Kuinka kauan mahataudista kestää parantua? Tiedän että mahan/suoliston paraneminen kestää kauan, mutta minulla kestänyt jo 2 kuukautta?
Olin n. 2kk sitten mahataudissa n. 2vko ja siitä lähtien ollut ongelmia mahan kanssa. On ollut huonoa oloa, turvotusta, suolisto pitänyt hirveää meteliä.. Nyt olen taas mahataudissa. Voiko olla etten ole kunnolla parantunut edellisestä vai taas uusi pöpö? Olen syönyt melkein koko ajan maitohappobakteereita ja välillä syönyt useammankin pillerin päivässä(joku relatabs kai, basic kapseli, saa syödä max 4 päivässä..). Kenelläkään mitään ohjeita miten päästä eroon tai ainakin vähentää oireita? Auttaako apteekista ostettavat lääkkeet?
Mahataudista paraneminen?
10
962
Vastaukset
- gastriittinen
Mahatauti pöpöt voivat kuulemma aiheuttaa jossakin tilanteessa jopa gastriitin eli mahalaukun tulehduksen. Kannattaa kyllä jo tuossa vaiheessa käydä lääkärillä, jos 2 kk kestänyt oirehdinta jo.
- 1.L-a,2.L-b,3.Bif
Teit virheen mhb.n kanssa! Minkä:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteerien-kaytossa-tehdyt-virheet/
UKK:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-usein-kysytty-probiootti-bakteereistamhb/
Rahastavia mhb-tuotteita löytyy pivin pimein. Käyttökelpoisia mhb-tuotteita hyvin vähän:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/ - eroon taudista
Kannattaa kyllä lääkäriin mennä jos noin pitkään on jatkunut. Itelläni oli reilu 3 viikkoa maha sellainen että mitä tahansa söi, kaikki tuli lähes nesteenä pihalle. Join vanhaa greippilimsaa sillon josta sen mahataudin sain. Apteekista sain jauheen millä sain vatsan rauhoittumaan. Kannattaa välttää kaikkea mausteista ruokaa ja syödä neutraalia ruokaa.
- älkää rutisko
eipä ainakaan ummeta ;-)
ensiapuna vois vielä kokeilla vanhoja kunnon hiilitabletteja, niillä itekki sain aikanaan noin 2 vk kestäneen ruikun loppumaan. kakka on mustaa sitte jonku aikaa, mutta ei siitä kantsi hermoilla.MUTTA HUOM! HUOM! juo sitten suht reippaasti vettä, nimittäin ne imee nesteen ja etenkin jos hikoilee niin voi käydä niin ettei pissa tule koko päivänä ja jos sitte tulee niin melkosta väkerrystäja väri on kuin tervaa päästelis.
- 12
Mulla kesti kuirutauti 2 viikkoa ja sitte muistin vanhan kikan. Ota perunajauhoja lasi puolilleen ja vettä sekaan. Juo kaikki kerralla ja sen jälkeen käyt kerran ja se on siinä.
- Lääkäriin pian
Aloittaja mene lääkäriin. Tiedän tapauksen, jossa vastaavanlaiset oireet ja ongelman pahentuessa todettiin suoliston kiertymisestä tukkoon. Välitön leikkaus oli tällöin ainoa hoitotoimen pide. Tutkituta itsesi, mitään mahatautia ei pidä potea 2 viikkoa pidempään ilman lääkärin tutkimuksia.
- mahavaivainen
Kiitos vastauksista. Olen käynyt pariin otteeseen terveydenhoitajalla puhumassa ja epäillään johtuvan psykosomaattisista syistä(kuulemma stressaan vaikka en itse tunne sitä, luultavasti alitajuntaista..). Tilannetta pahentaa kun jännitän mahaa vielä sen lisäksi.. Kuulemma katsotaan pari kuukautta kun koulu loppuu.
Yksi ongelma tässä on se, että olen jo valmiiksi hoikka ja lievästi alipainoinen ja olen laihtunut tänä aikana pari kiloa(ei kuulosta paljolta mutta kyllä se näkyy) ja pitäisi lihottaa, muttei onnistu kun ei voi huonon olon takia syödä. Toivottavasti tämä nyt menee ohi kun koulu loppuu..
- absoluuttio
Otappa Alkosta Jägermaisteria iso pullo ja juo samalta istumalta puolet siitä ja seuraavana päivänä loput. Kyllä muuten auttaa!
- suolisto-ongelmat
Mitä jos menisit suoraan lääkärille. Laihtuminen, ruokahaluttomuus, suolentoiminnan muutokset voivat olla merkkejä jostain vakavammasta. En tiedä mikä noiden maitohappobakteerien osuus on voinut olla, mutta minusta sinä kuulut lääkärin vastaanotolle, etkä mihinkään stressikontrolliin.
Ole fiksu ja mene lääkäriin. Terkan täti on nyt vähän passiivisen oloinen sinun hoitosi suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535500Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo933389Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453289Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L752458SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral542341Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751877Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991685Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal211048Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71046Kuinka kauan
Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä63933