Mitä mieltä olette eläkkeestäni ??????????

Olen työskennellyt yhdessä ja samassa firmassa 3 vuorotyötä (puuala), 26 vuotta. Palkkani työssä oli n. 3200 euroa/kk lisineen kaikkineen, viimeiseltä 5 vuodelta keskimäärin 3000 euroa

Nyt "jouduin" työkyvyttömyyseläkkeelle sairauden takia (molemmat olkapäät rikki)

Ensimmäinen eläkkeeni tuli.

Brutto: 1985,63 euroa
Netto: 1578,58 euroa

Sairaus aiheuttaa melkoisen "palkkakuopan" varsinkaan kun ei ole oma vika. Epäilen kyllä että on työn aiheuttama.
17513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No et kai kuvitellut että eläke on sama kuin täysi palkka?

Äänestä
  • Tiesin , mutta jos TYÖN takia sairastuu niin onko oikein että menettää lähes puolet.

    Äänestä

  • Johannes-63 kirjoitti:

    Tiesin , mutta jos TYÖN takia sairastuu niin onko oikein että menettää lähes puolet.

    Morjes Johannes. Olet selvinnyt vähällä. Saat loistavan eläkkeen. Sillä todellisuudessahan eläkeyhtiöt maksavat noin 40 - 60 %.
    Itse menetin aiemmat eläkekertymäni jollain ihmeellisellä laskukaavalla. Työuria takana vuodesta 1971 alkaen. Mutta eläkkeeseen oikeuttavia vuosia vasta 1978 alkaen. Eli jäin myös työkyvyttömyyseläkkeelle raskaista töistä. Rikki ovat käsi, polvi ja nilkka. Saan eläkettä häthätää 40% kertymistä. Ei naurata mutta huumorilla otan silti. Itku on heikkojen vaje.

    Ole onnellinen, saat sentään yli 60%. Joku toinen eläkeyhtiö olisi saattanut tehdä päätöksen 40% mukaan ja laillista olisi ollut sekin.

    Äänestä

  • Johannes-63 kirjoitti:

    Tiesin , mutta jos TYÖN takia sairastuu niin onko oikein että menettää lähes puolet.

    35 v. Kolmivuorotyötä naisvaltaisella alalla netto 1170 kk. Kyllä naurattaa.

    Äänestä

käteen jäävä eläkkeesi on tosi hyvä, kyllä pitäisi toimeen tulla ja kun noin kauan olet jo työssä ollut niin varmaan olet jo kodin hommannut ettei tarvi vuokraa tyhjästä maksaa,jos taas et niin tiukkaa tulee olemaan. Oma asunto on eläkeläiselle tärkein.

Äänestä
  • Älä viitti.
    Tolla rahalla maksaa vuokran sunmuut helposti.
    Itse saan vaan tonnin kuussa ja hyvin pärjään.

    Äänestä

  • noh noh noh kirjoitti:

    Älä viitti.
    Tolla rahalla maksaa vuokran sunmuut helposti.
    Itse saan vaan tonnin kuussa ja hyvin pärjään.

    Helposti ja helposti, mutta kyllä sillä pärjää.

    Äänestä

Hyvin saat eläkettä ja pitkälti yli 60% keskipalkasta kun tämän päivän keskiarvo on n.50% ja jopa alle sen. Ja on arveltu että tulevat sukupolvet saa vain 40%.
Hyvällä hetkellä "pääsit" nauttimaan elämästä vaikka kiipeenä joudut olemaan.
Mutta eipä työkyvyttömyyseläkkeelle terveet joudukkaan/pääsekkään.
Toisaalta saahan sitä tienata tietyyn rajaan asti menettämättä eläkettä.

Äänestä

Hei! Ihan ok-eläke. Kyllä tällä pärjää, kun suu säkkiä myöten elää - mutta kuitenkin ihan normaalia elämää.Saan itsekin juuri tämän suuruista eläkettä (hoitaja terveyspuolella, 3-vuorotyö, työvuosia lähes 40). Olen säästänyt pienistä tuloistani myös "puskurin",joka helpottaa elämää taloudellisesti,jos jotain yllättävää tulee.
Nautitaan nyt vapaavuosista. Annetaan nuorten ansaita eläkettään.

