Vem hittade på ordet pakkoruotsi ?

mårran

Den dumbommen som lanserade ordet pakkoruotsi borde tvingas att läsa svenska i minst fem år.Tidigare läste ungarna snällt det andra inhemska språket och ingen visste att man måste hata det.Nu tror ungarna att de blir psykiskt misshandlade på svenskalektionerna.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grannen

      hata, varför det ? man får nog tänka efter vem det är som ger ungarna deras värderingar ?
      jag märker själv som förälder hur mycket man har kunnat påverka vår barnets värderingar och det är inte lite det, både på gott och ont.

      • negativt ?

        Det är vi föräldrar som är förebilder,men om nu föräldrar hela tiden talar om vilket onödigt språk svenskan är,inte tror jag att barnen jublande går till svenskaletionerna.


      • 3113w
        negativt ? kirjoitti:

        Det är vi föräldrar som är förebilder,men om nu föräldrar hela tiden talar om vilket onödigt språk svenskan är,inte tror jag att barnen jublande går till svenskaletionerna.

        Läste någonstans att någon på SUOMALAISUUDEN LIITTO först började använda pakkoruotsiordet ?Det kunde man väl tänka sig.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe