Kuinka renkaat kuluvat.

Autossani Honda CR-v/03, on 225/60/16 talvirenkaat, jotka ovat keskeltä enemmän kuluneet, olen kysellyt rengas miehiltä, olenko ajanut liian korkeilla rengaspaineilla?. Toiset kertovat että olen, toisten mielestä rengapaineet ovat liian matalat. Miten on ammatti-ihmiset miten päin ne pitäisi olla. Tidosta kiitollinen.
4173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nykyrenkaat kuluvat keskeltä jos olet käyttänyt liian pieniä paineita, jos et usko miin kysy vaikkapa rengasliikkeestä.
Ennen vanhaan joskus 70-80-luvulla renkaat toimivat juuri päinvastoin johtuen niiden rakenteesta ja muodosta ja Esson papat vannovat vieläkin tähän vanhaan tietoon.
nimim. yhdet renkaat pilannut.

Äänestä

Ne kuluvat vain alapuolelta. Ja paineen pitäisi olla niin päin että on sopiva.

Äänestä
  • voi kun hauskaa ja älykästä huumoria ja ihan uuttakin vielä samaan hintaan, kiits!

    Äänestä

Luultavasti liian matalilla, niinkuin aikasemmin sanottiin. Viime talven pitkät/kireät pakkasetkin varmaan vaikuttanut siihen että matalalla paineella ajeltu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rasi kirjoitti:

Autossani Honda CR-v/03, on 225/60/16 talvirenkaat, jotka ovat keskeltä enemmän kuluneet, olen kysellyt rengas miehiltä, olenko ajanut liian korkeilla rengaspaineilla?. Toiset kertovat että olen, toisten mielestä rengapaineet ovat liian matalat. Miten on ammatti-ihmiset miten päin ne pitäisi olla. Tidosta kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu