Hei!
Menen veljeni häihin heinäkuussa ja minun pitäisi pitää puhe. Mistä? En pääse alkua pidemmälle. Tunnen morsiamen huonosti ja oman veljenikin vain päällisin puolin.
Mitä tai minkälaisia asioita puheessa voisi olla?
Minusta puhe voisi olla humoristinen.
Auta minua!
Hääpuhe
5
8448
Vastaukset
- kaaso
Heips!
No voisit esim. rakentaa puheen aikajanaa mukaillen; eli aloitta vaikka että eräänä kauniina päivänä tapasivat ...ja...(eli.. kohtiin sulhasen vanhempien nimet) .3vuoden (tai mikä aika nyt sitten olikin) heilastelun tuloksena syntyi heille tämä nuorukainen, minun veljeni joka tänään asteli kirkon käytävää pitkin, kaunis (morsiammen nimi) kaunalossaan.. Vaan eipä (sulhasen nimi) ole aina näin rauhallisen tyynesti käyttäytynyt, muistuupa mieleeni.. (sitten voisi kertoa esim. kepposista joita olette veljesi kanssa tehneet tai muista kommelluksista ja lapsuuden ja nuoruuden 'pahoista tavoista', ei mitään liian nolaavaa tai minkä sulhanen (tai sinä itse) haluaisi pitää omana tietonaan) Siitä sitten jatkaaa tarinoilla ja yhteisillä kokemuksilla lähelle nykyhetkeä ja jos tiedät jotain hääparin tapaamisesta, kerro vaikka siitä. Loppuun sitten toivotus että pari elää onnellisesti elämänsä loppuun asti, ja morsiamelle kehoitus kääntyä anopin puoleen jos sulhanen alkaa palata lapsuutensa kujeiden (tms) pariin. Huom! kysäiseppä aitiltäsi tai muilta sukuilaisilta, he kyllä varmasti muistavat erinäsiä kommelluksia vuosien varrelta, joissa veljesi on näytellyt pääroolia ;)
Toivottavasti tuli ideoita :) - yxj
puhe on tietty se...
Virolainen hääpuhe!!
Kaikkia varmasti naurattaa, kun sen kuulee. Pitää lukea vuorolukuna suomeksi ja "viroksi".
Löytyy googlettamalla. - Marja
Jos humoristista haluat etsi googlesta hääpuhe suomeksi ja viroksi.... kyllä porukalla ja hääparilla on hauskaa.... tämä ei ole henkilökohtainen runo, mutta tämä oli hauska ajatus, kun viime vuonna ystävättären tyttö vihittiin, niin luin ystävättäreni kanssa tämän kyseisen runon ja meillä riitti hauskaa.
t. Marja Imatralta- Jaakko
Vanha vitsi jo, unohda.
- Marja
Jaakko kirjoitti:
Vanha vitsi jo, unohda.
Vanhaa ja vanhaa.... mutta hauskaapa riitti meidän häissä... ja vanhassa vara parempi!
Kiitos kuitenkin vastauksestasi...
t. vanhus.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156797Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653849- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242797- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408