Hei! Minulla tuli ensimmäistä kertaa tämä toispuoloinen järkyttävä päänsärky syyskuussa ja nyt viimeyönä uudelleen. Ensin minulla kertyi mieleen kaikki lähiaikoina tapahtuneet asiat, jotka ovat painaneet mieltäni jo parisen kuukautta. Sitten alkoi pikkuhiljaa oikeanpuoleista päälohkoa särkemään ja se kokoajan koveni ja koveni... lopuksi tuntui että koko oikeanpuoloinen osa päästä olisi ihan puutunut. Korvaa alkoi särkeä, samoin myös hampaita, juurikin vain tältä toiselta puolelta ja myös välillä oksetti. Sama pääkipu jatkui 5 tuntia ja jäi unet pois kokonaan viimeyöltä. Särkylääkkeen otin, mutta se ei helpottanut. Syyskuussa oli sama juttu, eli särkylääkkeet eivät tehonneet vaan sain migreenilääkkeen ja se vasta tehosi. Nyt minulla yön jälkeen on ollu pientä jumputusta vielä samalla puolella, missä pääkipu oli sen 5 tuntia. Olisiko nämä migreenin oireita?
Ovatko nämä migreenin oireita?
4
286
Vastaukset
- raakkuna1
Olet oikeassa se on migreeniä, ja sen ensioireet on juuri tuollaisia. Niin voidaan ottaa esille kysymys, mistä migreeni aiheutuu. Niin kyllä se on pohdinta ikävistä asioista joita olet joutunut kohtaamaan. Ja migreeni lääkityksellä selviät pahimman yli, ja jonkin ajan kuluttua voit jättää lääkityksen poies, ja huomaat ettet tarvitse enää kivunlievitystä.
Migreenin synty perustuu voimakkaisiin tunnetiloihin, joita ei tahdo kestää. Salut. - Syy on tiedossa!
Migreenin syy on prob.bakteereiden puute limakalvoillasi.
..........jatkuu. Kahden tärkeimmän probiootti-bakteerin:
1.(1.) Lactobacillus asidophilus ja
2.(3.) Bifidobacterium luonnollisin saantilähde on lehmän raakamaito (=käsittelemätön maito).
Mutta mihin ovat kadonneet hyvät/tarpeelliset Probiootti bakteerit vuosien saatossa:
- Ennen vanhaan juotiin vasta lypsettyä lehmän raakamaitoa, jossa oli tärkeimmät Probiootti bakteerit Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium. Eikä silloin sairasteltu niin valtavasti kuin nykyisin, ei ollut allergioita, eikä ollut vatsa, eli suolisto sekaisin, jne.
- Olette varmaankin kuulleet tämän mystisen lauseen, jonka on esittänyt laktoosi-intoleranssia tai migreeniä sairastava henkilö:
“Kun käyn hakemassa suoraan maatilalta lehmän raakamaitoa niin voin juoda sitä ongelmitta, mutta kun ostan kaupasta meijeriltä tullutta maitoa, niin laktoosi- ja migreeni-ongelmat alkavat heti”.
>>>>>>>>>>>>>>Eli syy mm laktoosi-intoleranssi- ja migreeni-ongelmiin on Probiootti bakteereiden puutteessa!
Herää kysymys:
- Mihin tarpeelliset Probiootti bakteerit sitten katoaa?
jatkuu................
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-kadonneiden-elamaa-yllapitavien-probiootti-bakteerienmhb-arvoitus-ja-homeiden-antibiootti/- '
:DDD olipa puppua
- ukko30v
probiootit on vatsan toimintaan vaikuttava bakteeri! Eikä taatusti vaikuta migreeniin mitenkään. Melkoista soopaa
Se etteikö niistä muuten olisi hyötyä niin sitä en kiistä.
"Migreeni on kohtauksellista päänsärkyä aiheuttava sairaus, joka johtuu periytyvästä häiriöstä aivorungon hermotumakkeissa. Sitä esiintyy yhdellä kymmenestä aikuisesta, enemmän naisilla kuin miehillä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1902671Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy332285Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2072259Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82701752Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1471379Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861224Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021188Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171072Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451040- 84957