Voiko migreeni muuttua pahemmaksi?

Migreenitär

Itselläni ollut nyt 7v samankaltainen migreeni. Alkuun ei tule pahoinvoinnin tunnetta,mutta ellen ota lääkettä,sekin voi tulla.
Olen lukenut muiden kommentteja ja joillakin melko hurjiakin kohtauksia. Voiko itselleni tulla yllättäen sairaalareissuun johtava kohtaus vai ovatko teillä alkaneet jo heti ensimmäisillä kerroilla? Pysyvätkö kohtaukset yleensä samanlaisina koko elin iän...

7

553

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vilkkuvalo

      Pahemmuudesta en tiedä,mutta itselläni on ainakin muuttanut muotoaan. Lapsena aurallinen migreeni halvausoireineen ja näön menetyksenä. Loppui kutakuinkin 16-vuotiaana. Usein oli tämänkin jälkeen auraoireita,muttei varsinaista kohtausta.
      25-vuotiaana alkoi uudestaan ja oli monia vuosia kroonisena ja täysin erilaisena kuin lapsena. Mikään lääke ei auttanut. Kolmikymppisestä eteenpäin melko hyvä jakso,lukuunottamatta keväisiä muutaman viikon kohtauksia.
      Synnytyksen jälkeen taas muutti muotoaan,jolloin sairaalajaksoja ja pitempiaikainen lääkitys(epilepsialääke). Lääkityksen lopetettua melkohyvä jakso useimpia vuosia. Lähellä viittäkymppiä taas muutti muotoaan ja kroonistui. Olen ollut aina vilkkuvaloherkkä,mutta nyt asiasta tullut suoranainen ongelma. Migreeni on tällä hetkellä päivittäinen kaveri lääkkeillä,että ilman lääkkeitä. Näin ei kuitenkaan tarvitse varmaankaan aina käydä.

      • ???

        Miten sinulla tuo näönmenetys ilmeni,millaisissa tilanteissa ja kuinka usein? Entä muut näköoireet? Mitä tutkimuksia on tehty? Liittyykö kohtauksiin myös päänsärky?
        Itselläni kun on raskauksien myötä näköhäiriöt voimistuneet lähes jatkuviksi.Ennen oli vain hetkellisiä näönmenetyksiä. Nykyisin niiden lisäksi näkökentässä lähes jatkuvasti valoilmiöitä yms.


    • fhsdjksir iroeri iso

      AINA, jos päänsäryn 'muodossa' tapahtuu muutoksia, on syytä hakeutua lääkäriin.

    • vilkkuvalo

      Noin 9-vuotiaasta alkaen. Koulussapa se aina alkoi aamupäivästä. Kieli alkoi puutua ja vasenposki,puheen puuroutuminen ja vasemmasta silmästä meni näkö ja lopulta vasemmanpuolen ohimon voimakas jyskyttävä särky ja lopulta pahoinvointi ja siihen liittyvä oksennus.Seuraavan päivän liikutusarka pää.
      Näitä kohtauksia oli suunnilleen 3-4 kertaa kuukaudessa pahimmillaan.
      Nyt vanhana näköoireita voi olla viikkokaupalla joka päivä. Ja jos näiden oireiden aikana yrittää väkisin tehdä jotain esim.loisteputkivaloissa,niin sitten on taas iso kohtaus päällä.
      Kaikki mahdolliset tutkimukset on tehty.
      Lapsena hetkellisen avun kohtaukseen toi asperiini ja nukkuminen. Eipä siihen aikaan muuta osattu.

    • ykas

      itselläni mikreeni jäi pois,n10vuotta sitten,mutta nyt on pirullisempi,sarjotteinen pääkipu

    • SISU1

      Minulle sanottiin, että migreeni helpottaa iän myötä, saas nähdä. Nyt on ollut kuukausi ilman migreeniä, mut ei uskalla kehua ettei kohtaus pukkaa päälle. Hoitovirheitä minunkin kohdalleni on sattunut, mutta onneksi olen vielä hengissä.

    • ei enää

      Itselläni, isälläni ja siskollani oli migreeni pahana noin 50vuotiaaksi, sen jälkeen jäi pois ja nyt itselläni on erittäin harvoin ja silloinkin lievänä. Aikoinaan oli pahana, kova toispuoleinen kipu, pahoinvointia, valoarkuutta ja mitkään lääkkeet eivät auttaneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe