Kun jossain lukee että joo, ja jossain että ei, mikä nyt on oikein? Jos tarvitsee, niin mitä? Kaikki mahdolliset vai vain hanskat ja takki? Itse hankin kevarikortin ensi keväänä ja mietin, täytyykö varata sitten rahaa vaatteisiin. Ne kun näyttää olevan aika kalliita ja vaikuttaa kovin suurilta. Itse olen siis 160cm ja hyvin hoikka ja kun katselin kokoja esim. takeissa, niin pieninkin koko vaikutti hieman reilulta.
Tarvitseeko kevarilla ajoon ajovaatteita?
12
5975
Vastaukset
- kevarikuski
Eiköhän se aivan itsestä ole kiinni, miten haluaa itsensä suojata.
Kevarilla kun pääsee jo satastakin, niin siinä vauhdissa ei välttämättä ole kiva kaatua ilman ajovarusteita. Myös ajoviima tuntuu ilkeältä varsinkin viileämmillä ilmoilla. Sateella taas kastuu.
Eli voi käyttää samoja ajovarusteita kuin isommallakin pyörällä ajaessa (itsellä on melkein aina kaikki ajokamat päällä, vaikka ajankin "vain kevarilla").
Mutta ainakin kannattaa laittaa kypärän lisäksi ajohanskat ja -takki, ne suojaavat jo jotain. Jos ei halua käyttää paksuja ajohousja, niin löytyy myös ajofarkkuja, jotka suojaavat ainakin paremmin mitä tavalliset farkut. Itseltä nuo ajofarkut löytyy, ne on ihan ok nahkatakin kanssa käytettynä, jos tarvii mennä kaupungille yms., mutta muuten laitan ihan mielelläni kunnon suojaavat ajohousut jalkaani.
Myös kunnon kenkiä kannattaa harkita, sillä nilkat hajoavat kaaduttaessa helposti.
Mutta kuten sanottu, se on ihan jokaisesta kiinni, miten paljon haluaa itseään suojata. Joskus myös vaikuttaa sää tai se, minne on menossa prätkän kanssa; ajelemaan mutkia, matkalle, kaupungille, kavereille yms.
Suosittelen kuitenkin harkitsemaan kunnon ajovarusteiden hankintaa, sillä niistä on hyötyä, mikäli sattuu niin ikävästi, että kaadut tai joudut kolariin.
Ja tuo koko-ongelma on kyllä muillakin, itsekin olen aika pieni ja hoikka ja joudun yleensä metsästämään tarpeeksi pieniä ajokamppeita. Tuntuu, että kaikki ajovarusteet suunnataan joillekin jättiläisille...- wanhus
Lain mukaan ainoa tarvittava on kypärä.
Laittaisin kypärän lisäksi -hupun säilyttämään kypärän puhtaana.
Hanskat auttaa jo paikaltaa kaatuessa kämmennahkaa pysymään ehjänä, on hidasta paranemaan... Takki auttaa pysymään kuivana ja lämpimäna jopa sateella, ja auttaa asfaltti ihottumaa vastaan. Samoin ajohousut tai -farkut. Kengät turvaa jalkaterää hyvin.
Alusasut lisäävät mukavuutta ja pidentää ajokautta...
Nyt saa asuja poisto hintaan monista liikkeistä, ja kannattaa varata rahan lisäksi aikaa ja ajatusta varusteiden sopivuudelle.
- faahgkalsh
Nahkatakki on välttämätön. Ajofarkut tai vielä paremmin nahkafarkut jalkaan.
- fdhdfhdf
Eihän ne varusteet pakollisia ole paitsi kypärä. Joku goretex puku on ehkä ihan ok ostos jos meinaa ajaa muulloinkin kun ihan keskikesällä. En ole kyllä kellään nähnyt kevarin päällä nahka-asua, paitsi yhdellä muijalla kouluaikaan käytti moposkootterin kanssa :-) Se on vähän itestä kiinni mitä päällensä laittaa.
- hyvät kuteet parempi
Katso ajovarustus vaatimukset "inssiajoon", onhan kunnon kuteet päällä
mukavempi ajella ja varsinkin jos sattuu kaatumaan niin on vähemmän
kivuliaita vammoja. Nahka suojaa kaatumisissa 100* paremmin kuin "goretex", tosin eihän kaatuilla. Kannattaa ostaa kunnon ajovarusteet heti, ettei tarvi joka vuosi ostaa uusia, halpapuvut päästävät veden sisään kuitenkin jossaan vaiheessa eivätkä kestä käytössä. Onhan totta että kunnollisiin ajovarusteisiin saa uppoamaan paljon rahaa mutta ei tule halvaksi ostaa uusia vuoden parin väleinkään. Goretex ajosaappaat, kunnollinen goretex puku, goretex hanskat (itse en vieläkään ole löytänyt hyviä hanskoja). Eli jos harrastus on pidempiaikainen ja aijot ajella kelillä kuin kelillä, satsaa ajovarusteisiin. Ja kerrospukeutuminen auttaa kylmään, urheilualusasu, mikrofleec väliasu ja sitten ajopuku ni menee melkein pakkasellakin. Nimimerkillä yli 30v ja 25000 vuodessa pyörän päällä.
- nahkahomppeli
siinä taas varsinainen nahkapellen kommentti :)
- vieläkin nahat talle
Ehkä osaat lukea liikennettä ja tietä paremmin kun just kortin saanut. Väitä nyt vielä ettet ole ikinä ottanut tuntumaa asfalttin tai soraan. Aika samat lukemat taulussa. Goerteksit on kokeneemman asuja. Muuten kyllä heität asiaa ja nahka suojaa nahkaa.
- santtu93
itel oli kaikki varusteet aina kengät housut, takki/haarniska jossa selkä suoja munuasvyö kyynärpää suojat ja hartia suojat, ajo kengät ja hansakat tarkotuksen mukaan aina mettä poluilla crossi ja kadulla kunnon ranteita tukevat hanskat ja kerran kun kolarissa ollut osallisena ajo varusteet pelasti hengen
- K@zzu
Eiköhän se tee yhtä kipeetä jos esim. kaatuu satasen vauhdista oli sitten alla kevari tai wingi?
- Anonyymi
On kai suojauduttava muultakin kun kaatumisesta. Viima vaikuttaa joillakin enemmän niveliin - reuma vaarana.
- Anonyymi
Oravan tai kärpän nahka nivusiin, niin ei ala eturauhanen vanhemmiten vaivata, se riittää hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24314077Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996862K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1014749Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244675Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744667Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744347Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754122Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013911- 933701