Venäjä soluttautuu.

Suomesta voi ulkomaalainen, esim. venäläinen ostaa maata ja kiinteistöjä vaikka Suomalaiset eivät voi ostaa venäjältä vastaavasti. Paljon on uutisoitu niistä tapauksista, kuinka venäläiisen maanhankita on kohdistunut strategisten alueiden lähimaastoihin. Olen varrma että niiden hankitojen takapiruna on venäjän valtio ja heidän tiedustelupalvelu. Ostetut alueet ovat suljettuja Suomalaisilta, kukaan ei tiedä mitä sinne rakennetaan tai on rakennettu. Kuntien ja valtion päättäjät ovat ahneuksissaan myyneet valtion maita tai sitten myynnin takana olevilla henkilöillä on turhankin läheisiä yhteyksiä vieraan valtion edustajiin. Kriisin sattuessa tulemme huomaamaan, kuin nuilta alueilta hyökkää koulutettuja terrori-joukkoja elintärkeisiin kohteisiin. Suomessahan ei juuri kenenkään liikkumisiin kiinnitetä huomiota ja jos niin käy, ne suomalaiset jotka myivät toimivat heidän kätyreinään, niin että asia pysyisi salassa.
(Tämä teksti ei olle yllytys kenenkään vahingoittamiseksi ja joka tuntee itsensä kätyriksi on hänenkään turhaa loukkaantua. Ei tätä kuitenkaan kukaan usko)
14158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä suomalainen voi Venäjältä maata ostaa, mitä potaskaa jauhat. Raja-alueilta ei toki, mutta pakkoko siihen rajan viereen on tunkee, kyllä siellä maata piisaa.

Ja eiköhän venäläiset osta Suomesta rajan tuntumasta maata ihan vaan lyhyen etäisyyden vuoksi, johan siellä Itä-Suomessa ne junttipojut kävi hajottamassa 17 vai montako taloo, eikä tuntunu mitään hirveän salaista löytyvän.

Sitäpaitsi mitä niin mielenkiintoista Suomessa olisi, jos jotenkin strategisesti ajatellaan, niin kyllähän venäläisten sitten kannattais ihan muualta ostaa maata kuin Itä-Suomesta.

Ja yksityisalueet on yksityisalueita, ihan sama kuka ne omistaa, ei niihin ole mitään asiaa ulkopuolisilla vai haluaistko, että tulisin sun olohuoneeseen tarkistelemaan huvikseen?
Poliisi ja SUPO voi noita kyllä tarkastella, ei ne mitään diplomaattikohteita ole.

Ja yleensä ne myyjät on ollu ihan yksityisiä henkilöitä, eikä kuntia tai maita, tottakai suomalaiset myy kun rahaa tarjotaan.

Ja kun Suomen ja Venäjän välillä ei mitään kriisiä ole tapahtumassa niin tuskinpa siellä mitkään "terrorijoukot" odottaa elämäänsä loppuun asti, Venäjällä on kyllä VDV (laskuvarjojääkärit) sitä varten olemassa, että hyppäävät mihin tarvitaan ja sitä ennen siviilikoneilla lennätetään se porukka tänne, niinkun ovat ennenkin tehneet.

Aikamoista lietsomista on kyl... Mieti nyt uudestaan, ei Suomessa ole Venäjälle _mitään_ mielenkiintoista ja välitkin ovat hyvät.

Äänestä
  • Voi helkkari et toi sun kommentti yököttää mua, mitä väliä kuka sen maan omistaa... Herätys pahvi!!!!!!!!!

    Äänestä

Sielläkkö ne huvilan kellareissa odotelee komandot hyökkäys käskyä,, pyörineekö edes lomat. Noita juttuja kuulee reserviläis porukoissa, vähän niin kuin lapsena peloteltiin toisiamme mörkö jutuilla, karmi kivasti selkäpiitä.

Äänestä

Eikö maakunta joukoista voitaisi kouluttaa vakoojija jotka tarkkailisivat venäläisten kiinteistöjä. esim auraus traktorin kuljettajat voisivat tehdä havaintoja talvella, kesällä voisi marjastaja eksyä (vahinkossa ) pihapiiriin.

Äänestä

No ei muutakun sinne sit värväytymään, voithan tollaset "joukot" vaikka itse perustaa.
Onhan Suomessa naapurikyyliä muutenkin vaikka muille jakaa, pikkukylissä varmasti kyttäävät, varsinkin jos naapurilla on uus Mersu. Eiköhän noita ole jo...

