Migard 2.5mg

Juuri kävin hakemassa reseptin..voisitteko kertoa omia kokemuksianne,miten on toiminut,sivuvaikutukset jne..?
711870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Migard paras tähän mennessä kokeilluista. Pitkäkestoisin vaikutus ja vähiten sivuvaikutuksia. Itsellä saattaa tuntua lievää pahoinvoinnin tunnetta n. tunnin päästä lääkkeen otosta mutta menee äkkiä ohi. Olen käyttänyt mm Imigrania ja Maxaltia. Suosittelen Migardia vaikka tietenkin vaikutus ja sivuvaikutuksetkin voi olla yksilöllisiä.

Äänestä
  • Itselläni myös ennen Maxalt 10mg,mutta migreeni tuli muutaman tunninpäästä takaisin..jostain syystä eivät ole minulle antaneet tuota Imigrania. Onko siinä jotenkin enemmän sivuvaikutuksia vai miten? Luin jostain,että se vaikuttaisi nopeammin ja vaikutuksen pitäisi kestää yhtä kauan,kuin Migard 2.5 mg.

    Äänestä

Mä taas olen kuullut, että Imigranin vaikutus on huomattavasti lyhyempi kuin Migardin.

Äänestä

Imigran on tehokas, erittäin tehokas, jos sen ehtii ottaa heti ensimmäisen vihlaisun tuntuessa. Mikäli särky ehtii kohota huippuunsa, on Imigranin ottaminen jo vähän turhaa kivunlievitykseen - pahoinvoinnin pitää kuitenkin poissa. Näin se minulla ainakin toimii ja on toimimatta.

Äänestä

Mulla Migard ei vie pahaa kohtausta pois, neurologi määräsi kohtaukseen Zomig 5 mg Migardin. Migard on hidasvaikutteisin ja pitkäkestoisin triptaani. Imetysaikana mun piti olla imettämättä 8 tuntia Zomigin ottamisen jälkeen, mutta 24 tuntia Migardin jälkeen.
En oo kylläkään huomannut että Migard estäisi mulla uusia kohtauksia, eikä sen teho yksinään riitä viemään kohtausta pois. Joten en juurikaan käytä sitä. Toki jokainen on yksilö, voihan se olla jollekin muulle tehokas, ja varmasti siinä on lievemmät sivuvaikutukset kuin "järeämmissä" triptaaneissa.

Äänestä

Mulla oli ensin itselläni almogran ja aiheutti sen että särky kyllä loppui mutta pahoinvointi jäi. Migardin kanssa sama juttu, paitsi että särkykin jäi jomotukseksi ohimoille sen ottamisen jälkeenkin. Tosin itselläni on niin voimakas tuo migreeni että ei siihen ole pahemmin auttanut muu kuin lääkärien lihakseen laitettavat lääkkeet.

Äänestä

Minulla pelkästään Migard ei auta, vaan otan samanaikaisesti Panacodin niin kipu loppuu, mutta tilalle tulee julma väsymys. Olen kokeillut Almograania, Imigraania, nenäsumutteita yms. mutta parhaiten toimii Migard yhdessä Panacodin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Migreenitär kirjoitti:

Juuri kävin hakemassa reseptin..voisitteko kertoa omia kokemuksianne,miten on toiminut,sivuvaikutukset jne..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu