rekisteri pennut

Tyhmä kysymys, mutta miten pennut saa rekisteriin ilman kennelnimeä. Eli mitä mun pitää tehdä tai mihin mun pitää ilmoittaa.
9179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • KENNELLIITTO;oon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    EI PITÄIS EES TEETTÄÄ PENTUJA NOIN TIETÄMÄTTÖMÄN.................

    Äänestä

Otat yhteyttä Suomen kennelliittoon ja kerrot tilanteesi, ne sitten neuvoo, mikäli et ymmärrä tuosta linkitetystä ohjeesta.

Äänestä

Sinun pitää olla Suomen kennelliiton jäsen jotta voit rekisteröidä pennut. Teet ensin uroksen omistajan kanssa Sopimus koiran astuttamisesta-sopimuksen (lomake kennelliiton sivuilla). Kun pennut ovat syntyneet teet niistä pentueilmoituksen kennelliittoon liiton sivuilla oma-koira-palvelussa. Kun olet maksanut uroksen omistajalle teidän sopimanne maksut, uroksen omistaja käy oma-koirassa hyväksymässä pentueilmoituksen omalta osaltaan. Kun käytät pennut lääkärintarkastuksessa, ne sirumerkitään, eläinlääkäri merkkaa oma-koirassa tunnistetiedot pentueilmoitukseen, myös paperiversioita oltava kaksi kappaletta mukana, toinen sinulle ja toinen eläinlääkärille, siihen liimataan sirutarrat. Nyt voin käydä oma-koirassa merkitsemässä, että pentueilmoitus on valmis kennelliiton käsiteltäväksi. Koirien rekkarit tulevat sinulle postissa.

Äänestä

En ymmärrä, miksi kukaan muu kuin tuo ylläoleva voinut neuvoa kysyvää? Aika outoa minusta, että sanotaan että soite kennelliittoon, meikset yhtähyvin voi itse neuvoa jos kerran tietää. Koiraväessä on paljon tällästä kummallista kateutta ja kyräilyä :-(

Äänestä

Jos tyhmiä kysyy niin vastaukset on sen mukaisia. Ihan sama jos aloittaja olisi sanonut, että osti auton mutta ei tiedä mistä siihen saa ostaa bensaa...

Äänestä

MIelestäni kysymys ei ollut ollenkaan tyhmä. Tyhmä on jos ei kysy.

Äänestä

Ei tarvitse olla Kennelliton jäsen, eikä käyttää "omakoiraa".
Riittää kun pentujen synnyttyä täytät pentueilmoituksen, uroksen omistaja allekirjoittaa osaltaan kun olet uroksen palkkion maksanut. Pentueilmoon laitetaan sirutuksen yhteydessä tunnistetarrat. Sitten vaan skannaat tai lähetät Kennelliittoon ja saat sieltä laskun, jonka maksettuasi tulee postissa pentujen paperit.
Yksinkertaista!

Äänestä

Mutt amuistathan katsoa omaa rotuasi koskevat PEVISA vaatimukset mikäli on pevisaan kuuluva :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dog kirjoitti:

Tyhmä kysymys, mutta miten pennut saa rekisteriin ilman kennelnimeä. Eli mitä mun pitää tehdä tai mihin mun pitää ilmoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu