Mitä siis kirjoitan osoitteeksi kirjeeseen jonka lähetän vangille? On turun vankilassa saramäessä, mutten tiedä kirjoitanko siihen ensin vangin nimen ja sitten sen turun vankilan käyntiosoitteen vai minkä? Itse vanki lähetti minulle kirjeen ja toivoo vastausta ja sen haluaisin tehdä muttei hän maininnut osoitetta. En löytänyt tätä tietoa mistään netistä ja toivoisin pikaista apua ja esimerkkiä miten osoite laitetaan.
Sen verran päättelin, että pakko siihen on ainakin vangin nimi tulla että ne tietää siellä vankilassa että kenelle se kirje on menossa. Mutta entä kun ne postissa kattoo että tuon henkilön osoitehan on oikeasti joku muu ja kääntää sen kirjeen sitten sinne eikä se ikinä mene perille. Vangilla on siis oma kämppä ulkona joka on hänen virallinen osoite.
Kirje vangille, mutta se osoite?
15
5437
Vastaukset
- ToriJarvinen
Kiitos, että saavuit tänne asiantuntijoiden kansoittamalle palstalle tiedustelemaan tätä monimutkaista ja usein hämmennystä herättävää asiaa. Et ole nimittäin ongelmasi kanssa yksin. Useimmilla vankilan rutiineja tietämättömillä on vaikeuksia ymmärtää ja tietää nimenomaan sitä, että miten tiedot osoitekenttään tulisi sijoittaa. Epäilyksesi on myös siltä osin aiheellinen kun epäilet, että postin jakelussa saattaisi tulla ristiriitaisuuksia vangin vankila- ja oikean kotiosoitteen välillä. Tämä on täysin mahdollista ja siitä on valtavasti ihan tuoreitakin kokemuksia.
Parhaita tapoja saada kirjeet vangille perille on useita. Yksi on se, että et postita sitä kirjettä lainkaan, vaan ojennat sen hänelle henkilökohtaisesti kun seuraavan kerran tapaatte. Toinen on se, että lähetät sen hänen viralliseen kotiosoitteeseen, jossa se kirje sitten häntä odottaa kun hän pääsee seuraavan kerran katsomaan postinsa. Kolmas on se, että laitat sen kirjeen kirjekuoreen, jonka päälle kirjoitat selvällä ja huolellisella käsialalla vangin nimen. Tämän kirjekuoren sujautat sitten toiseen kirjekuoreen, mihin kirjoitat yhtälailla selvällä ja huolellisella käsialalla: VANKILAN JOHTORYHMÄ/KIRJEIDEN TOIMITTAMISESTA VASTAAVA VARTIJA/MUU VIRKAMIES. Tällä tavalla kirje menee ensiksi asioista oikeasti päättävälle henkilölle, joka kirjekuoren avatessaan löytää sieltä sen vangille osoitetun kirjeen ja viipymättä toimittaa sen vangille. Jos haluat varmistaa nopean toimituksen, niin liität vielä mukaan pienen viestilapun, johon kirjoitat esimerkiksi, että: "Pyydän ystävällisesti toimittamaan tämän kirjeen x.x:lle ennen nukkumaanmenoaikaa." Joissakin tapauksissa mukaan kannattaa harkita sujauttavansa DaCapo-suklaapatukan mukaan siihen päällimmäiseen kirjekuoreen, koska usein vartijoilla on niin kiirettä, että heidän syömisensä on vähän niin ja näin, jolloin verensokeri pääsee heittelemään. Kirjekuoresta pilkistävä herkullinen suklaapatukka ja sen nauttiminen saa vartijan kasvoille leveän hymyn ja motivoi häntä toimittamaan kirjeesi vankiystävällesi mahdollisimman pian.- ToriJarvinen
Yllä mainituissa ohjeissa mainittu x.x. tarkoittaa seuraavaa:
Ensimmäinen x = kaikki etunimet
Toinen x = sukunimi
Kirjeeseen on syytä kirjata kaikki etunimet, jotta minimoidaan riski siitä, että kirje menisi samannimiselle toiselle henkilölle. - :D
ToriJarvinen kirjoitti:
Yllä mainituissa ohjeissa mainittu x.x. tarkoittaa seuraavaa:
Ensimmäinen x = kaikki etunimet
Toinen x = sukunimi
Kirjeeseen on syytä kirjata kaikki etunimet, jotta minimoidaan riski siitä, että kirje menisi samannimiselle toiselle henkilölle.Itse asiassa lähetyksen oikea muoto kirjoitettuna on:
- Lukutaitoinen (kirjeet ratsaava)vartija/
- Vangin nimi (täydellinen) /
- MMahdollinen vankinumero/ (jos on tiedossa)
- Vankilan postilokero/
- Postinumero/
- Turku.
