Buddhalaisten blogeja!

olisin kiinnostunut lukemaan uskontoa & elämäntyyliä sekä suoraan käsitteleviä että sivuavia suomen- ja enkunkielisiä blogeja. En ole buddhalainen saati siihen kääntymässä, mutta aihe ja ihmiset kiinnostaa :)
2693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Blogeista en tiedä, mutta kirjastossa on yleensä aika hyviä ja laajasti aihettta käsitteleviä teoksia. Itse buddhalaisuuden (uskonnon) lisäksi on paljon elämänviisauskirjallisuutta, joka perustuu samoille ajatuksille. Yleensä kirjojen teksti on hieman herkitumpaa kuin blogien "vuodatus", siksi itse suosin niitä.

Tutkipa esim. seuraavia kirjoittajia: Dalai Lama, Thich Nhat Hanh, Osho ja Echart Tolle. Zeniläisyydesta hyviä kirjoja on kirjoittanut Alan Watts, ja Yrjö Kallinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


datislama kirjoitti:

olisin kiinnostunut lukemaan uskontoa & elämäntyyliä sekä suoraan käsitteleviä että sivuavia suomen- ja enkunkielisiä blogeja. En ole buddhalainen saati siihen kääntymässä, mutta aihe ja ihmiset kiinnostaa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu