inhottava merkkailu..

huahuachi

miten siis saada jo aikuinen chihuahua uros lopettamaan sisälle merkkailun ja tekemään asiansa ulos? Kun ei hyit auta, ja toisaalta tuntuu että syy on itsessäni kun en ole jatkuvasti ulkoiluttamassa.. onko chihuilla siis vain niin pieni rakko, etteivät ne pärjää esim. 6h kotona yksin pissaamatta? Ja kun nyt kylmäkin jo tulee, niin alkaa tuo ulkona käyminen olla niin minulle kuin koirallekin epämukavaa..

Voisiko chihuahuan saada oppimaan hiekkalaatikolle tarpeilleen? (tähän asti käynyt siellä muutaman kerran kissankakkaa kaivelemassa)

7

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhuikh

      Onko johtajuusasia selvä vai pomottaako koira sinua ? Chihuahuaurokset ovat usein luonteiltaan melko kovia, eli saattavat alkaa hallitsemaan perhettään ja kotiaan, joten niille on osoitettava paikka laumassa. Lisäksi chihuahua tarvitsee paljon liikuntaa ja aktivointia.

      • huahuachi

        Mielestäni koirani ei kyllä millään tavalla yritä pomottaa minua.. vai onko se sisälle pissailu ainoa selvä merkki pomottelusta? Itse en ainakaan ole muuta huomannut.


    • Harmittavaa mutta

      Chihuilla merkkailu myös aikuisiällä hyvin tavallista. Kastrointia suosittelisin..

      • kjhuikh

        Jos koulutus auttaisi, niin kannattaakohan kastroida ? Aloittajan kannattaa alkaa harrastamaan koiran kanssa reippaasti vaikkjapa tokoa tai agilitya, jossa koira pääsee purkamaan energiaansa ja oppii omistajan olevan johtoasemassa. Koiraa koulutetaan tottelemaan, eikä anneta periksi ennen koiraa.


    • Huhuhuhuhu

      No ei se merkkailu ole todellakaan mikään johtajuusongelma, huoh... Niin 90-lukua.

      Meillä harjakoira merkkaili myös sisälle, mutta oli ahdistusta ja muuta turhautumista. Riittävä ulkoilu, paljon kehuja, säännöllisyys ja aktiviteettia, niin johan loppuu!

    • Oiskohan lähistöllä

      joku narttukoira juoksulla?
      Silloinhan kaikki alueen uroskoirat ovat enemmän tai vähemmän 'sekaisin' ja niiiiin polleeta poikaa että...

    • hiuahua

      Minun pieni narttu chihuni pissii lattialle, kun on sen mielestä aiheellista saada huomiota. Iältään tuo on 1,5 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      333
      11496
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      37
      3498
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      102
      2803
    5. 92
      2666
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      47
      2482
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      155
      2394
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2294
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe