Wilbur Smith

siya

Olen useasti kehunut Wilbur Smithiä parhaaksi kirjailijaksi. Seikkailu, Afrikan kuvaus ja henkilöhahmot ovat olleet uskottavia. Kirjojen juonet ovat edenneet loogisesti, turha lörpötys ja väkivalta on pois, asia kerrotaan niin kuin se on, esim sotakuvauksissa.

Mutta nyt, uusin kirja Vaaran vesillä oli ihan hirveä pettymys. Jos olisin lukenut tietämättä kirjailijaa, olisi kirja varmaan jäänyt kesken. Turhaa sivujen täyttettä henkilöjen ulkonäkökuvauksilla (uskon vähemmästäkin, että joku on kaunis/komea, sitä ei moneen kertaan täydy kuvata), seksin ja väkivallan kuvauksilla. Juoni oli heppoinen, kunhan nyt jotain kirjoitan tyyliin.

Edellinen kirja Keihästen sankarit oli hyvä, siinä oli vanhaa hyvää Wilburia.

Kun sitten taas sitä edellinen Niilin valtias oli todella huono. Tämä ihmetytti jo silloin, mutta yhden pettymyksen voi aina kestää.

Nyt vaan tuli toinen, pettymys on iso. Ebpä tiedä ostanko enää tulevia Wilbureita, vaikka niitä komea rivistö kirjahyllyssä on. Ja niistä riittää aina keskusteltavaa vieraidenkin kanssa. Nyt en vaan enää voi kehua häntä kirjoittajana, en voi sanoa "lue mikä vaan, kaikki on hyviä".

Onneksi on vielä Ken Follett ja uusin kirja piristämässä.

Mielipiteitä Wilbur Smithin kirjoista vastaanotetaan, kiitos.

7

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukijamies

      Samanlaisia havaintoja. Olen lukenut koko herran tuotannon useampaan kertaan ja kerännyt hänen kirjansa. Iän myötä hänelle on minusta tullut kiire juonen rakentelussa eikä samanlaista kutkuttavaa jännitystä ole enään saatu aikaiseksi. Hiukan malttamaton fiilis on tullut kaiken kaikkiaan. Saman havainnon olen ollut tekevinäni viimeisen kolmen kirjan osalta vaikka ehkä viimeistä (Vaaran vesillä) lukuun ottamatta niistä kuitenkin pidinkin. Vaaran vesillä mässäili aikaisempaa enemmän sairailla seksikohtauksilla ja jotenkin ne yksityiskohtaiset kuvaukset vain puistatti. Kyllähän monenlainen erotiikka on aina kuulunut Wilburin kirjoihin mutta nyt mentiin jonkin näkymättömät makurajan yli piirun verran liikaa. Onhan miehellä jo ikääkin - kai se jossakin näkyy. Conn Iggulden voisi ehkä olla potentiaalinen manttelinperijä... Suosittelen erityisesti Tsingis kaanista kertovaa sarjaa ja hän julkaisee kirjan joka vuosi kun Wilburin julkaisuja on saanut aina odottaa kaksi vuotta!

    • siya

      Kiitos vinkistä. Täytyy lukea Igguldenin kirja, onkin ihan uusi tuttavuus.

    • nani

      Nuorempana tykkäsin Wilburista, sitten tuntui että nehän ovat valkoisen miehen ylistämistä vaan :/

    • sampo

      Lapsellista löpsötystä. Kyllähän Wilburin kirjoista uskottavuus on kaukana. Jo lähtökohtaisesti siellä on muka mustia, jotkut jopa kuninkaallisia, jotka ihailevat jumaloivat päähenkilöitä ja seuraavat häntä vaikka kuolemaan. Jättävät perheensä ja kaiken muun päästäkseen seikkailemaan. Poikakirjojen höpinää.

      Kirjailijan tyyli on kuitenkin mukaansa tempaava, rakenteet hyviä, juonien kuljetus sujuvaa. Taustalla on villi, eksoottinen Afrikka. Ei ole ihme, että miljoonat vilisee. Wilbur Smithin kohdalla on vain niin kuten monen muukin kirjailijan. Aihe on kaluttu loppuun, alkaa itsensä toistaminen, ikä painaa, uusiutumaan ei enää kykene. Samahan pätee myös Stephen Kingiin

    • 11+2

      minä ainakin tykkäsin Vaaran vesillä-kirjasta kuten myös muista wilburin kirjoista.
      Ken Follett on myös hyvä ja nyt olen alkanut lukea Lee Childin kirjoja.
      Iggulden ei oikein uppoa, liian pitkäveteistä lukea, jotenkin semmosta jahkaamista
      Sandra Brown tekee myös hyviä kirjoja.

    • Kolahti

      Äijä on 84 vuotias, annettakoon se anteeksi, että niilin valtiaassa Taita haluaa munansa takasin...Kaikilla kirjailijoilla on huonoja romaaneita välillä,eihän timpurikaan oo täydellinen joka päivä😎

      • sampoooo

        ...ja Faarao 2017 on pohjanoteeraus. Väkivaltamässäilyä, pornoa, jumalolentoja siittämässä kuolevaisille... Alkuperäisestä eunukkipelkuri Taitasta on kasvanut sotasankari vanhentumaton kummajainen... Kirjaa lueskelee harpallellen sieltä täältä... Huoh ja hohhoijaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      124
      3151
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1192
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe