V--tu mitä pelleilyä

kyr--intynyt

Eilen juuri yksi pankkiguru filosofoi, että pörssikurssit laskevat vielä muutaman kuukauden ajan todennäköisen taantuman pelon ja Euroopan pahan velkakriisin takia ja että kannattaa odottaa. Nyt sitten taas tänään iltapäivällä oli Kauppalehdessä juttu otsikolla: "Taantumapelko pienenee: USA:n suhdanneodotus löi ennusteet." Mitä tässä pitäisi uskoa? Mikäli entiset merkit pitävät paikkansa, niin viimeistään kahden viikon päästä USA:sta tulee sellaisia uutisia, että työttömyysluvut hipovat ennätystä ja taas tunnelma lässähtää.

Miksi yleensäkin näin lyhyen tähtäyksen talousuutisia ollenkaan julkaistaan? Kustaanko meitä tarkoituksella silmään, jotta markkinat saadaan sahaamaan ylös ja alas ja että jotkut vaan pystyvät käärimään voittoja näinäkin aikoina toisten kustannuksella? Alkaa jo todella ottaa päähän.

6

286

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luntatupaanpääkylmän

      erota tosiasiat pellemarkkinoinnista tai hahamota kokonaisuus eli kaakkoon mennään 3-12kk. tärkeintä olla oma gurunsa ja maalaisjärki päässä mielellään pipoki, näyttää talvi tulevan

    • Rabbe F
    • Vakuusvaje

      Sopulilauma sinkoilee sinne tänne kunkin päivän tärkeimmän otsikon mukaan. Niistä vaihteluista on tietenkin periaatteessa mahdollista tehdä rahaa. Vielä helpompaa on tehdä tappiota.

      Minusta on päivittäistä nykimistä olennaisempaa se, että kurssit laskivat kahden vuoden nousun jälkeen keväällä ja kesällä noin kolmanneksen, mutta syksyllä suuri linja on ollut tasainen jo muutaman kuukauden. Ei vaikuta mitenkään mahdottomalta, että alettaisiin olla pohjilla. Ainakin synkkyyttä on riittävästi ilmassa ja silloinhan parhaat ostokset tehdään.

    • luulisin

      Ja taas pörssikurssit rysähtivät alas. Sen aiheutti tällä kertaa varoitus euromaiden mahdollisesta luottoluokituksen laskusta. Ilmeisesti tällä taas petataan hyviä asetelmia keinottelijoille. Eilenhän Merkel ja Sarkozy jo lupasivat jälleen kerran tiukentaa euromaiden kuria. Sen seurauksena kurssit pompsahtivat ylöspäin. Ennustan, että tulevan viikonlopun kriisikokous menee suurin piirtein näin: Barroso, Olli Rehn ja kumppanit kävelevät huolestuneen näköisinä pitkin pääkonttorin käytäviä ja antavat toimittajille otsa kurtussa asiantuntevan pessimistisiä lausuntoja tilanteen vakavuudesta, antaen ymmärtää, että euron kohtalon hetket ovat käsillä ja maailmanloppu voi tulla millä hetkellä hyvänsä. Sillä välin Merkel ja Sarkozy pitävät omassa kabinetissaan omaa kahdenkeskistä palaveriaan. Koko maailma pidättelee hengitystään ja kaikki valmistautuvat pahimpaan. Kello käy ja pimeys on laskeutunut maapallolle. Sitten, vihdoinkin, vain pari tuntia ennen Euroopan markkinoiden aukeamista Merkel ja Sarkozy pitävät yhteisen tiedotustilaisuuden, jossa he yhteen ääneen kertovat tehneensä päätöksen siitä, että tällä kertaa todellakin pidetään huoli siitä, että mikään euromaa ei enää lipsu annetuista säännöistä ja tavoitteista. Taas maapallolla huokaistaan helpotuksesta, eikä markkinoiden riemulla ole mitään rajoja. Olli Rehnin ja Barroson nähdään kättelevän toisiaan leveä hymy kasvoillaan. Naiset antavat Brysselin päämajan käytävillä poskisuudelmia kuka kenellekin ja kaikki änkeävät yhteiseen ryhmäkuvaan tapahtuman kunniaksi. Pörssikurssit ampaisevat ennennäkemättömään nousuun ja jälleen kerran Eurooppa ja koko maailma on pelastettu seuraaviksi kahdeksi viikoksi.

      Tämän alustuksen sanoma on se, että heti huomenna kannattaa ostaa pörssiosakkeita, koska ensi maanantaina kurssit ovat rajussa nousussa ja sen jälkeen myy ne kahden päivän sisällä, kuitenkin viimeistään ennen seuraavia maailmanloppuhuhuja.

    • Ilmat pois

      Japanilaispankki povasi ensi vuoden loppuun mennessä nousua 22%..., laskee vaan ensin sitä enemmän kuin nousee...
      Osakkeissa on vielä paljon ilmaa, jos vertaa parin vuoden takaiseen niiaukseen.

    • suositus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      295
      1013
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      59
      804
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      65
      728
    4. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    5. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      658
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      58
      630
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      546
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      42
      541
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      495
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      487
    Aihe