Toisen omaisuuden anastaminen

röyhkeät varkaat

Tutulta vietiin ulkovarastosta isomäärä irtainta tavaraa. Moottorisahoja, raivaussahoja, rakennustarvikkeita huomattava määrä. Jos laittaa nettiin anastettu moottorisaha, tulee tosi paljon anastustietoja. Minne tämä tavaramäärä kuskataan eteenpäin? Yöaikaan anastetaan kun talonväki nukkuu. Tiedossa tuntui olevan sähkösulakkeiden paikat. Onko takana henkilö joka on työskennellyt työmaalla, yksi epäilyttävä oli lattianvaluporukassa. Merkatkaa kaikki oma omaisuus vaikka maalilla. Ei estä mutta tekee pientä kiusaa.

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työllistäjän helmet

      Työkokeiluissa on porukkaa, joka on töissä sen aikaa, että selviää työpaikan kuviot. Sitten ostelemaan firman piikkiin niin pitkään, kun pystyy. Sitä seuraa paikkakunnan vaihto ja sama uusiksi,

    • määmy

      Oletettavasti osa menee ulkomaille, osan myyvät ilmoittamalla osa menee omaan käyttöön.

      Poliisilta voi kysyä mistä saa merkintäkynän, sellaisen jolla voi piirustaa firman nimen metalliin ja näkyvälle paikalle.

      Muoviosat on yleensä sellaisia, mitkä pystyy vaihtamaan.

      Kyse voi myös olla ammatikseen varastava porukka.
      Aikanaan kun opiskelin Lohjalla, kertoi luokanvalvoja, et kameraliikkeen omistajalla oli autonsa takakontissa uusia kameroita ja auto omakotitalon autotallissa. Silti varastivat auton kameroineen.

    • ....................

      Joo oon kyllä huomannut. 4 aikaan on semmoinen "suden hetki" silloin kun kaikki nukkuu. Itse olen ollut vartijana töissä ja tiedän varsin hyvin. Nimi kannattaa laittaa omaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      204
      3552
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3210
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe