inhottava merkkailu..

huahuachi

miten siis saada jo aikuinen chihuahua uros lopettamaan sisälle merkkailun ja tekemään asiansa ulos? Kun ei hyit auta, ja toisaalta tuntuu että syy on itsessäni kun en ole jatkuvasti ulkoiluttamassa.. onko chihuilla siis vain niin pieni rakko, etteivät ne pärjää esim. 6h kotona yksin pissaamatta? Ja kun nyt kylmäkin jo tulee, niin alkaa tuo ulkona käyminen olla niin minulle kuin koirallekin epämukavaa..

Voisiko chihuahuan saada oppimaan hiekkalaatikolle tarpeilleen? (tähän asti käynyt siellä muutaman kerran kissankakkaa kaivelemassa)

7

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhuikh

      Onko johtajuusasia selvä vai pomottaako koira sinua ? Chihuahuaurokset ovat usein luonteiltaan melko kovia, eli saattavat alkaa hallitsemaan perhettään ja kotiaan, joten niille on osoitettava paikka laumassa. Lisäksi chihuahua tarvitsee paljon liikuntaa ja aktivointia.

      • huahuachi

        Mielestäni koirani ei kyllä millään tavalla yritä pomottaa minua.. vai onko se sisälle pissailu ainoa selvä merkki pomottelusta? Itse en ainakaan ole muuta huomannut.


    • Harmittavaa mutta

      Chihuilla merkkailu myös aikuisiällä hyvin tavallista. Kastrointia suosittelisin..

      • kjhuikh

        Jos koulutus auttaisi, niin kannattaakohan kastroida ? Aloittajan kannattaa alkaa harrastamaan koiran kanssa reippaasti vaikkjapa tokoa tai agilitya, jossa koira pääsee purkamaan energiaansa ja oppii omistajan olevan johtoasemassa. Koiraa koulutetaan tottelemaan, eikä anneta periksi ennen koiraa.


    • Huhuhuhuhu

      No ei se merkkailu ole todellakaan mikään johtajuusongelma, huoh... Niin 90-lukua.

      Meillä harjakoira merkkaili myös sisälle, mutta oli ahdistusta ja muuta turhautumista. Riittävä ulkoilu, paljon kehuja, säännöllisyys ja aktiviteettia, niin johan loppuu!

    • Oiskohan lähistöllä

      joku narttukoira juoksulla?
      Silloinhan kaikki alueen uroskoirat ovat enemmän tai vähemmän 'sekaisin' ja niiiiin polleeta poikaa että...

    • hiuahua

      Minun pieni narttu chihuni pissii lattialle, kun on sen mielestä aiheellista saada huomiota. Iältään tuo on 1,5 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      282
      6387
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3419
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      3001
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2547
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1862
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1602
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      199
      1582
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1491
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1438
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      88
      1353
    Aihe