Tarvitseeko kevarilla ajoon ajovaatteita?

Tyhmäkysymys

Kun jossain lukee että joo, ja jossain että ei, mikä nyt on oikein? Jos tarvitsee, niin mitä? Kaikki mahdolliset vai vain hanskat ja takki? Itse hankin kevarikortin ensi keväänä ja mietin, täytyykö varata sitten rahaa vaatteisiin. Ne kun näyttää olevan aika kalliita ja vaikuttaa kovin suurilta. Itse olen siis 160cm ja hyvin hoikka ja kun katselin kokoja esim. takeissa, niin pieninkin koko vaikutti hieman reilulta.

12

5975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevarikuski

      Eiköhän se aivan itsestä ole kiinni, miten haluaa itsensä suojata.
      Kevarilla kun pääsee jo satastakin, niin siinä vauhdissa ei välttämättä ole kiva kaatua ilman ajovarusteita. Myös ajoviima tuntuu ilkeältä varsinkin viileämmillä ilmoilla. Sateella taas kastuu.

      Eli voi käyttää samoja ajovarusteita kuin isommallakin pyörällä ajaessa (itsellä on melkein aina kaikki ajokamat päällä, vaikka ajankin "vain kevarilla").

      Mutta ainakin kannattaa laittaa kypärän lisäksi ajohanskat ja -takki, ne suojaavat jo jotain. Jos ei halua käyttää paksuja ajohousja, niin löytyy myös ajofarkkuja, jotka suojaavat ainakin paremmin mitä tavalliset farkut. Itseltä nuo ajofarkut löytyy, ne on ihan ok nahkatakin kanssa käytettynä, jos tarvii mennä kaupungille yms., mutta muuten laitan ihan mielelläni kunnon suojaavat ajohousut jalkaani.

      Myös kunnon kenkiä kannattaa harkita, sillä nilkat hajoavat kaaduttaessa helposti.

      Mutta kuten sanottu, se on ihan jokaisesta kiinni, miten paljon haluaa itseään suojata. Joskus myös vaikuttaa sää tai se, minne on menossa prätkän kanssa; ajelemaan mutkia, matkalle, kaupungille, kavereille yms.

      Suosittelen kuitenkin harkitsemaan kunnon ajovarusteiden hankintaa, sillä niistä on hyötyä, mikäli sattuu niin ikävästi, että kaadut tai joudut kolariin.

      Ja tuo koko-ongelma on kyllä muillakin, itsekin olen aika pieni ja hoikka ja joudun yleensä metsästämään tarpeeksi pieniä ajokamppeita. Tuntuu, että kaikki ajovarusteet suunnataan joillekin jättiläisille...

      • wanhus

        Lain mukaan ainoa tarvittava on kypärä.
        Laittaisin kypärän lisäksi -hupun säilyttämään kypärän puhtaana.
        Hanskat auttaa jo paikaltaa kaatuessa kämmennahkaa pysymään ehjänä, on hidasta paranemaan... Takki auttaa pysymään kuivana ja lämpimäna jopa sateella, ja auttaa asfaltti ihottumaa vastaan. Samoin ajohousut tai -farkut. Kengät turvaa jalkaterää hyvin.
        Alusasut lisäävät mukavuutta ja pidentää ajokautta...

        Nyt saa asuja poisto hintaan monista liikkeistä, ja kannattaa varata rahan lisäksi aikaa ja ajatusta varusteiden sopivuudelle.


    • faahgkalsh

      Nahkatakki on välttämätön. Ajofarkut tai vielä paremmin nahkafarkut jalkaan.

    • fdhdfhdf

      Eihän ne varusteet pakollisia ole paitsi kypärä. Joku goretex puku on ehkä ihan ok ostos jos meinaa ajaa muulloinkin kun ihan keskikesällä. En ole kyllä kellään nähnyt kevarin päällä nahka-asua, paitsi yhdellä muijalla kouluaikaan käytti moposkootterin kanssa :-) Se on vähän itestä kiinni mitä päällensä laittaa.

    • hyvät kuteet parempi

      Katso ajovarustus vaatimukset "inssiajoon", onhan kunnon kuteet päällä
      mukavempi ajella ja varsinkin jos sattuu kaatumaan niin on vähemmän
      kivuliaita vammoja.

    • Nahka suojaa kaatumisissa 100* paremmin kuin "goretex", tosin eihän kaatuilla. Kannattaa ostaa kunnon ajovarusteet heti, ettei tarvi joka vuosi ostaa uusia, halpapuvut päästävät veden sisään kuitenkin jossaan vaiheessa eivätkä kestä käytössä. Onhan totta että kunnollisiin ajovarusteisiin saa uppoamaan paljon rahaa mutta ei tule halvaksi ostaa uusia vuoden parin väleinkään. Goretex ajosaappaat, kunnollinen goretex puku, goretex hanskat (itse en vieläkään ole löytänyt hyviä hanskoja). Eli jos harrastus on pidempiaikainen ja aijot ajella kelillä kuin kelillä, satsaa ajovarusteisiin. Ja kerrospukeutuminen auttaa kylmään, urheilualusasu, mikrofleec väliasu ja sitten ajopuku ni menee melkein pakkasellakin. Nimimerkillä yli 30v ja 25000 vuodessa pyörän päällä.

      • nahkahomppeli

        siinä taas varsinainen nahkapellen kommentti :)


      • vieläkin nahat talle

        Ehkä osaat lukea liikennettä ja tietä paremmin kun just kortin saanut. Väitä nyt vielä ettet ole ikinä ottanut tuntumaa asfalttin tai soraan. Aika samat lukemat taulussa. Goerteksit on kokeneemman asuja. Muuten kyllä heität asiaa ja nahka suojaa nahkaa.


    • santtu93

      itel oli kaikki varusteet aina kengät housut, takki/haarniska jossa selkä suoja munuasvyö kyynärpää suojat ja hartia suojat, ajo kengät ja hansakat tarkotuksen mukaan aina mettä poluilla crossi ja kadulla kunnon ranteita tukevat hanskat ja kerran kun kolarissa ollut osallisena ajo varusteet pelasti hengen

      • K@zzu

        Eiköhän se tee yhtä kipeetä jos esim. kaatuu satasen vauhdista oli sitten alla kevari tai wingi?


    • Anonyymi

      On kai suojauduttava muultakin kun kaatumisesta. Viima vaikuttaa joillakin enemmän niveliin - reuma vaarana.

    • Anonyymi

      Oravan tai kärpän nahka nivusiin, niin ei ala eturauhanen vanhemmiten vaivata, se riittää hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      243
      14077
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7177
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6862
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4675
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3701
    Aihe