Boksi on vanhempaa mallia Motorola VIP1920. (Nykyisin Maxivisionilla on jo käytössä Motorola VIP1003, sitä ennen oli 1903 ja sitä ennen taas tuo 1920).
KYSYMYS/avunpyyntö:
Osaakos joku neuvoa miten saisi tuon boksin automaattisesti leventämään kuvaa koko ruudulle? Tää olis tärkeää varsinkin tallentaessa kuvaa dvd:lle, otan kuvan TV Scartin kautta jotta sais RGB:tä tai S-videota. Toi oli tosin käytettynä hankittu boksi ja edellinen omistaja ilmeisesti säätänyt kuva-asetukset HDMI:lle sopivaksi, mä en HDMI:tä käytä vaan kävin firmis-valikossa säätämässä kuvan scartille RGB:ksi. Okei, kuvan sai RGB:nä mutta edelleenkään ei kuva levenny automaattisesti.
LISÄKSI olen säätänyt kuvan normaalista asetusvalikosta kohdasta "Asetukset" kuvasuhteen 16:9 mutta ei auttanut mitään. Tuntuu kuin kuva olisi puristettu 4:3 telkkarille. Jo asennusvaiheessa laitoin tuon kuvasuhteen oikein. Tuntuu vain siltä ettei tuo boksi anna sitä noin 6voltin jännitettä tuosta tv scartista. Juuri 6 Voltin signaalillahan se tv osaa mennä 16:9 tilaan. En ole mittaillut pinnin 8 jännitettä, pitäisi kai varmaan mitata.
Tarkennuksena vielä se että mä kierrätän tuon signaalin siis DVD-tallentimen kautta, boksin tv scartista siis dvd-tallentimen VCR-scartiin ja dvd-tallentimen tv scartista sitten televisiooni. Tällä tavalla saan kuvan dvd-tallentimelle RGB:nä ja tv saa saman signaalin.
Firmis-valikon käyttöä ei muuten neuvota käyttöohjeissa lainkaan ja noita RGB, S-video ja HDMI-asetuksiakaan ei pääse muuten asettamaan kuin firmis-valikon kautta. Firmis-valikkoon pääsee kun ottaa boksista virran pois virtajohdosta, painaa kaukosäätimen MENU-napin pohjaan ja pitää sitä pohjassa ja sitten kytkee virtajohdon (edelleen MENU-nappia painaen) ja vapauttaa MENU-napin vasta sitten kun kuvaruudulle tulee sininen valikkoruutu. Video-kohdasta pääsee asettamaan noi RGB-S-video-HDMI jutut.
Ja sitten varoituksen sana:
MISSÄÄN TAPAUKSESSA EI PIDÄ MENNÄ SYSTEM-VALIKOSTA PAINAMAAN KOHTAA "REMOVE SOFTWARE" !!! SILLÄ SAA TAKUUVARMASTI BOKSIN KÄYTTÖKELVOTTOMAKSI!! Ja boksia ei tuossa tapauksessa välttämättä pysty korjaamaan edes Maxivisionin huollossa.
Joten mitä teettekin niin älkää poistako boksin softaa!
Maxivision boksin kuvasuhde
Motorola VIP1920
0
185
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271316
- 99997
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25917Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat298798- 95758
- 34658
- 109656
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140599Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.51593