Pumppuja varastoon

Typerä eu direktiivi määrää kiertovesipumppujen olevan parasta a-luokkaa vuodesta 2013 lähtien.

Pöljä homma, eikö sitä nyt ymmärretä että kiertovesipumpun käyttämä sähkö tulee lämmöksi lämmittämään rakennusta, no ei sitä ymmärretty hehkulamppujenkaan kanssa.

http://energy.grundfos.com/fi/lainsaeaedaentoe/eup-direktiivi-kiertovesipumput

"Kiertovesipumppujen osalta direktiivi perustuu seuraaviin periaatteisiin:

Vuotuinen sähkönkulutus EU:ssa (EU27) on 50 TWh vuodessa (2009)
Arvioitu sähkönkulutus EU:ssa ilman lainsäädäntöä olisi 55 TWh vuoteen 2020 mennessä
Arvioitu sähkönkulutus EU:ssa lainsäädännön seurauksena olisi 32 TWh vuoteen 2020 mennessä"

Voiko kiertovesipumppudirektiivillä todella pudottaa EUn sähkönkulutusta 23TWh kymmenessä vuodessa? Onko huomioitu että kiertovesipumppujen käyttöikä on hyvin pitkä, eikä niitä vaihdeta kaikkia samantien uusiin.

Näistä uusista energiapumpuista ei sitten taas tiedä käykö niinkuin energialamppujen kanssa, pumppaustehoa lasketaan, käyttöikä lyhenee kun pannaan elektroniikkaa mukaan, tuleeko siitä heikompi kun pitää olla energiatehokas jne...

Määrätäänkö toisella direktiivillä kaikki suomalaiset vaihtamaan kiertovesipumppunsa vuoden 2013 loppuun mennessä uuteen. Rupeaako kiertämään kotietsintäluvalla varustettuja tarkastajia katsomassa millainen kiertovesipumppu on.

Minä aion ostaa riittävästi varasarjoja Kolmeks kiertovesipumppuuni niin että ne riittävät loppuelämäni ajaksi.

Ruvetkaa hamstraamaan kiertovesipumppuja jo nyt etteivät ne lopu kesken! Jos omistatte vuoden 2013 jälkeen tavallisen kiertovesipumpun, se olisi syytä pitää kassakaapissa kellarissa piilossa eikä hiiskua siitä kenellekään.

Saattaa alkaa tulla pimeitä tehtaita joissa valmistetaan kiertovesipumppuja pimeille markkinoille ja lume-pumppuja tarkastajien näkyville, ne voidaan asentaa näyttävälle paikalle pannuhuoneeseen ja putken päät vaikkapa varaajan pellityksen alle ettei tarkastaja näe niitä, lume-pumpussa on vain muovikuoret ja jonkinlainen ledisysteemi joka näyttää miten säästävä pumppu on.

Varsinainen kiertovesipumppu asennetaan niinikään vaikka varaajan pellityksen alle luukun taakse josta tarkastaja ei sitä löydä.
23819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Uusien huhujen mukaan eu määräisi vuonna 2018 kaikki vesipumput käsikäyttöisiksi! Ihminen tuottaa aika paljon lämpöä työtä tehdessään.

Äänestä

Pumppuja voisi myös pysäyttää joskus.

Äänestä

Ei tällä ole mitään tekemistä säästön kanssa. Kauppa käy ja raha liikkuu se on se tarkoitus.
Ei se vanha hyvä toimiva pumppu tuota mitään kauppiaalle ja verottajalle. Nopeasti rikkoutuvat tuotteet(takuuajan jälkeen) ovat verottajan ja kauppiaan unelma.

Äänestä
  • nykypäivän pumput oikein mitään kestäkään. Itsellä alkuperäinen kiertovesipumppu vuodelta -69 ja pyörii vielä aivan äänettömästi. Pyörii muuten vuoden ympäri.

    Äänestä

  • Eivätkä nämä kirjoitti:

    nykypäivän pumput oikein mitään kestäkään. Itsellä alkuperäinen kiertovesipumppu vuodelta -69 ja pyörii vielä aivan äänettömästi. Pyörii muuten vuoden ympäri.

    Kerrotko vielä miksi tuo pyörii vuoden ympäriinsä?

    Äänestä

  • Aivan utelias kirjoitti:

    Kerrotko vielä miksi tuo pyörii vuoden ympäriinsä?

    niin ei kesäaikaan jumetu.Kesällä pattereissa kiertää juuri sen lämpöinen vesi kuin automatiikka pyytää, useimmiten helteellä jopa viileämpi kuin huoneilma. Olen käynyt asiakkaillani niin monta omaani paljon nuorempaa pumppua vaihtamassa kun eivät ole puoleen vuoteen pyöräyttäneet pumppua kertaakaan. Osa niistä ei tahdo lähteä kunnolla pyörimään edes auttamalla. Minusta tämäkin on jo melko hyvä syy pitää pumppu pyörimässä. Sähköähän se ei paljoakaan kuluta.

    Äänestä

Huoh. Tulipa paljon tajunnan virtaa.

Kiertovesipumpun sähkönkulutus riippuu sen sähköteknisestä toteutuksesta. Kyllä noita "säästöpumppuja" on tehty jo kymmeniä vuosia, joten ei noissa mitään yllättävää ole. Minkä takia taas näitä "ei- säästöpumppuja" on olemassa löytyy syynä ihmisten piheys. Tuosta energiaa säästävästä ei haluta maksaa senttiäkään enempää kuin tavallisesta.

Kestävyyteen tällä ei ole mitään merkitystä. Nykyaikana kaikki tehdään vähemmän kestäviksi, eli aivan yhtä huonoja sinun paljon energiaa kuluttavat pumput ovat kuin nuo toisetkin. Ainoa ero on tuo energiankulutus.

Näissä energiansäästölampuissa taitaa olla sama tarina. Ostetaan kaikista halvin energiansäästölamppu ja sitten marmatetaan kun se kestää kauan syttyä, hajoaa nopeasti, ei toimi pakkasessa jne. Vaihtoehtoana on tutustua hieman uusiin lamppuihin ja olla tyytyväinen, tai aina ostaa halvinta ja marmattaa. Iso osa ihmisista toimii tällä jälkimmäisellä tavalla.

Mitä tuohon energiankulutukseen tulee, niin jos vaikka arvioisi Euroopassa asutelevan 500milj. ihmistä ja jos vaikka joka viidettä kohden löytyy pumppu, niin pumppuja olisi 100milj. Arvioidaan noiden kuluttavan vaikka 100w keskimäärin. Pientalot ovat pienempiä, mutta toisaalta löytyy paljon isompiakin.

100 000 000 x 0,1W x 365 x 24h = 87600000000kWh = 87600000 MWh = 87600GWh = 88 TWh. Nuo olivat saaneet 55TWH, eli eiköhän jotain tuonne päin ole oikea luku.

Mutta ole hyvä ja kaikessa rauhassa ala nikkaroimaan hämäyspumppuja. Ei tämä nyt niin iso asia ole, että jonkun torpan pumppua aletaan metsästämään. Ainahan näitä löytyy jotka haluavat aivan periaatteesta pullikoida vastaan.

Äänestä

No on sulla aika jööti pumppu, satavattinen. Minun pumppuni teho on 27W

Äänestä
  • Aika pieni pumppu sinulla pyörittämässä 103 asunnon kerrostalon vesiä. Kerrotko tarkemmin mallista. Kierrättääkö tuo sama 27W myös lämpimän käyttöveden?

    Aivan niille jotka vasta harjoittelevat tavaamista vielä kerrattakoon.
    "Arvioidaan noiden kuluttavan vaikka 100w keskimäärin. Pientalot ovat pienempiä, mutta toisaalta löytyy paljon isompiakin."

    Äänestä

103 asunnon kerrostalossako asuu sitten yksi yhminen? Mitä suurempi talo, sitä vähemmän watteja per ihminen. Eiköhän tuosta 500miljoonasta ihmisestä suurin osa asu kerrostaloissa, joten ei tuossa sinun laskelmassasi ole mitään tolkkua, ainakaan pumppujen määrän suhteen.

Äänestä
  • "103 asunnon kerrostalossako asuu sitten yksi yhminen? "

    Arvaappa pari kertaa miksi kirjoitin näin.
    "jos vaikka joka viidettä kohden löytyy pumppu,"

    "joten ei tuossa sinun laskelmassasi ole mitään tolkkua, ainakaan pumppujen määrän suhteen. "

    Heittelin jotain hatusta. Ei nyt niin kovin kauas mennyt alkuperäisen kirjoittajan luvuista, joten ei nyt niin hirveen huono veikkaus.

    Näin vinkkinä, että esim Suomessa omakotitaloja on n. 1milj. Asutojen määrästä siis about puolet. Ulkomuistista muistelisin, että Saksassa luku on 30%. Eurooppatasolla about puolet ihmisistä asuu kerrostaloissa.

    Kerro nyt, ole hyvä, oletko pumppujen määrä tuosta heitosta laskemassa, vai nostamassa ja hieman perusteluita.

    Voisi tietenkin laskea henkeä kohden olevan tehon. Jos vaikka 20W/lätty olisi keskiteho, niin yllätykseksi päästäisiin samaan lukuun.

    Äänestä

EU voisi myös määrätä telkkareiden maksimikoon ja sähkönkulutusen. Toisaalta iso tv tuottaa mukavasti myös lämpöä!

Äänestä
  • meillä on -99 telkkari joka kuluttaa 100w/h, ei tosta saa lämmityslaitetta. Ledi-tv kuluttaa sähköä aivan liikaa...

    Äänestä

Nyt kaikki hamstraamaan telkkareita!

Äänestä

Ei noita pumppuja kukaan tule tarkastamaan, uusien pummpujenkin hinta alenee kun aikaa kuluu...
Hamstraaminen aiheuttaa ongelman jos itse laite hajoaa ja uutta ei saa enää, Voithan sitten noista pumpuista vaikka rakentaa suihkulähteen :)

Äänestä

Nonii aihe alkaa olemaan ajan kohtainen.minä olen rakentamassa ensi vuonna mutta aion kyllä käydä ostamassa vanhan mallisen etukäteen...
Hauskasti sanottu tuolla motivan sivuilla tuo säästö omakotitalossa kun jos laskee tuolla vanhan pumppu mallin teholla niin tulee 27Wx24hx356d=236.52kWh/vuosi ja säästönä on arvioitu 300kWh/vuosi per pumppu omakotitalossa...????
"Säästö/pumppu, kWh/v 300(2013) 490(2015)
http://www.motiva.fi/files/2646/EuP-direktiivin_vaikutusten_arviointi_Kiertovesipumput_lammityskattilat_vedenlammittimet_ja_sahkomoottorit.pdf "

Jos tuo nyky pumppu vie vuodessa rahaa n.25€/vuosi ostohinta n. 200€
ja säätyvä vastaava merkki maksaa n.500€ niin sillä erotuksella pyörittää 12vuotta normaali pumppua jonka aikana tuosta säätyvästä pumpusta postaa ihan varmasti elektroniikka... ja tosiaan se hukka teho on pois lämmityksestä...
plus miinus nolla

Tuntuu että eu ei tiedä sitä fysiikan "energian häviämättömyys lakia"

Äänestä

Ja montakohan vuotta noi elektroniikat pumpuissa kestää?

Äänestä

Joo ja paljonko tulee enenmmän hiilidioksidipäästöjä ja menee energiaa pumpun valmistamiseen sekä kun tietenkin pitää tehdä töitä muutamapäivä ton erotuksen eteen niin taas tulee päästöjä ja energiaa kuluu...

Äänestä
  • direktiivit on aivan ihania, seuraavaksi voisi laatia ikkunadirektiivin joka kieltäisi yli 30x30 cm ikkunat

    Äänestä

Miksi eivät määrää samalla turhan käytön pysäytystä? Sillä olisi jo jotain merkitystä. Miksi esimerkiksi kuumavesi kiertää yölläkin? Ja lämmityspumput kesähelteillä.

IV-koneissa on myös pumput. Isommissa. Niissä voisi aivan hyvin sammuttaa pumpun kun ei sitä tarvita, ellei ole jäätymisvaaraa.

Äänestä
  • Eiköhän se niiden käyttäjä kuitenkin sen turhankin käytön maksa niin mitä se sitten muille kuuluu? jos haluaa pumppua käyttää niin entä sitten, sitten käyttää ja maksaa siitä.

    sama energiansäästöpumpuissa ja lampuissa? mitä vittua se EUlle kuuluu että kuluu enemmän energiaa, kun se niiden polttaja kuitenkin sen maksaa. ja jos haluaa käyttää energialamppuja niin niitä on saatavilla mutta voisi myös käyttää tavallista hehku lamppua.

    Äänestä

Saksalaiselta Vortexilta saat pumpun, joka kierrättää kuumaa käyttövettä tarpeen mukaan. Pumpun äly haistelee varaajasta/vaihtimesta lähtevästä kuumavesiputkesta lämpimän veden käyttöä, ja oppii viikossa parissa käymään vedenkäytön mukaan. Mitään ajastimia ei tarvitse viritellä, laitteessa on vain viisi erilaista mukavuusasetusta joista valita sekä portaaton tehonsäätö. Uudemmassa versiossa on vähävirtaisempi (2,5-9W tehoasetuksesta riippuen) kestomagneettimoottori, vaikka sillä ei toki suurta merkitystä ole pumpun käydessä vain osan vuorokaudesta.

Eliniästä en kyllä osaa sanoa, asensin mallin "BWO 155 SL R" vuosi sitten ja siitä lähtien se on pyörinyt ongelmitta. Pumpun ostin saksalaisesta verkkokaupasta.

Äänestä

Pumpputehtaat määrää nämä kuviot.
-Tukkuri ei saa myydä 2013 puolella, mutta asennusliike voi hyllystään laittaa.
-Elikkäs syksyllä sai hyvää alelootasta, kai muistitte ostaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eu=perseestä kirjoitti:

Typerä eu direktiivi määrää kiertovesipumppujen olevan parasta a-luokkaa vuodesta 2013 lähtien.

Pöljä homma, eikö sitä nyt ymmärretä että kiertovesipumpun käyttämä sähkö tulee lämmöksi lämmittämään rakennusta, no ei sitä ymmärretty hehkulamppujenkaan kanssa.

http://energy.grundfos.com/fi/lainsaeaedaentoe/eup-direktiivi-kiertovesipumput

"Kiertovesipumppujen osalta direktiivi perustuu seuraaviin periaatteisiin:

Vuotuinen sähkönkulutus EU:ssa (EU27) on 50 TWh vuodessa (2009)
Arvioitu sähkönkulutus EU:ssa ilman lainsäädäntöä olisi 55 TWh vuoteen 2020 mennessä
Arvioitu sähkönkulutus EU:ssa lainsäädännön seurauksena olisi 32 TWh vuoteen 2020 mennessä"

Voiko kiertovesipumppudirektiivillä todella pudottaa EUn sähkönkulutusta 23TWh kymmenessä vuodessa? Onko huomioitu että kiertovesipumppujen käyttöikä on hyvin pitkä, eikä niitä vaihdeta kaikkia samantien uusiin.

Näistä uusista energiapumpuista ei sitten taas tiedä käykö niinkuin energialamppujen kanssa, pumppaustehoa lasketaan, käyttöikä lyhenee kun pannaan elektroniikkaa mukaan, tuleeko siitä heikompi kun pitää olla energiatehokas jne...

Määrätäänkö toisella direktiivillä kaikki suomalaiset vaihtamaan kiertovesipumppunsa vuoden 2013 loppuun mennessä uuteen. Rupeaako kiertämään kotietsintäluvalla varustettuja tarkastajia katsomassa millainen kiertovesipumppu on.

Minä aion ostaa riittävästi varasarjoja Kolmeks kiertovesipumppuuni niin että ne riittävät loppuelämäni ajaksi.

Ruvetkaa hamstraamaan kiertovesipumppuja jo nyt etteivät ne lopu kesken! Jos omistatte vuoden 2013 jälkeen tavallisen kiertovesipumpun, se olisi syytä pitää kassakaapissa kellarissa piilossa eikä hiiskua siitä kenellekään.

Saattaa alkaa tulla pimeitä tehtaita joissa valmistetaan kiertovesipumppuja pimeille markkinoille ja lume-pumppuja tarkastajien näkyville, ne voidaan asentaa näyttävälle paikalle pannuhuoneeseen ja putken päät vaikkapa varaajan pellityksen alle ettei tarkastaja näe niitä, lume-pumpussa on vain muovikuoret ja jonkinlainen ledisysteemi joka näyttää miten säästävä pumppu on.

Varsinainen kiertovesipumppu asennetaan niinikään vaikka varaajan pellityksen alle luukun taakse josta tarkastaja ei sitä löydä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu