voiko oireena olla akillinen

Ulkosuomal

verenpaineen nousu?Minulla ollut taannoin pari kertaa aamiaisen jalkeen "kohtaus" huono olo ,omituinen,verenpaine noussut 199/110,aidin puoleisella serkulla keliakia,mulla muuten ollut aiemmin ilamvaivoja,sitten loysa vatsa nyt ummetusta,suupieliin punaista ihottumaa,kuin puutostaudis,tekeeko keliakia myos ruokatorven limakalvoille haitta jos syo viljaa?

4

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso vituttuuuuuuuus

      kyllä voi. tosin en omista verenpainemittaria niin en voi sanoa nousiko verenpaine - mutta mulla on joskus tullut sellainen anafylaktista shokkia muistuttava olo - sydän hakkaa hulluna, hengitys pätkii, olo kuin maratonin juosseella vaikka sängyssä makasin. syynä gluteenin nauttiminen (ilmeisesti)

      multa otettiin vasta-aineet viime viikolla ja odottelen tuloksia. odotellessa päätin kokeilla nyt ainakin tän viikonlopun gluteenittomalla ruokavalaiolla - ja täytyy sanoa että oloni on paljon parempi.

      tiedän ettei pitäisi tehdä ruokavaliomuutoksia ennen gastroskopiaa, mutta en vain jaksa odottaa enää hetkekään, kun ei voi tietää meneekö vaikka kuukausi kun pääsee sinne tähystykseen. Tuntuu niin kauhealta ajatukselta oikeen tieten tahtoen tehdä oloansa huonoksi , joten en usko että jaksan odottaa gastroskopiaan asti. no viikon päästä tiedän mitä vasta-aineet näytti.

      en tiedä kuinka pitkään mulla tätä kerkesi jatkua, mielestäni vasta kesällä alko vatsaoireet mutta muuten on ollut hiustenlähtöä, paskaa oloa, silmät kutiaa ja punaiset, vatsaoireet (turvotus, ilmaa, ruoka ei imeydy, ulosteet kellertäviä öljyisiä ruoanpaloja seassa)

      • Muut oireet

        Muista oireistasi hiustenlähtö, (v-mäinen) olo, kutiavat silmät ja turvotus kertoisivat myös kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Tosin "sydän hakkaa hulluna, olo kuin maratonin juosseella" viittaisi liikatoimintaan. Kilpirauhasen vajaatoiminnan ja keliakian on todettu olevan toisistaan "riippuvaisia", mikä mainitaan myös tietopankissa:

        http://www.kilpirauhanen.com


      • asdfasdfqqqqqq
        Muut oireet kirjoitti:

        Muista oireistasi hiustenlähtö, (v-mäinen) olo, kutiavat silmät ja turvotus kertoisivat myös kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Tosin "sydän hakkaa hulluna, olo kuin maratonin juosseella" viittaisi liikatoimintaan. Kilpirauhasen vajaatoiminnan ja keliakian on todettu olevan toisistaan "riippuvaisia", mikä mainitaan myös tietopankissa:

        http://www.kilpirauhanen.com

        juu, tiedetään. mutta nuo vatsaoireet kuitenkin keliakian puolelle.

        ja siis tota öö ei mulla oo tota tykytystä kuin vain sillon ollut jos oon syönyt gluteenia. eli ei oo liikatoimintaa.

        vajaatoiminta täysin mahdollista sen sijaan on.


    • kaunis kiitos!

      kiitos,mulla ollut 2 kertaa tuollainen "kohtaus" aina aamupalan jalkeen,(ihan norm.paahtoleipaa jne.)olin ensiavussa kaikki arvot ok jne.ei mitaan syyta loydetty,huomasin myos suupielet punaiset kuin joku puutostauti(rauta,b- vit?).Nyt aloitin gluteeniton ruoka ja syon hiukan rautaa ,kokeilen auttaako.Menen sitten lisatutk kun tulen Suomeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      74
      4036
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2151
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      237
      1406
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      153
      1380
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      116
      1207
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1178
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1089
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      7
      1056
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      994
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      926
    Aihe