Äänestä
  • 11 18: Tässäpä hyvä paikka naisille osallistua maanpuolustukseen, ovat perusluonteeltaan
    kiinnostuneempia keskenään setvimään toisten asioita kuin omiaan. Kaiken lisäksi, luulen,
    tosi paikassa sodassa mieletön ilkeys olisi ominaisuus, jota tarvitaan. Naisilta luovaa ilkeyttä
    löytyy....on synti jättää tälläinen potentiaali käyttämättä.
    Esim. sairaanhoitajaa ei juuri enää tarviisi lisäkouluttaa kyttäämiseen, jo nyt soittelevat
    mielellään poliisit perään , jos meet humalassa (horjuen) tai niin sairaana että horjut tk:hon.
    Nykyäänhän heillä on oikeus ilmoittaa potilaasta, jonka katsovat sopimattomaksi aseen hallussa-
    pitämiseen,poliisille, ja luulenpa, että sh:llä on muitakin oikeuksia yksityisasioihin puuttumiseen:
    jos vaikka epäilee isukkia väkivaltaiseksi, niin ei muuta ku lauma kyttiä ja sossutanttoja
    hakemaan lapset pois!

    Äänestä

Niinpä voisi ajatella, että kyylät ovat Suomen puolustuksen selkäranka joku kylän harmi juoruämmä voi nousta sankarten joukkoon.

Äänestä
  • Jollain on rillukat aika vindussa ja yläkerta kohmelossa. Venäjä ei soluttaudu mutta Usa ja Nato soluttautuvat. Soluttautumista auttavat vielä kokoomus, natottajat, presidenttiehdokas Niinistö.

    Äänestä

Niin, mitä soluttautumiseen tulee, niin kannattaa ottaa sekin huomioon kuinka monta venäläistä maahanmuuttajaa täällä on - kuinka moni on asepalveluksessa Suomen kriisintahallintakeskuksen kirjaimellisesti naapurissa ja pienelläkin vaivalla sinne pääsee.... Ja SVR (Sluzhba Vneshnyi Razvedki / Ulkoinen tiedustelupalvelu) kyllä rekryy kaikki kynnelle kykenevät ja vähänkin tärkeät ihmiset.
Ei pelolla lietsota, mutta eiköhän Venäjä jo tiedä jo kaiken mahdollisen Suomesta, naapureita kun ollaan.

Äänestä

Enpä usko ,että maahan muuttaneet venäläiset tekisi paljon mitään Venäjän johdon käskystä, eiköhän ne varsin muuttaneet tänne kyllästyttyään kotimaansa touhuihin.

Äänestä
  • Vaikea sanoa, osa ainakin tekisi mitä jutellut. Osa tullut jopa vastentahtoisesti aikoja sitten (porukoiden mukana lapsena) ja nykyään kun Venäjällä menee hyvin niin haikaillaan takaisin, muistetaan ne mukavat kokemukset lapsena koulussa kun ei muita maahanmuuttajia ollut ja ollaan kärttysiä siitä, että takaisin muutto on vaikeaa mahd. huonontuneen kielitason takia, paikallisen koulutuksen puutteen ja lakituntemuksen takia.

    Vajaa 30 000 venäläistä täällä asuu + sama määrä virolaisia (joista osa vironvenäläisiä), että eiköhän tosta ryhmästä jo pelkkä 10% ole aika paljon (3000 - 6000)

    Ihan huvikseen tossa tosiaan tarkistelin niin SVR ei kyllä palkkalistoille (ainakaan normaaliolosuhteissa) mitään tavallisia ihmisiä tarvitse eikä (ainakaan normaaliolosuhteissa) hyväksy kaksoiskansalaisuuden omaavia.
    Kaippa niitä kiinnostaa lähinnä liikemiehet ja korkeissa asemissa olevat, joilla on tarpeellista tiedustelutietoa ja mahdollisuuden tarpeen tullen laajamittaiseen sabotaasiin helposti.

    Niin tai näin, mutta aika varma siitä oon, että sotatilanteessa kyllä suurin osa Venäjän passin omaavat joko vaihtaa puolta tai muuttaa Ruotsiin, ihan vaan oman turvallisuuden takia, oli sitten mitä mieltä lähtömaastaan tai sen politiikasta tahansa.

    Se muuten tosiaan mitä aiemmin sanoin, niin aika moni venäläinen nuori on myös käynyt Säkylässä armeijan, jossa on myös Kriisinhallintakeskus ja muuta mukavaa ja tuntee alueen ja turvatoimet aika pirun hyvin, sekä muuta mukavaa..

    Äänestä

  • 7+8 kirjoitti:

    Vaikea sanoa, osa ainakin tekisi mitä jutellut. Osa tullut jopa vastentahtoisesti aikoja sitten (porukoiden mukana lapsena) ja nykyään kun Venäjällä menee hyvin niin haikaillaan takaisin, muistetaan ne mukavat kokemukset lapsena koulussa kun ei muita maahanmuuttajia ollut ja ollaan kärttysiä siitä, että takaisin muutto on vaikeaa mahd. huonontuneen kielitason takia, paikallisen koulutuksen puutteen ja lakituntemuksen takia.

    Vajaa 30 000 venäläistä täällä asuu + sama määrä virolaisia (joista osa vironvenäläisiä), että eiköhän tosta ryhmästä jo pelkkä 10% ole aika paljon (3000 - 6000)

    Ihan huvikseen tossa tosiaan tarkistelin niin SVR ei kyllä palkkalistoille (ainakaan normaaliolosuhteissa) mitään tavallisia ihmisiä tarvitse eikä (ainakaan normaaliolosuhteissa) hyväksy kaksoiskansalaisuuden omaavia.
    Kaippa niitä kiinnostaa lähinnä liikemiehet ja korkeissa asemissa olevat, joilla on tarpeellista tiedustelutietoa ja mahdollisuuden tarpeen tullen laajamittaiseen sabotaasiin helposti.

    Niin tai näin, mutta aika varma siitä oon, että sotatilanteessa kyllä suurin osa Venäjän passin omaavat joko vaihtaa puolta tai muuttaa Ruotsiin, ihan vaan oman turvallisuuden takia, oli sitten mitä mieltä lähtömaastaan tai sen politiikasta tahansa.

    Se muuten tosiaan mitä aiemmin sanoin, niin aika moni venäläinen nuori on myös käynyt Säkylässä armeijan, jossa on myös Kriisinhallintakeskus ja muuta mukavaa ja tuntee alueen ja turvatoimet aika pirun hyvin, sekä muuta mukavaa..

    Noita Venäläisiä täälä kiinteistö omistajia kun katsoo nin monesti iskä on keski ikäinen yli-painoinen jässikkä, sievä rouuva ja pari lasta jotenkin tuntuu että ei nuo mittään desantteja ole, vai liekkö mahottoman ovelia sitten.

    Äänestä

Lainauksia ja kommentteja niihin

"Ei pelolla lietsota, mutta eiköhän Venäjä jo tiedä jo kaiken mahdollisen Suomesta, naapureita kun ollaan"
.
Nato tietää monin verroin enemmän vaikka ei olla edes naapureita.



" Kriisin sattuessa tulemme huomaamaan, kuin nuilta alueilta hyökkää koulutettuja terrori-joukkoja elintärkeisiin kohteisiin"

Vasta kun olemme Naton jäseniä.

Äänestä

Luulosairautta on näköjään monenlaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silimien välliin.... kirjoitti:

Suomesta voi ulkomaalainen, esim. venäläinen ostaa maata ja kiinteistöjä vaikka Suomalaiset eivät voi ostaa venäjältä vastaavasti. Paljon on uutisoitu niistä tapauksista, kuinka venäläiisen maanhankita on kohdistunut strategisten alueiden lähimaastoihin. Olen varrma että niiden hankitojen takapiruna on venäjän valtio ja heidän tiedustelupalvelu. Ostetut alueet ovat suljettuja Suomalaisilta, kukaan ei tiedä mitä sinne rakennetaan tai on rakennettu. Kuntien ja valtion päättäjät ovat ahneuksissaan myyneet valtion maita tai sitten myynnin takana olevilla henkilöillä on turhankin läheisiä yhteyksiä vieraan valtion edustajiin. Kriisin sattuessa tulemme huomaamaan, kuin nuilta alueilta hyökkää koulutettuja terrori-joukkoja elintärkeisiin kohteisiin. Suomessahan ei juuri kenenkään liikkumisiin kiinnitetä huomiota ja jos niin käy, ne suomalaiset jotka myivät toimivat heidän kätyreinään, niin että asia pysyisi salassa.
(Tämä teksti ei olle yllytys kenenkään vahingoittamiseksi ja joka tuntee itsensä kätyriksi on hänenkään turhaa loukkaantua. Ei tätä kuitenkaan kukaan usko)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu