Tarvitseeko kevarilla ajoon ajovaatteita?

Tyhmäkysymys

Kun jossain lukee että joo, ja jossain että ei, mikä nyt on oikein? Jos tarvitsee, niin mitä? Kaikki mahdolliset vai vain hanskat ja takki? Itse hankin kevarikortin ensi keväänä ja mietin, täytyykö varata sitten rahaa vaatteisiin. Ne kun näyttää olevan aika kalliita ja vaikuttaa kovin suurilta. Itse olen siis 160cm ja hyvin hoikka ja kun katselin kokoja esim. takeissa, niin pieninkin koko vaikutti hieman reilulta.

12

5998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevarikuski

      Eiköhän se aivan itsestä ole kiinni, miten haluaa itsensä suojata.
      Kevarilla kun pääsee jo satastakin, niin siinä vauhdissa ei välttämättä ole kiva kaatua ilman ajovarusteita. Myös ajoviima tuntuu ilkeältä varsinkin viileämmillä ilmoilla. Sateella taas kastuu.

      Eli voi käyttää samoja ajovarusteita kuin isommallakin pyörällä ajaessa (itsellä on melkein aina kaikki ajokamat päällä, vaikka ajankin "vain kevarilla").

      Mutta ainakin kannattaa laittaa kypärän lisäksi ajohanskat ja -takki, ne suojaavat jo jotain. Jos ei halua käyttää paksuja ajohousja, niin löytyy myös ajofarkkuja, jotka suojaavat ainakin paremmin mitä tavalliset farkut. Itseltä nuo ajofarkut löytyy, ne on ihan ok nahkatakin kanssa käytettynä, jos tarvii mennä kaupungille yms., mutta muuten laitan ihan mielelläni kunnon suojaavat ajohousut jalkaani.

      Myös kunnon kenkiä kannattaa harkita, sillä nilkat hajoavat kaaduttaessa helposti.

      Mutta kuten sanottu, se on ihan jokaisesta kiinni, miten paljon haluaa itseään suojata. Joskus myös vaikuttaa sää tai se, minne on menossa prätkän kanssa; ajelemaan mutkia, matkalle, kaupungille, kavereille yms.

      Suosittelen kuitenkin harkitsemaan kunnon ajovarusteiden hankintaa, sillä niistä on hyötyä, mikäli sattuu niin ikävästi, että kaadut tai joudut kolariin.

      Ja tuo koko-ongelma on kyllä muillakin, itsekin olen aika pieni ja hoikka ja joudun yleensä metsästämään tarpeeksi pieniä ajokamppeita. Tuntuu, että kaikki ajovarusteet suunnataan joillekin jättiläisille...

      • wanhus

        Lain mukaan ainoa tarvittava on kypärä.
        Laittaisin kypärän lisäksi -hupun säilyttämään kypärän puhtaana.
        Hanskat auttaa jo paikaltaa kaatuessa kämmennahkaa pysymään ehjänä, on hidasta paranemaan... Takki auttaa pysymään kuivana ja lämpimäna jopa sateella, ja auttaa asfaltti ihottumaa vastaan. Samoin ajohousut tai -farkut. Kengät turvaa jalkaterää hyvin.
        Alusasut lisäävät mukavuutta ja pidentää ajokautta...

        Nyt saa asuja poisto hintaan monista liikkeistä, ja kannattaa varata rahan lisäksi aikaa ja ajatusta varusteiden sopivuudelle.


    • faahgkalsh

      Nahkatakki on välttämätön. Ajofarkut tai vielä paremmin nahkafarkut jalkaan.

    • fdhdfhdf

      Eihän ne varusteet pakollisia ole paitsi kypärä. Joku goretex puku on ehkä ihan ok ostos jos meinaa ajaa muulloinkin kun ihan keskikesällä. En ole kyllä kellään nähnyt kevarin päällä nahka-asua, paitsi yhdellä muijalla kouluaikaan käytti moposkootterin kanssa :-) Se on vähän itestä kiinni mitä päällensä laittaa.

    • hyvät kuteet parempi

      Katso ajovarustus vaatimukset "inssiajoon", onhan kunnon kuteet päällä
      mukavempi ajella ja varsinkin jos sattuu kaatumaan niin on vähemmän
      kivuliaita vammoja.

    • Nahka suojaa kaatumisissa 100* paremmin kuin "goretex", tosin eihän kaatuilla. Kannattaa ostaa kunnon ajovarusteet heti, ettei tarvi joka vuosi ostaa uusia, halpapuvut päästävät veden sisään kuitenkin jossaan vaiheessa eivätkä kestä käytössä. Onhan totta että kunnollisiin ajovarusteisiin saa uppoamaan paljon rahaa mutta ei tule halvaksi ostaa uusia vuoden parin väleinkään. Goretex ajosaappaat, kunnollinen goretex puku, goretex hanskat (itse en vieläkään ole löytänyt hyviä hanskoja). Eli jos harrastus on pidempiaikainen ja aijot ajella kelillä kuin kelillä, satsaa ajovarusteisiin. Ja kerrospukeutuminen auttaa kylmään, urheilualusasu, mikrofleec väliasu ja sitten ajopuku ni menee melkein pakkasellakin. Nimimerkillä yli 30v ja 25000 vuodessa pyörän päällä.

      • nahkahomppeli

        siinä taas varsinainen nahkapellen kommentti :)


      • vieläkin nahat talle

        Ehkä osaat lukea liikennettä ja tietä paremmin kun just kortin saanut. Väitä nyt vielä ettet ole ikinä ottanut tuntumaa asfalttin tai soraan. Aika samat lukemat taulussa. Goerteksit on kokeneemman asuja. Muuten kyllä heität asiaa ja nahka suojaa nahkaa.


    • santtu93

      itel oli kaikki varusteet aina kengät housut, takki/haarniska jossa selkä suoja munuasvyö kyynärpää suojat ja hartia suojat, ajo kengät ja hansakat tarkotuksen mukaan aina mettä poluilla crossi ja kadulla kunnon ranteita tukevat hanskat ja kerran kun kolarissa ollut osallisena ajo varusteet pelasti hengen

      • K@zzu

        Eiköhän se tee yhtä kipeetä jos esim. kaatuu satasen vauhdista oli sitten alla kevari tai wingi?


    • Anonyymi

      On kai suojauduttava muultakin kun kaatumisesta. Viima vaikuttaa joillakin enemmän niveliin - reuma vaarana.

    • Anonyymi

      Oravan tai kärpän nahka nivusiin, niin ei ala eturauhanen vanhemmiten vaivata, se riittää hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      156
      14894
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3745
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      136
      3037
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1497
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      49
      1449
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      157
      1395
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1264
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      207
      1022
    Aihe