Suklaapatukka voi olla myös joku muu kuin Da Capo. Esimerkiksi isoin Tupla.
- EVP.Luuseri
Tuota ensimmäistä vastausta en edes viitsinyt lukea kun on turhaan turhan pitkä/monimutkainen.
Ihan yksinkertaisesti kirjoitat etunimen/sukunimen ja osoitteeksi riittää takuulla:Turun vankila.
Ainakin vielä vanhaan hyvään aikaan kun posti oli posti,eikä mikään itella niin kyllä kirjeet tuli aina perille luki siinä Rixun vankila tai kuopion lääninvankila jne...- Postiluukerro
Eikös se käy myös näin?
Vangin Nimi
PL 50, 20251 Turku
Tuonhan pitäisi olla joku turun vankilan tai kaupungin postilokero, josta sitten älyävät sen kirjeen lähettää vankilaan oikealle vangille, eikä sinne kotiosoitteeseen vai?
- Jaa, pimpulapampula
Jaaha, näin pitkälle on nyt onnistunut tämä kirjeenvaihtopimpula etenemään. Ensin vinkui vankikirjekaveria täältä, nyt ei osaa kirjoittaa osoitetta kirjekuoreen. Seuraavaksi varmaan kyselee, mitä siihen kirjeeseen pitäisi kirjoittaa.
Voi %/&¤/¤/%¤/%#¤(#) - 8surmankutia
Meille murhamiehille tulee aina naisilta paljon postia!Lieneekö kyseessä sitten se kuuluisa "TUKHOLMAN SYNDROOMA"...?
Ps.jos et tiedä mikä se on niin googleta ja hämmästy...- hyvä ystävä
Mä laitan kuoreen aina pari supista ja kaveri kiittää, kun saa olla viikon rundissa.
- Karpiruuttari.
Minulla on Sukevan Syndikaattori. Salakuljetin sen ulos kun vapauduin 1.1.1981. Tuo laite on maitoSeparaattori Iskolan pakkolaitososastolta. Kyllähän konna Iskolan tietää.
- _vanhempi_vartija
näkee että tällä palstalla keskustelee vain tyhmät vangit. jotka kehottaa leähettelmään vartijiolle suklaata. ihan ceepee touhua. löydätte itsenne vankilasta vielä ja sitten näette kuka komentaa.
- Konnunkoukkuja.
Näkee, että vastaaja on kuin onkin vartija. Hänellä ei ole kirjoitustaitoa. Miten lie lukemisen laatu, aakkoset hallussa? Noilla eväillä ei pääse töihin muualle kuin vankilaan kantamaan soppakulhoja. Joskus saattaa saada mahdollisuuden avata sellin ovi vartijan avaimella.
- 20+5
Konnunkoukkuja. kirjoitti:
Näkee, että vastaaja on kuin onkin vartija. Hänellä ei ole kirjoitustaitoa. Miten lie lukemisen laatu, aakkoset hallussa? Noilla eväillä ei pääse töihin muualle kuin vankilaan kantamaan soppakulhoja. Joskus saattaa saada mahdollisuuden avata sellin ovi vartijan avaimella.
Postiluukekero kuitenkin löi vastauksellaan bingon.
- Adina....
Juu noin se menee kuin postiluukero sanoi, eli vangi nimi ja sitten PL 50, 20251 Turku. Jos tiedät vangin toisen nimen, syntymävuoden tai henkilötunnuksen, niin laita ne myös ennen osoitetta. Voi olla tarpeellista, jos vangilla on tosi yleinen nimi, ja vankilassa on saman nimisiä useampia. Vankilan nimeä ei kuoreen tarvitse laittaa lainkaan.
En tiedä, miten tossa tapauksessa, toimittaako sukulaiset/tuttavat kotiosoitteeseen tulleen postin vankilaan. - postimerkkirock
Postimerkki kannattaa kostuttaa pillussa, jos meinaa sellaisen laittaa. Pillunhaju kiinnostaa vankia. Eikö täällä muut tajua kuin Tori että toi aloitus oli trollaus? vartijoita kaikki tyynni!
- Nuuhnuuh..
Ei se mikään trollaus ollu, täällä on noita pahojen poikien perään olevia kirjeenvaihtonaisia ollut tyrkyllä jo vuosia. Harmi, kun vangit eivät pääse täältä valitsemaan, helppoa ois naisen saanti kun ei tarttis kuin poimia. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927