Äänestä

Epäoikeuden mukaista, jotkut joutuvat kitkuttelemaan lähes puolet pienemmällä eläkkeellä, sinä kyselet täällä mielipidettä eläkkeestäsi,,,,oletko ansainnut sen ja millä perusteella?.

Itse olen ollut varmaan 20 eri työpaikassa elämäni aikana ja nyt masennuksen takia eläkeellä.

Käteenjäävä osuus 930 euroa asumisuen kanssa.

On tää merkillistä.

Äänestä

Keskitasoinen työeläke ei sen kummempaa !!!!!!!!!!

Äänestä

Hyvähän tuo on "vähäisiin"työvuosiisi nähden.Katsoin omasta työeläkeotteesta omat eläketietoni.Olen nyt 58 vuotias, olen ollut saman työnantajan leivissä 40 vuotta ja (jatkuu) .Jos jään nyt työkyvyttömyyseläkkelle saisin 2170€ brutto kk.Jos jäisin 63v vanhuuseläkkeelle saisin tämänhetkisten kertymien mukaan 2131€ brutto. 65v vanhuseläkkeelle saisin 2383€ kk ja 68v jopa 2764 € kk porkanaa piisaa, mutta jos lakia ei muuteta jäisin mielelläni 62v varhennetulle vanhuuseläkkeelle,saa raadanta riittää.Kaikki kesätyöt yhteenlaskien olen ollut jo nyt reilusti yli 40 v töissä vaikka tuolta ei eläke kerrykkään rahallisesti niin työvuodet kertyvät.

Äänestä

Taitaa olla feikkiä, tollasesta eläkkeestä ei makseta veroa yli 20 %:a

Ite saan palkkaa bruttona pari tonnia ja maksan veroa jotain 18 %.

Puualalta ei saa 3200 ekua kuussa.

Keskiverto eläke ei sen kummempaa, jos tää nyt totta on.

Äänestä

Itsekkin jäin työkyvyttömyyseläkkeelle ja alkuun se tuntui että miten pärjään kun tulot melkein puolta vähemmän kuukaudessa kuin töissä ollessa. Nyt kuitenkin huomaan että pärjään ainakin yhtä hyvin, on vain tullut karsittua sellaisia ostoksia mitä ei oikeasti tarvitse. Mitään ei puutu.

Äänestä

Noooooh,,,oikeassa olet kummoinen eläke ei ole.

Itse olin IT-alalla 8,5 vuotta ja pääsin pysyvälle eläkkeelle homeallergian takia,

Eläkkeeni on n. 3000 euroa jonka maksaa vakuutusyhtiö.

Ikää on 37v.

Äänestä

Itse saan työeläkettä 720,-/netto ja kela-eläkettä 170,- netto..

Sairaukulut vievät 200,-/kk johtuen kalliista lääkkeistä, joita ei kela korvaa...

asumiskulut 200,euroa.. Lopulla elän hyvin...

Eli paljonko on paljon ??????????

tai vähän...

Äänestä

Näin se vaan menee, eläke on varmaan keskiluokkaa, mutta on työkyvyttömyyseläkkeellä ihmisiä pienemmälläkin eläkkeellä (jos se nyt sinua lohduttaa).

"palkkakuoppa" vaan valitettavasti on syy-yhteydessä sairauteen.

Ikäähän sulla on alle 50,,,käsittääkseni.Kannattaa kysyä asiantuntijoilta voitko tehdä jotain helppoa lisätyötä mikäli sairautesi sallisi. Siinä kannattaa tosiaan olla tarkkana ettei käy eläkkeen päälle.Parhaimman tiedon saat eläkevakuutusyhtiöstäsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johannes-63 kirjoitti:

Olen työskennellyt yhdessä ja samassa firmassa 3 vuorotyötä (puuala), 26 vuotta. Palkkani työssä oli n. 3200 euroa/kk lisineen kaikkineen, viimeiseltä 5 vuodelta keskimäärin 3000 euroa

Nyt "jouduin" työkyvyttömyyseläkkeelle sairauden takia (molemmat olkapäät rikki)

Ensimmäinen eläkkeeni tuli.

Brutto: 1985,63 euroa
Netto: 1578,58 euroa

Sairaus aiheuttaa melkoisen "palkkakuopan" varsinkaan kun ei ole oma vika. Epäilen kyllä että on työn aiheuttama.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu