut osallisena ajo varusteet pelasti hengen

      • K@zzu

        Eiköhän se tee yhtä kipeetä jos esim. kaatuu satasen vauhdista oli sitten alla kevari tai wingi?


    • Anonyymi

      On kai suojauduttava muultakin kun kaatumisesta. Viima vaikuttaa joillakin enemmän niveliin - reuma vaarana.

    • Anonyymi

      Oravan tai kärpän nahka nivusiin, niin ei ala eturauhanen vanhemmiten vaivata, se riittää hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      578
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe