Äkkipysähdys tulossa

Kovasti vetää rakennusfirmat jarruja päälle. Miksi ne vetäisi? Siksikö kun hinnat on nousussa? Ei vaan siksi kun se todellinen SUURLAMA on tulossa, se mikä peruttiin 2009 niillä ökymainostoimiston toivotalkoilla, tapa lama, tapa lama.

Rakennusala vetää jarruja päälle, potkuja jaellaan alkuvuodesta samalla osinkoja jaellen ja valtion tukea huudetaan keväällä.

Apulannan sanoin, "ei siirretty muuta kuin oireita eteenpäin"
ja Apulanta tiesi tuon jo vuonna 2005

Velaksi otettua
mielenterveyttä
ja tasapainoa
on kevyt tuhlata

Ja kyllä sitähän saa
suorastaan kehotetaan
valtion takaamana
lisää ottamaan

Lääke siirtää oiretta
hetken kauemmas
Mutta kuitenkaan
ei poista ongelmaa

V%%%n mulkut..
12314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Niin, pitäisi saada tuottavuuskäyrät nousuun ja se varmaan tapahtuu niin että työttömyyskäyrä lähtee nousuun?

Äänestä

Niin. Vähänkään kouluja käynyt ymmärtää, että kyse on myyntivarastojen alasajosta jolla hinnat saadaan myös markkinahäiriön aikana pidettyä stabiilina. Ja markkinahäiriön poistuttua onkin jo mukavasti ostopainetta taustalla ja uudistuotanto voidaan aloittaa suoraan voimakkaasti nousevaan markkinaan.

Tuttua toimintaa prosessiteollisuudesta, (esim paperi ja sellu) jossa vastaavasti pysäytetään tehtaat joko pysyvästi tai määräaikaisesti vaikkei esimerkiksi paperin kysyntä faktisesti pienene mihinkään mutta varastojen alasajo hintatason ylläpitämiseksi ja markkinaniukkuuden aikaansaamiseksi laskee tuotantotarvetta väliaikaisesti.

Äänestä

Tottakai rakennusfirmat laittaa hanaa pienemmällä! Hullujahan ne olisivat, jos eivät laittaisi. Talouden epävarmoina aikoina asuntojen kysyntä pienenee, ja rakentamalla tällaisina kausina vähemmän uusia asuntoja varmistetaan, etteivät asuntojen hinnat tipu minnekään! Enää ei tehdä samaa virhettä niin kuin silloin 90-luvun alun lamassa. Nyt osataan paljon paremmin säädellä tarjontaa kysynnän mukaan!

Meille ajoissa ostaneille tämä tietty on hienoa, mutta te vuokralla odottelijat saatte sitä märkää untanne eli edes pientä asuntojen hintojen notkahdusta odottaa piiiiiitkään. Minä aloitin aamun niin, että a-luokan taikkuvaimoni puuhasi ensin sellaisen "puhallustyön", enkä puhu nyt hiekkapuhalluksesta, vaan ihan jostain muusta. OK-miehet kyllä tietää... Heh! Heh! Sitten aamukahvin kanssa pitkälasillinen XO:ta. Voiko paremmin paremmin omistustalossa aloittaa?

Äänestä
  • Tuo rakentamattomuus tarkoittaa työttömyyttä joillekkin joten kyllä se hintoihin vaikuttaa kun varat loppuvat. Joten ei tuo rakennusfirmojen rakentamattomuus mitään suurta pysähdystä tee, vaan tulee enemmän kilpailua yksityisrakentamiseen. Eikä rakennusala ole ainoa mikä nyykähtää joten ostajista tulee pulaa.

    Turha puhua 90-luvun virheestä opitun, kyllä se taantuma tulee vaikka kuinka olisi läksynsä lukenut, ne läksyt eivät auta pätkääkään kun niillä ei ole vaikutusta maailmantalouteen.

    Varsinkin nuo irtisanotut rakennusmiehet voivat alkaa rakentamaan taloja kun heille tarjouspyyntöjä lähettää. Joten ei tuo rakentaminen lakkaa mutta kysynnän ja tarjonnan laki painaa hintoja alas.

    Noin muuten tarinasi oli lapsellisuuden huippu.

    Äänestä

Eilen tv:ssä nelosen uutisissa rakennusmies hikoili pelkässä haastattelussa, että jarrut on päällä ja töitä ei ole tiedossa kevään jälkeen.

Mitenkäs maksaa raksamiehet lainat kun 500 päivää on ohi.

Tulossahan on pitkäaikainen taantuma ja lamaan kun mennään niin tulee äkkijarrutus.Aivan kaikessa kukaan ei osta tuolloin mitään asp piiki sen tulisi käyrät laittaa nousuun jos se paljon puhutti piiki toimis.

Kaikki pysähtyy.

Äänestä
  • älä lukki hätäile, rakennusliitolla on oma mies hallituksessa, SAK.n Ihalainen, hän hommaa rakennusalalle parin sadan miljoonan elvytyspaketin

    Äänestä

Kiinan asuntokuplahan on parhaillaan puhkeamassa. Asuntojen tyhjillään seisottaminen ei kannata ja sioittajat haluavat niistä eroon.

Äänestä

Tämä näytelmä ei pääty hyvin :/

Äänestä

Mielenkiintoinen näytelmä,moni vielä kuvittelee nousun nyt tulevan jo ensi kesäksi.

Ehei ei ei ,nyt alkaa vasta tapahtumaan.

Äänestä

Asuntomarkkinat eivät ole kytköksissä markkinatalouteen, kuulin täällä joku aika sitten kertoneen :) Ikiliikkuja on keksitty. Asuntojen hintoihin voi lisätä 10% vielä ihan hyvin joka vuosi. Eihän asunnon hinta ostajaa tarvitse.

Äänestä

ottakaa hatuista kiinni kohta syöksytään!kuplat puhkeaa !

Äänestä

roiskuu ylös ja korkealle ensi vuonna? nousua nousua, oikeassa olet, pamahtaa kattoon asti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näytelmä menossa kirjoitti:

Kovasti vetää rakennusfirmat jarruja päälle. Miksi ne vetäisi? Siksikö kun hinnat on nousussa? Ei vaan siksi kun se todellinen SUURLAMA on tulossa, se mikä peruttiin 2009 niillä ökymainostoimiston toivotalkoilla, tapa lama, tapa lama.

Rakennusala vetää jarruja päälle, potkuja jaellaan alkuvuodesta samalla osinkoja jaellen ja valtion tukea huudetaan keväällä.

Apulannan sanoin, "ei siirretty muuta kuin oireita eteenpäin"
ja Apulanta tiesi tuon jo vuonna 2005

Velaksi otettua
mielenterveyttä
ja tasapainoa
on kevyt tuhlata

Ja kyllä sitähän saa
suorastaan kehotetaan
valtion takaamana
lisää ottamaan

Lääke siirtää oiretta
hetken kauemmas
Mutta kuitenkaan
ei poista ongelmaa

V%%%n mulkut..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu