Joskus jos pääsisimme matkustelemaan niin minne ja miksi?

Hakkeliini90

Hei kaikille!

Vaikka olen vasta 21-vuotias niin olen alkanut tehdä suunnitelmaa elämälleni mitä kaikkea haluan kokea, nähdä, kuulla ja tuntea. Nyt vaiheessa olisi matkailu. Ja ikinä en ole muuta kuin Ruotsissa käynyt. En usko, että minulla ja miehelläni tulee olemaan rahaa hirveästi tulevaisuudessa minun henkilökohtaisesta sairaudestani johtuen mutta sairaus ei kuitenkaan estä minua matkustelemasta yhtään mihinkään. Sen sijaan haluaisin päästä edes kolmeen eri maahan elämässäni. Italia on aina ollut eräs suosikkini johtuen sen kulttuurista, nähtävyyksistä ja ruuista. Mutta kertokaapas te, hyvät lukijat, kolme parasta matkailukohdetta ulkomailla ja perustelut. Ei tarvitse välttämättä olla itse edes käynyt kyseisissä maissa mikäli tietää niistä jotain mikä oman mielenkiinnon herättää.. En haluaisi käydä kaikkia maailman maita läpi netistä ja lukea millaista on missäkin :) Mutta itse olen Italian lisäksi ajattelut Australiaa ja mieheni haluaisi palmujen alle lepäämään sekä johonkin missä kiipeillä tai vaellella mutta kuitenkin opas mukana. Ja Islannin kuumat lähteet ovat hänestä ihan must juttu :) ..mikäli lottovoitto joskus tulisi tai muuten vain saisi ylimääräistä rahaa (ja paljon) niin hommaisin vaikka henkilökohtaisen oppaan ja kiertäisin maapalloa ympäri vaikka loppu elämäni.. Mutta siis top 3 maata ja miksi?

P.S. Kertokaa myös yksi Suomessa oleva paikkakunta joka on ihan pakko nähdä :D

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertyuhgfd

      Itselleni Israel on ehdoton ykkös kohde.
      Se on todellinen kansojen sulatusuuni. Kesäaikaan Välimeressä uinti. Keväällä tai syksyllä Kuolleessameressä kelluminen. Pohjoisen vuorilla patikointia ja ehdoton suosikki laavaperäisillä vuorilla hevosratsastus.
      Jerusalemissa vanhoilla kivetyksillä käyskentely , ja Itkumuuri.

    • Vilukissa:_

      Italia on minustakin ihan mielenkiintoinen paikka, joka pitäisi nähdä. Lisäksi haluaisin ajaa junalla Venäjän läpi Kiinaan ja käydä USA:ssa. Suomessa haluaisin käydä Utsjoella. Jos en asuisi Helsingissä niin Helsinki pitäisi kyllä nähdä myös. Kulttuuriin ja yleissivistykseen kuuluu myös mennä ainakn kerran laivalla Tukholmaan ja käydä katsastamassa naapurimaitten pääkaupungit myös.

    • jdjfdföld

      Aloitus saattaa olla provo mutta kerron silti oman näkemykseni niille jotka rahatilanteen vuoksi eivät tahdo päästä reissuun. Kannattaa hyödyntää halvimmat hinnat ja matkustaa paikkoihin, joihin pääsee halvoilla lennoilla ja joissa hotellimajoitus on kohtuuhintaista. Mielikuvat ja todellisuus eivät aina vastaa toisiaan vaan tylsiksi ja värittömiksi kuvitellut paikat tuottavat positiivisen yllätyksen.

      • Avoimin mielin

        Tässä on kyllä perää. Loppujen lopuksi se on ihan itsestä kiinni, miten jonkun paikan kokee. Siihen toki vaikuttaa moni asia, oman mielentilan lisäksi, kuten sää, ja ne ihmiset, joita sattuu kohtaamaan.


    • travelbag

      Makuasia, vaan Intia kiehtova maa. Itse en ole kaynyt, viela unelmana. Poikani sita ylista maasta taivaaseen kaytyaan muutaman kerran, seka etelassa seka pohjoisessa .

      Toinen Marokko, joka tarjoaa kaikille jotain erikoista, siella voi uida, kayda aavikolla, tai hiihtaa. Vaikkakin kallis maa se on kylla sen vaartti. Vieraanvaraisuus on aivan omaa luokkaansa. Turistit tervetulleita kaikki, kukaan ei katso karsaasti.

      Italiassa Venetsia ei veda vertojaan millekaan muulle kohteelle. Ja tuoreet maistuvat pastaruoat !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      167
      4642
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1611
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1437
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      61
      916
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      787
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      747
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      731
    8. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      719
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      710
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      40
      664
    Aihe